עם נסיגת האמריקנים ממעורבותם בלבנון, מקימים הנוצרים, הסונים, והשיעים, מליציות צבאיות חדשות.

בלעדי ומיוחד למקורות בוושינגטון והמזרח תיכוניים של תיקדבקה: לאחר שממשל ג`ורג בוש נסוג מהפעלת הלחץ הבינלאומי והאיום בסנקציות נגד נשיא סוריה בשאר אסד, הוברר לראש ממשלת לבנון ד"ר פואד סניורה, בעת ביקורו אצל נשיא ארצות הברית ג`ורג בוש בבית הלבן (ביום ג` 18.4,) כי הממשל האמריקני נסוג גם מתוכניותיו להדיח את נשיא לבנון אמיל לאחוד, לפרק את ארגון חיזבאללה מנשקו, ואפילו לפרק את המליציות הפלסטיניות בלבנון מנשקן. כאשר סניורה יצא מהפגישה עם בוש הוא אמר למקורביו: `חזרנו בלבנון למצב שהיה לפני רצח ראפיק חארירי בפברואר 2005. עתה אנו עומדים לבדנו לפני החורבות של המהלכים האמריקני-צרפתים.`
המקורות בביירות של תיקדבקה: מוסרים כי כתוצאה מעמדה אמריקנית חדשה זו החלו כל הגורמים בלבנון שעד עתה התכוננו לפירוק נשקן של חיזבאללה והמליציות הפלסטיניות, כולל אלה העומדות בקשר עם אל קעידה, להתחמש ולהקים בקצב מזורז מליציות משלהן.
בתמונה המופיעה בראש ידיעה זו נראית פלוגת מתגייסים חדשים ל`כוחות הלבנוניים` שהן `הפלנגות הנוצריות` שעד עתה היו במצב לא פעיל, ורוב אנשיהם התפזרו. בשבוע האחרון החלו מפקד הפלנגות לשעבר סמיר ג`עגע ורעייתו אסטרדה, לגייס מחדש את אנשי המליציות, במטרה להעמיד לרשות המרונים בלבנון כוח צבאי שיוכל לעמוד מול חיזבאללה. לשם כך הוקם בהר הלבנון בסיס צבאי חדש בוואדי קודבאן Wadi Qudban, שם עוברים המתגייסים אימונים בנשק. על הפלוגה (בצד שמאל של התמונה) מפקד נאדים ג`ומאייל, בנו של נשיא לבנון לשעבר ומי שנחשב עד היום המפקד הצבאי המוכשר ביותר של הנוצרים באשיר ג`ומאייל, שנרצח ב-1982.
במקביל, כתוצאה מהמדיניות האמריקנית החדשה החלו גם גורמים אחרים בלבנון לנקוט בצעדים צבאיים דומים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי סעד חארירי, סוני, בנו של ראפיק חארירי שנרצח, ואנשיו, החלו בתהליך שמטרתו להפוך את יחידת שומרי הראש שלו המונה כ-250 איש למליציה צבאית הנקראת `הפדיאון של חארירי.
לשם כך השיג סעד חארירי מימון סעודי לגיוסם ושליחתם לארצות הברית של 300 לוחמים אשר עוברים כעת קורסים מזורזים בלחימת קומנדו ובלוחמה עירונית, בקורסים הנערכים על ידי חברות ביטחון אזרחיות אמריקניות. אנשיו של סעד חארירי הקימו במחוז חרוב מזרחית לצידון מעל לנהר האוולי, בסיס אימונים הדומה למחנה של הפלגנות הנוצריות.
גם התנועה השיעית אמ"ל, בראשותו של נבי ברי, שהייתה לה פעם מליציה צבאית גדולה, אבל בשנים האחרון הסתפקה בפעילות פוליטית, החלה בימים האחרונים לגייס את אנשי המיליציה שלה ולאמנם. במצב החדש שנוצר בלבנון ראשי אמ"ל אינם רוצים שהאופציה הצבאית היחידה בקרב השיעיים בלבנון תישאר אך ורק בידי חיזבאללה.
כל ההתפתחויות האלה מראות כי במקום שלבנון תלך לכיוון פירוק המליציות השונות מנשקן והקמת ממשל מרכזי יציב בביירות שיהיה משוחרר מהשפעה סורית, נושאים שעמדו במרכז המדיניות האמריקנית-צרפתית בלבנון מאז רצח חארירי בפברואר 2005 ובמרכז החלטות מועצת הביטחון, צועדת לבנון בכיוון ההפוך בו הנוצרים, הסונים, והשיעיים מתחמשים, והשפעתה ומעורבותה של דמשק במתרחש בלבנון חזרו לאותה רמה שהייתה ערב רצח חארירי.

Print Friendly, PDF & Email