עסקת חילופי השבויים המשולשת איראן-אסד-המורדים, מצביעה על התחזקות אסד והאחיזה האיראנית בדמשק

עסקת חילופי השבויים המשולשת, המתבצעת ביום ד' 9.1, בחמש ערים מרכזיות בסוריה, דמשק, חלאב, לטקיה, חומס ואידליב, המקיפה אלפי שבויי מלחמה, בין איראן, משטר אסד והמורדים הסורים היא לא רק ההסכם הראשון המושג והמבוצע בין אסד למורדים, אלא גם נקודת מפנה במלחמה הנמשכת כבר 22 חודש, מאז מרס 2011.
העסקה הזו מעידה על התחזקותו של הנשיא בשאר אסד, ועל הפיכת המלחמה הזו ממלחמה בינלאומית שבה מעורבים האמריקנים, האירופאים, ושורה של מדינות ערביות, בעיקר מהמפרץ הפרסי, למלחמה סורית פנימית, בה המתווכים יהיו גורמים אזוריים.
המתווכים בעסקת חילופין זו והמפקחים על ביצועה הן טורקיה וקטאר. משטר אסד שחרר ביום ד', 2,130 אסירים שהיו בידיו, ביניהם מספר טורקים. בין המשוחררים אשר יוחזרו למקומות מגוריהם בסוריה, לפחות 73 נשים.
המורדים הסוריים ישחררו בתמורה 48 איראניים שהוחזקו על יד צבא סוריה החופשית ה-FSA, מאז שנתפסו לפני 6 חודשים באוגוסט 2012. המורדים הסוריים טענו כי המדובר בקצינים וחיילים של משמרות המהפכה האיראנים, איראן טענה כי המדובר בעולי רגל איראניים שבאו לבקר במקומות הקדושים לשיעיים בסוריה. על מהלך חילופי  השבויים, מפקחים צוותים  של ארגון העזרה המוסלמי הטורקי ה-IHH-Humanitarian Relief Foundation. 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים,  כי התפתחות זו מעידה כי ממשל אובמה ונאט''ו, וויתרו לגמרי באורח סופי, בינתיים בשלב זה, על אפשרות של מעורבות צבאית בסוריה, והם החליטו להשאיר את המתרחש בסוריה תחת פיקוחן הישיר של מוסקבה, טהרן, ואנקרה.
להתפתחות כזו היו מאז השבוע השלישי של חודש דצמבר 2012  לפחות ארבעה סימנים עיקריים:
1. הסימן הראשון להתפתחות זו התרחש ב-22 לדצמבר, כאשר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, הודיע כי הנשק הכימי הסורי אשר 'מפוזר בכמה מקומות' נאסף עתה 'למקום אחד שניים'. ציטוט המקור: Syria has acted to consolidate its chemical weapons into "one or two" places to prevent rebels capturing them. לברוב לא אמר מי ביצע פעולה זו, ומדוע הוא חושב כי הנשק הכימי מובטח עתה מפני האפשרות שהוא ייפול בידי המורדים.
2. הסימן השני הבולט לכך היה,  כי יום אחד לפני דבריו של לברוב, הוציאה ארצות הברית בחשאי את כל הכוחות הימיים והאוויריים שהציבה מול סוריה בשבוע השלישי של חודש נובמבר 2012. בכך הסתלקה וושינגטון ממעורבות בסוריה, למרות שאף פעם לא הודיעה על כך רשמית.
3.
המורדים הסוריים נכשלו בתחילת השבוע הראשון של ינואר לכבוש את קומפלכס הנשק הכימי הגדול ביותר של צבא סוריה באל-סאפירה Al Safira, ליד חלאב.  בכך הוכח שוב כי המורדים מסוגלים להגיע רק להישגים חלקיים מקומיים, ואין ביכולתם להשתלט על ערים ואתרים צבאיים מרכזיים בסוריה, ובעיקר הם לא יכולים, ולא יוכלו בעתיד הנראה לעין להביס את הצבא הסורי שנשאר נאמן לבשאר אסד. 
4.
את מקומם של הכוחות האמריקנים שעזבו את מזרח הים התיכון, תפסו בהדרגה כוחות ימיים ומרינס גדולים רוסיים. כך נוצר מצב בו כאשר נשיא סוריה בשאר אסד נשא את נאומו ביום א'  6.1, בו הוא אמר מפורשות כי הוא לא יפרוש מהשלטון והמלחמה תימשך, כאשר הוא 'איננו מקבל יותר פקודות מהמערב', ניצבו מול חופי סוריה כ-20 אוניות מלחמה רוסיות ועליהן למעלה מ-2,000 נחתים רוסיים.
במילים אחרות, בעוד במערב ובישראל נמשכים הדיווחים על קיצו הקרב של אסד, הבינו המורדים הסוריים, כי כדאי להם להתחיל במו''מ ישיר עם אסד, אשר יבטיח להם לפחות בשלב הראשון, את שמירת ההישגים הטקטיים והאסטרטגיים החלקיים שהם השיגו עד עכשיו במלחמה. 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מעריכים, כי לאחר ביצוע עסקת חילופי השבויים, תבוא תקופה בה יושגו עוד הסכמים מקומיים בין שני הצדדים. בתקופה זו שתהייה מעין הפוגה במלחמה ינסו שני הצדדים-קרי אסד והמורדים, לנסות לבנות לעצמם עוצמה צבאית ומדינית אשר בסופו של דבר תכריע את המלחמה, או שתפתח שלב נוסף במשא ומתן שהחל כבר בין אסד ובין המורדים.
בשורה תחתונה, אסד נשאר בשלטון בדמשק, אלא אם כן המורדים יצליחו  לפגוע בו אישית.         
 

Print Friendly, PDF & Email