עם התגבר איום הטילים של חיזבאללה והחמס, שוקל חיל האוויר לרכוש מטוסים הממריאים אנכית, מחשש כי מסלולי הבסיסים יוצאו מכלל פעולה.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה.העיתון 'דיפנס ניוז' DefenseNews, ואתרי אינטרנט העוסקים בנושאי הגנה בארצות הברית מדווחים כי בגלל התארכות הטווח והעלייה בדיוק הקליעה למטרה של הטילים המצויים בידי חיזבאללה בצפון, והחמס בדרום, והסכנה המתגברת של ירי טילים מהגדה המערבית, עומד חיל האוויר לשנות את תוכניותיו להצטיידות במטוסי קרב אמריקנים חדישים, ולרכוש מטוסים המסוגלים להמריא ולנחות אנכית STOVL. זאת מאחר וקיימת סכנה ממשית של פגיעת טילים במסלולי בסיסי האוויר הישראלים.
כן מוסרים המקורות האמריקנים, כי חיל האוויר מבצר את בסיסיו ומתקניו השונים מפני התקפות טילים לטווח ארוך שישוגרו גם מרצועת עזה, וגם מהגדה המערבית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי בחיל האוויר מעריכים כי במקרה של התלקחות בדרום ובצפון, יהיו כמה מהבסיסים העיקריים של חיל האוויר מצויים תחת הפגזות טילים, והמסלולים שלהם יפגעו בצורה שלא תאפשר המראתם ונחיתתם של מטוסי קרב-הפצצה קונוונציונאליים.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי הדבר הבולט ביותר בידיעות אלה, היא כי למרות העובדה שאיום הטילים על ידי חיזבאללה והחמס, אינו מצטמצם יותר רק לשדרות ולאשקלון, אלא הוא הגיע כבר לבסיסי התעופה העיקריים של ישראל, דבר שמועלם מידיעת הציבור הישראלי, הדרגים המדיניים והצבאיים בישראל אינם עוסקים בתכנון ובביצוע אופציות התקפיות כדי לחסל את איום הטילים על חיל האוויר, אלא התשובה שלהם היא שוב מיגון נוסף.
כמו כן מוכנים הדרגים המדיניים והצבאיים, ללכת ביישום הקונספציה ההגנתית שלהם עד למרחק כזה, בו הם אפילו מוכנים לשנות את הרכב שדרת המטוסים המבצעית העיקרית של חיל האוויר, העיקר שלא להתמודד ישירות עם איום הטילים. קו מחשבה זה, כמו גם פרסומים אחרונים אלה אינם נעלמים מעיניהם של האיראנים, הסורים, חיזבאללה וחמס, ומהווים ללא ספק שיקול עיקרי בתוכניות ההתקפה ופיתוח הטילים שלהם.
העיתון 'דיפנס ניוז' DefenseNews מדווח, כי עד עתה נערך חיל האוויר הישראלי לרכוש מארצות הברית כ-100 מטוסי קרב-הפצצה מתקדמים ה- JSF, מדגם F-35A שהם חמקנים stealth. אבל עתה בגלל איום הטילים, כולל מהגדה המערבית, בוחן חיל האוויר לרכוש מטוס חמקן F-35B הנבנה עבור המרינס האמריקני, והמסוגל לנחות ולהמריא אנכית. דבר זה יאפשר למטוסים להשתמש במסלולים קצרים ביותר, או מאולתרים, בהתרחשות בה מסלולי הבסיסים הישראלים יצאו מכלל פעולה, או יהיו נתונים תחת אש טילים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כמו כל מערכת צבאית הקשורה להתגוננות ישראלית מפני טילים, כמו 'כיפת הברזל', נמצאים הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים, בפיגור גדול מאוד לגבי המציאות הצבאית שמתרחשת בשטח. כבר עכשיו ברור כי המטוסים החדשים לא יוכלו להיות בידי חיל האוויר לקראת ההתמודדויות הצבאיות הצפויות בשנתיים-שלוש הקרובות. במילים אחרות, מדינת ישראל וצה"ל יכולים למצוא את עצמם במצב, בו איום הטילים של חיזבאללה, והחמס, שלא לדבר על איום הטילים האיראני והסורי, ישתקו חלק מבסיסי חיל האוויר.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי המטוס מדגם F-35B נמצא רק בשלבי ניסוי ראשונים. רק ב-26 למרס תתכנס וועדה מיוחדת של הפנטגון, אשר תצרך לקבוע, בהתחשב בלוחות התמחירים, ותוצאות הניסויים הראשונים שנערכו במטוס, באם ארצות הברית תיגש לייצר את 6 המטוסים הניסויים הראשוניים מסדרה זו. ורק בחודש אפריל יתחילו הניסויים בהרצת מערכת המנועים של המטוס. אין כיום ההערכה מתי המטוס ייכנס לשירות מבצעי, אם בכלל, בחיל המרינס האמריקני.

Print Friendly, PDF & Email