עם כיבוש ראמאדי, הדרך לבגדאד פתוחה בפני ISIS

 

עבדאללה מלך ירדן, פנה בימים האחרונים אל בכירים בממשל אובמה והזהיר אותם, כי הסתפקות הממשל בהתקפות אוויריות בלבד על מטרות ISIS בעיראק ובסוריה, אינן יעילות, ומסכנות את ביטחון משטרו ואת ביטחונה של ירדן. המלך הזהיר את הממשל בוושינגטון, כי מדיניות  אובמה מגבירה את הסיכויים שכוחות אל קעידה ISIS  יפלשו מעיראק אל דרום ירדן, שם ישנם כוחות צבא מועטים לאורך הגבול עם עיראק, ויכבשו שם ערים וכפרים בהם יש לארגון הטרור  תמיכה נרחבת.
רוב הצבא הירדני מרוכז בצפון ירדן מול סוריה, ובמזרח ירדן באזורים הגובלים עם עיראק. פלישה של ISIS, אפילו מוגבלת לדרום ירדן היא לא רק איום על ירדן, אלא גם איום על גבולה הצפוני של סעודיה הנמצא מול דרום ירדן.
עוד אמר המלך לבכירים האמריקאנים, כי גם הפשיטה של כוח 'דלתא'  על מטרות ISIS באזור דיר אל אזור במזרח סוריה, בשבת 16.5, הייתה מוגבלת ביותר, ולדעתו מדובר בפעולת ראווה שנועדה להרגיע את ערב הסעודית, ירדן, ומדינות המפרץ, מהאיום הנשקף להם מ-ISIS.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי הממשל דחה את דבריו של המלך וניסה להמעיט מחשיבותם to play it down , כפי שהוא מנסה לעשות ביום שני 18.6 מנפילתה של ראמאדי בירת מחוז אנבאר בעיראק בידי ISIS.
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי תיאר ביום ב'  את הקרב על ראמאדי, 'כמטרה של הזדמנות' שנקרתה ל-ISIS, והביע את בטחונו כי אפשר יהיה להפוך בימים הקרובים את תוצאות הנסיגה הזו. Ramadi was a "target of opportunity" but he's confident that in coming days that the loss can be reversed.
אולם כל מי שראה את התמונות המראות את מנוסת הבהלה של הצבא העיראקי, ובייחוד הטנקים שלו, מראמאדי, יכול היה להבין שבשלב זה של המלחמה בעיראק, לא ISIS הוא המאוים, אלא בירת עיראק בגדאד המצויה רק 110 ק''מ דרומית-מזרחית מראמאדי, ואשר בינה ובין כוחות ISIS אין עתה שום כוחות עיראקיים משמעותיים היכולים לעצור אותם.
כל הידיעות המתפרסמות ביום ב' על הוראות שניתנות כביכול מבגדאד לכוחות צבאיים לצאת לשטח ולעצור את ISIS, הן הודעות דמה שאין מאחוריהן כל ממש. אין לממשלת בגדאד כוחות  שמוכנים לצאת לשטח, בייחוד לאחר שביומיים האחרונים הצבא העיראקי נמצא במנוסה מבוהלת, המזכירה את המנוסה שלו מהערים מוסול ופאלוג'ה ביוני שנה שעברה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי גם ההודעות הבאות מבגדאד כאילו מליציות שיעיות פרו-איראניות קיבלו הוראות לצאת לעבר ראמאדי  כדי לעצור את אל קעידה, הן יותר מאשר מלחמה פסיכולוגית  מאשר מציאות בשטח. הכנסת מליציות שיעיות אל האזורים מסביב לראמאדי בהם מצויים ריכוזי האוכלוסייה הסונית הצפופה ביותר בעיראק, רק תגביר את תמיכתם של התושבים המקומיים באל קעידה ISIS.
ביום א' פיטר המלך הירדני עבדאללה, את שר הפנים, ראש המודיעין הפנימי המחובארת , וכמה מראשי משטרת ירדן. הסיבה הרשמית היא הוראות שהם נתנו להשתמש בכוח מופרז בהפגנות שנערכות בימים האחרונים בעיר הדרומית מאען Maan.
אולם המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי הסיבה האמיתית לפיטוריהם אלה, היא התדרדרות בשליטה של כוחות הביטחון הירדניים במאען  וסביבותיה והתגברות פעולתם של גורמים הנאמנים או מזדהים עם אל קעידה ISIS.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות