עסקה רוסית-מצרית: מטוסים מצריים נוחתים בסוריה


התקרבות נוספת בין רוסיה, מצרים, וסוריה.

המקורות המזרח תיכוניים והצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי לשכת נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה, ולשכת נשיא מצרים פאתח אל-סיסי בקהיר, הגיעו בסוף שבוע שעבר לסיכומים בעסקה משולשת אשר תהדק את הקשרים בין מוסקבה,קהיר, ודמשק.
לפי הפרטים הנמצאים בידי המקורות שלנו, חידשו מטוסי נוסעים של חברת התעופה המצרית הלאומית 'אייגיפט אייר' Egyptair, את טיסותיהם אל שדות התעופה הבינלאומיים של דמשק בירת סוריה, ואל חאלב, העיר בצפון סוריה השנייה בגודלה.  בכך תהייה חברת התעופה הלאומית המצרית, לחברת התעופה הערבית הגדולה ביותר המחדשת את טיסותיה לדמשק, לאחר הפסקה של שלוש שנים מ-2012.  מטוס ראשון של  'אייגיפט אייר' Egyptair נחת כבר ביום ד' 2.12 בדמשק מבלי שניתן לזה פרסום. (ראו תמונה בכותרת).
צעד זה, של תמיכה גלויה של נשיא מצרים פאתח אל-סיסי במשטר בדמשק יחזק את מעמדו של נשיא סוריה בשאר אסד בעולם הערבי, וגם יחזק את הקו המדיני של מוסקבה, לפיו אסד צריך להישאר בשלטון.
הצעד המצרי הוא גם הצהרה מצרית פומבית לפיה המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה הביאה לידי שיפור דרמטי במצב הביטחון בערים הסוריות המרכזיות, ומטוסי נוסעים אזרחיים יכולים לנחות בהן ללא חשש.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מציינים, כי מוסקבה ייחסה חשיבות רבה לפתיחת תנועת המטוסים המצריים לסוריה ועמדה על כך כי היא תתרחש עוד לפני הכינוס של ראשי קבוצות המורדים הסוריים שמארגנת ערב הסעודית ביום ג' 8.12 בריאד. 
מוסקבה מקיימת מגעים חשאיים עם הצמרת הסעודית כדי שזו תביא את ראשי המורדים הסוריים להסכים להיכנס למו"מ ישיר עם אסד על סיום המלחמה. ריאד היא התומכת העיקרית בקבוצות מורדים אלה גם בכסף וגם בנשק.  
תמורת ההסכמה המצרית לחדש את הטיסות האזרחיות לסוריה, הסכים נשיא רוסיה לתת הוראה לחברות התעופה הרוסיות לחדש את טיסותיהן למצרים.  חידוש הטיסות פירושו חידוש תנועת התיירים הרוסיים למצרים-תנועה שהכניסה לכלכלה מצרית כ-5 מיליארד דולר בשנה.
הטיסות הרוסיות למצרים הופסקו לפני כחודשיים מיד לאחר הפלתו של המטוס הרוסי  Metrojet Flight 9268, ב-31 לאוקטובר לאחר שהמריא משארם-א-שייח'. כל 224 הנוסעים ואנשי הצוות של המטוס נהרגו.
מקורות במוסקבה ובקהיר, סרבו לומר באם חידוש הטיסות הרוסית למצרים כוללות גם נחיתות והמראות של מטוסי רוסיים בשארם-א-שייח', אולם נראה כי בשלב ראשון תחודשנה רק הטיסות הרוסיות לנמל התעופה הבינלאומי של קהיר.  
המקורות שלנו מדווחים, כי מוסקבה לוחצת על אל-סיסי לבצע מחוות נוספות לנשיא סוריה.. 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות