עם התרחבות שיתוף הפעולה הצבאי אמריקני-רוסי-סורי-טורקי במלחמה בסוריה החלה מוסקבה לספק לצבא הסורי מערכות נשק מדוייק

מוסקבה אותתה, ביום ד' 8.2, כי היא כבר החלה , או מתחילה בזמן הקרוב ביותר לספק לצבא הסורי מערכות של נשק מדוייק ומתקדם precision weapons. המטרה להעלות את רמת ויכולת הלחימה של הצבא הסורי מול ארגון המדינה המוסלמית ISIS. כך הודיע סגן ראש הבית העליון-מועצת הפדרציה הרוסית-איליאס אומאחאנוב Ilyas Umakhanov.
אומאחאנוב מצוי היטב בנושא המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, והוא מקורב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ולשר ההגנה הרוסי סרגיי שוגיו  Sergey Shoigu, המשתמשים בו מידי פעם כדי להודיע על שינויים חשובים במדיניות הרוסית.
אומאחאנוב אמר, 'כי רוסיה תמשיך בתגובתה (הצבאית) הא-סימטרית לטרור בסוריה אשר יכלול ריכוז של כוחות ואמצעים, וכמובן אספקת מערכות נשק מדויקות מאוד לממשלת סוריה'. ציטוט המקור:  Russia will continue an asymmetrical response [to terrorism] in Syria, which may include the regrouping of forces and means… and of course the supply of high-precision weapons to the Syrian government.
אומאחאנוב הוסיף ואמר, כי 'זה בלתי אפשרי להביס את הטרור על ידי מאמצים של מדינה אחת.' 'הטרור אימץ היום אופי עולמי.'  'השגת ניצחון ברור בזירה אחת (סוריה ועיראק), איננה סיבה ליצור חללים (וואקומים נוספים) מהם הטרוריסטים יוכלו לחדש את פעולותיהן הצבאיות'. It is impossible to defeat terrorism only by efforts of one country. Terrorism has assumed the global character and, having achieved obvious victory in one place, there is no reason to create additional vacuums where terrorists can resume military operations.
תיקדבקה: ברור כי אומאחאנוב מתייחס לשני נושאים עיקריים בדבריו.
1. שיתוף פעולה צבאי אמריקני-רוסי-סורי-טורקי במלחמה נגד ISIS בסוריה, שאת הניצנים הראשונים שלו אפשר לראות כבר בחזיתות בצפון ומזרח סוריה.
2. ההערכה רוסית לפיה יש לצייד את הצבא הסורי בנשק חדיש ומתקדם ביותר, כדי שלא ייפול ברמתו ויכולת ביצועיו מהצבאות האחרים שייקחו חלק במלחמה נגד ISIS בסוריה.
בדיווחים ביום ד' בתקשורת הרוסית נמסר, כי שר ההגנה הרוסי סרגיי שוגיו  אמר לאחרונה, כי יותר מ-160 (פריטים)  של מערכות נשק וחימוש רוסיות מתקדמות נוסו במשך הפעולה הצבאית הרוסית בסוריה, (שהחלה בספטמבר 2015). More than 160 items of advanced and prospective Russian arms were tested during the operation in Syria.
לא צוין היכן ומתי אמר שוגיו את הדברים האלה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הרוסים החליטו כבר על סוגי הציוד שהצבא הסורי יקבל.
מדובר בכלי טיס זעירים בלתי מאויישים חמושים בפצצות מדוייקות, טילי כתף מונחי לייזר, נגד טנקים ונגד מטוסים כולל מזל"טים, פצצות 'משוטטות' שיש להן חימוש מיוחד הנקרא loitering munition  המוטלות ממטוסים ועוקבות אחר המטרה, כלי רכב זעירים בלתי מאויישים לטיהור מנהרות (רובוטים), אמצעי ראיית לילה מתקדמים, כוונות לייזר ואינפרא אדום, מערכות מודיעיניות לאיכון מטרות, רובי צלפים לטווחים ארוכים.

פצצות משוטטת היא הכלאה בין טיל, כלי טיס זעיר בלתי מאויש ופצצה.  הפצצה מוטלת ממטוס ונשלטת על ידי לוחם שמפעיל אותה (במטוס או על הקרקע). היא מסוגלת לטוס ולרחף שעות ארוכות (כל זמן שיש לה דלק / חשמל) בעזרת מנוע חשמלי או כזה המופעל על דלק ולשדר את מיקומה המדויק בעזרת מקלט ומשדר GPS המותקן בה.
בנוסף היא בדרך כלל מצוידת גם במצלמת וידאו המשדרת בזמן אמתי תמונה באיכות גבוהה (גם בתנאי ראות קשים / לילה / ערפל) למפעיל השולט בה בעזרת 'שלט רחוק'.
ברגע שמזוהה המטרה המדויקת המשודרת ממצלמת הווידאו שבפצצה המפעיל מכווין אותה אל היעד  שיכול להיות חלון בית, כלי רכב משוריין, קבוצת חיילים וכו' ומפעיל אותה. כאשר היא פוגעת במטרה היא מתפוצצת וכל אמצעי החישה הנמצאים בה (GPS, מצלמה, מקלט / משדר) – מושמדים ביחד עם המטרה.
אין ספק כי ההודעה הרוסית הזו הפתיעה לחלוטין את הצמרת המדינית והצבאית הישראלית.  במשך שש שנות המלחמה בסוריה השקיעו צה"ל, ובייחוד גופי המודיעין וחיל האוויר שלו, מאמצים רבים למנוע זרימת מערכות נשק מדוייקות כאלה לסוריה, ולכוחות האיראניים ושל חיזבאללה שם.
עתה באים הרוסים ומודיעים על הזרמת מערכות אלה לידי הצבא הסורי, כאשר ברור כי חלק מהן תגענה לידי האיראנים וחיזבאללה.

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “עם התרחבות שיתוף הפעולה הצבאי אמריקני-רוסי-סורי-טורקי במלחמה בסוריה החלה מוסקבה לספק לצבא הסורי מערכות נשק מדוייק

 • פבר 8, 2017 @ 19:20 at 19:20
  Permalink

  בסופו של דבר ביום שיחסלו את ISIS כל צבאות ערב יתקפו את ישראל בכל החזיתות עם הנשק הכי מתקדם בעולם כי ערבים הם אותם ערבים והים הוא אותו ים!!!!

 • פבר 8, 2017 @ 23:01 at 23:01
  Permalink

  אוי ואבוי!
  נורא.

 • פבר 9, 2017 @ 15:09 at 15:09
  Permalink

  צריך להמציא טיל משוטט שיחפש פצצה משוטטת

 • פבר 9, 2017 @ 16:50 at 16:50
  Permalink

  א. טילי כתף מונחי לייזר, נגד טנקים ונגד מטוסים?
  מדוע הם צריכים טילים נגד מטוסים וטנקים?

  ב. דווקא מאופן ההודעה, נשמע שהם רוצים לצאת מסוריה, ולהתחיל לתקוף במקומות אחרים
  נשמע לי מצויין

 • פבר 9, 2017 @ 16:51 at 16:51
  Permalink

  זוהי הודעת הפקר של בשאר
  במסווה של תמיכה

 • פבר 13, 2017 @ 2:11 at 2:11
  Permalink

  זו לא בדיוק פצצה "משוטטת", פצצה במשקל 500 ק"ג לא מסוגלת לשוטט במשך "שעות" ללא כנפיים או ללא מבנה אוירודינמי המספק עילוי גבוה. הפצצה בתמונה היא מסוג KAB-500S מונחיית לווין, שהדיוק שלה הוא מופחת לעומת דגמים מונחיי ליזר או כאלו שמשתמשים בהנחיית מצלמה. הפצצות הנ"ל הוכנסו לשימוש בזירה הסורית באוקטובר 2015, החידוש הוא שהן כנראה יסופקו לצבא הסורי.

  [מקור: http://armamentresearch.com ]

Comments are closed.