עם התגברות פעולות התקיפה של חיל האוויר מגביר החמס את קצב ירי הטילים.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: הבוקר, יום א' 20.5, קצת לפני 8:00 חודשה הפגזת שדרות. מטח טילים התפוצץ במרכז העיר ובסביבותיה. יש פגיעה ישירה בבית מגורים שהיה ריק מתושביו. אחד הטילים התפוצץ ליד בית הספר הרוא"ה. היום ועד אחרי חג השבועות מוסדות החינוך בשדרות סגורים. חיל האוויר תקף במשך הלילה 6 פעמים מטרות חמס ברצועה. הותקפו חוליות שיגור ומבנים הקשורים לייצור או אחסון קסאמים בג'בליה, זייתון, צפון הרצועה, בית להייה, העיר עזה ונוציראת. לחמס יש מספר הרוגים ופצועים. ההתקפות הישראליות באו לאחר שהחמס החריף בלילה את התקפותיו לקראת ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, ופתח בהפגזת חבל אשכול ובירי טילים על כלים משוריינים של צה"ל. לאחר יום שקט 'יחסית' בשבת 19.5, בו נורו 'רק' 7 טילים על שדרות, חזר החמס במוצאי שבת, לא רק לתקוף את שדרות, אלא פתח בחזית שנייה, של הפגזת יישובי חבל אשכול. במשך שעה ומחצה, נורו על יישוביי החבל לפחות 9 טילים קסאם. מבנה ספג פגיעה ישירה וניזוק קשה. החמס ירה בשבת למעלה מ-30 טילים. במקביל התחוללו חילופי אש בין כוחות צה"ל וחמושים בגזרת ארז, כאשר אנשי חמס ירו טיל נ"ט, השני בשבת, על רכב משוריין של צה"ל. 2 חיילי צה"ל נפצעו, בשבת בבוקר מירי טיל נ"ט ליד בן חנון. בשדרות היה מההפגזות פצוע אחד ו-8 נפגעי חרדה. חשש כבד בצה"ל כי בשעות לפני ישיבת הקבינט בצהרים, החמס ינקוט בפעולות צבאיות אשר ידרדרו את המצב הביטחוני עוד יותר.
המקורות של תיקדבקה מדווחים כי המפקדים הצבאיים של החמס, החליטו להמשיך בקו המלחמתי שלהם המתריס כלפי כוונותיהם של ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון עמיר פרץ, הרוצים לדחות בישיבת הקבינט ביום א' 20.5, את הצעות קבוצת השרים הדורשת לצאת לפעולה קרקעית מיידית ברצועת עזה. בחידוש ההפגזות בלילה, החמס מאותת, כי הוא מוכן להסתכן בכניסה של כוחות צה"ל לרצועה, ואם הדרג המדיני לא ינקוט בצעד כזה, החמס ינסה לכפות על צה"ל מלחמת התשה לאורך גבול הרצועה, על כל המשתמע מכך. הקישו כאן לקריאת המאמר והניתוח המיוחד של המקורות הצבאיים שלתיקדבקה, 'הברירה: מלחמה? או מלחמת התשה?
בשבת 19.5 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ישראל מספקת כבר נשק לפת"ח, והנשק מועבר ליחידות אנשי גדודי אל אקצא, אשר בו בזמן בו הן נלחמות בחמס, הן מפגיזות גם מטרות בישראל בטילי קסאם . עוד מדווחים המקורות שלנו כי עזרה צבאית אחרת, חשובה יותר, שישראל מגישה לפת"ח-גדודי אל אקצא, הן התקפות חיל האוויר הישראלי המיועדות לפגוע בכוחות שהחמס מרכז למלחמה בכוחותיו של אבו מאזן. הפצצה אחת כזו נערכה ביום ה' (17.5), כאשר הופצץ כוח של חמס שהתרכז ליד מחסום קרני כהכנה לתקוף את גדוד מס' 4 של המשמר הלאומי הפלסטיני החונה במקום. הפצצה שנייה כזו בוצעה בליל שבת (18.5), כאשר חיל האוויר הפציץ את בית הספר לבנות בעיר עזה לשם הועברו יחידות של כוח המעורבות המיוחד של החמס. עוד מדווחים המקורות הצבאיים שלנו, כי החמס רוקן במשך יום ו' את כל בסיסיו והמוצבים שלו ברחבי הרצועה, והעביר אותם למסגדים ולבתי ספר, בהם ממילא לא מתקיימים לימודים בגלל הקרבות, זאת כדי לצמצם את יכולת הפגיעה של חיל האוויר בכוחות. את מה שהתרחש במשך יום ו' בלילה ובשבת לפנות בוקר (19.5), ברצועה אפשר להגדיר 'כמלחמה על הגגות'. שני הצדדים הלוחמים, החמס והפת"ח, עזבו את הרחובות והצמתים העיקריים ברצועה, והתרכזו בתפיסת הגגות של מבנים גבוהים ברחבי הרצועה המבטיחים להם שליטה באש על השטחים שמסביבם. התפתחות כזו, תאפשר לחיל האוויר הישראלי, במידה ותתקבל על כך החלטה מהדרג המדיני, לתקוף את הגגות עליהם החמס מרכז את כוחותיו, ובכך לעזור להכריע את המלחמה לטובת הפת"ח. עד שבת בבוקר, נמנעו הדרגים המדיניים והצבאיים הישראלים מנקיטת מדיניות כזו, ואת העזרה שישראל מגישה לפתח-גדודי אל אקצא אפשר להגדיר, בשלב זה,כמתונה.

Print Friendly, PDF & Email