עם התקרב מלחמה בין טורקיה לכורדיסטן, החלו ארה"ב וישראל לפנות את אזרחיהן מאירביל.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: ארצות הברית, ישראל, ומדינות אירופאיות, שיש להן נציגויות או נוכחות בכורדיסטן, החלו לפנות כבר באמצע השבוע את אזרחיהן מצפון עיראק לקראת האפשרות של פריצת מלחמה בין טורקיה ובין כורדיסטן. בכורדיסטן ישנם מדריכים צבאיים אמריקנים וישראלים, רבים מהם עובדי חברות ביטחוניות, הפועלים לצד היחידות של הצבא הכורדי 'פשמרגה' Peshmerga forces, ומאמנים אותן. כן ישנם בכורדיסטן יועצי לוחמה נגד טרור ומודיעין ישראליים הפועלים ליד שירותי המודיעין והכוחות המיוחדים הכורדיים. גם חברות בנייה, ואספקת מזון ישראליות העובדות עבור הצבאות הכורדיים והאמריקנים הפועלים בצפון עיראק מעסיקות ישראליים המרוכזים בעיקר באירביל, בירת כורדיסטן. המקורות שלנו מדווחים כי הישראלים מפונים מכורדיסטן בשני נתיבים. נתיב אווירי, ונתיב יבשתי. הנתיב האווירי עובר משדה התעופה הבינלאומי של אירביל אל נמל התעופה 'עליה' שברבת עמון. משם מוטסים הישראלים ללוד. בנתיב היבשתי מפונים חלק מהישראלים לטורקיה, בעיקר דרך מעברי הגבול שבין טורקיה לכורדיסטן, שעדיין פתוחים. רוב הישראלים המפונים לטורקיה מרוכזים עתה בעיר הדרומית דייארבאקיר Diyarbakir, שם הם ממתינים לראות אם אכן מלחמה כזו תפרוץ. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי הטורקים ריכזו באזור סיראנק Sirank בדרום טורקיה, הנמצא מול מפגש שלושת הגבולות טורקיה, עיראק, וסוריה, כוח פלישה המונה 80.000 חייל. הכורדים העבירו ופרסו את צבאם המונה כ-25.000 איש במעברי ההרים המקשרים בין טורקיה ובין כורדיסטן. האמריקנים מפנים בשעות האחרונות במהירות את כוחותיהם מחלקים של כורדיסטן בהם עומדים להתחולל קרבות. אולם האמריקנים אינם מפנים את כוחותיהם מאזור שדות הנפט ועיר הנפט קירקוק, שיכולה להוות אחת מזירות המלחמה העיקריות בין הכורדים לטורקים.
המקורות של תיקדבקה בוושיגנטון, בבגדאד, ובאנקרה, מדווחים את הפרטים הבלעדיים כיצד פעולה צבאית טורקית נגד אנשי הגרילה הכורדיים ה-PKK, המרוכזים בצפון כורדיסטן באזור הרי קנדיל Kandil, המתוכננת באנקרה כבר מאז חודש מרס ועד היום לא בוצעה, הפכה לפתע בימים האחרונים לאפשרות של מלחמה כללית, בין טורקיה לכורדיסטן.
המפנה הדרמטי הזה במטרות המלחמה הטורקית התרחש בסוף שבוע שעבר, כאשר נשיא כורדיסטן מסעוד בראזני, שלח את נאמנו ואיש סודו סאפין דיזאי Safin Dizai לאנקרה להיפגש עם הצמרת המדינית והצבאית הטורקית.
דיזאי הביא אתו לבירה הטורקית 3 מסרים חריפים כמוהם שום נציג כורדי רשמי לא השמיע אף פעם באוזני הטורקים.
1. אם הטנקים הטורקיים יחצו את גבול כורדיסטן, אמר דיזאי, זה לא יהיה כמו בפעמים קודמות כאשר הצבא הטורקי נכנס לצפון כורדיסטן לבצע מרדפים אחר אנשי טרור כורדים, וה'פשמרגה' לא התערב בלחימה. 'הפעם אנו נעצור, את הטנקים שלכם ונבעיר אותם'.
2. העם הכורדי, אמר השליח הכורדי, לא יישאר בחזקת צופה בלבד, כאשר הוא יראה את הטנקים והמשוריינים הטורקיים מסתערים לעבר קירקוק. ציטוט:
The people of Kurdistan will not remain spectators to the crossing of Turkish tanks and panzers into Kirkuk. במילים אחרות, כל העם הכורדי כולו ילחם בכוחות הפולשים.
3.טורקיה צריכה להבין, אמר סאפין דיזאי, כי שום פלישה טורקית שהיא לכורדיסטן לא באה בחשבון. כלומר הכורדים לא יסכימו גם להתקפה טורקית מוגבלת על כוחות ה-PKK.
לאחר צאתו של דיזאי חזרה לאירביל, אמר הרמטכ"ל הטורקי הגנרל יאסר בויוקניט General Yasar Buyukanit, כי לאור דבריו של השליח הכורדי אין יותר מה לחכות, והצבא הטורקי חייב לפלוש לכורדיסטן לא רק כדי להנחית מכה צבאית על כוחות הגרילה של המחתרת הכורדית ה-PKK , אלא להנחית מכה צבאית טורקית נגד מסעוד בראזני. טורקיה איננה יכולה להרשות לעצמה לקבל מסרים כאלה מהכורדים, אמר הרמטכ"ל, מאחר ואם היא תעשה זאת היא תעמוד תוך זמן קצר ביותר מול שתי חזיתות: מרד של מיליוני הכורדים החיים בתוך גבולות טורקיה, והתקפה מצד הכורדים העיראקים, אליהם יצטרפו, גם הכורדים האיראנים והסוריים. התקפה כזו, אמר הרמטכ"ל הטורקי, יכולה להביא לאובדן חלקים גדולים מטורקיה. עכשיו צריך להכות גם ב אנשי ה-PKK, אמר בויוקניט, וגם בפשמרגה.
המקורות שלנו מדווחים כי אם הצבא הטורקי יפלוש לכורדיסטן יהיו לו 3 מטרות עיקריות.
א. למנוע הקמת מדינה כורדית עצמאית בצפון עיראק. טורקיה, איינה יכולה להרשות לעצמה הקמת מדינה כורדית עצמאית בראשותו של בראזני על גבולותיה הדרומיים, המאיימת עליה צבאית.
ב. למנוע את נפילת קירקוק ושדות הנפט שלה בידי הכורדים.
ג. להשמיד את כוחות הגרילה של ארגון ה-PKK , המבצעים פעולות טרור בתוך טורקיה.
ביום א' 27.5 דברו בטלפון שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס ושר החוץ הטורקי עבדאללה גול על המצב, אולם רייס לא הזכירה אפילו במילה אחת את האפשרות של פריצת מלחמה טורקית-כורדית. אולם מיד עם סיום השיחה החלו ההכנות הקדחתניות בממשל בוושינגטון, ובמפקדת הצבא האמריקני בעיראק לקראת אפשרות של פריצת מלחמה כזו. אחת המסקנות העיקריות של הממשל הייתה כי בראש ובראשונה צריכים להתרכז במניעת האפשרות של התנגשות בין הכוחות הצבאיים האמריקנים הנמצאים בצפון עיראק לבין הכוחות הטורקיים שיפלשו אליה.
זו הסיבה מדוע ביום ד' 30.5, חתמו לפתע קצינים אמריקנים עם מסעוד בראזני על מסמך המעביר את האחריות הביטחונית בכורדיסטן מכוחות הקואליציה לפשמרגה. בנקטה צעד זה הסירה מעליה וושינגטוןאת האחריות הביטחונית על כורדיסטן, כאשר היא מסיגה את כוחותיה שנמצאו בסולמנייה Sulaymaniya, אירביל Arbil , ו- Dohukדוהוק.

Print Friendly, PDF & Email