ערב הקרב במאנביג'. ארדואן לאובמה: הפסק לתמוך בכורדים


( המנהיג הכורדי מסעוד ברזאני בדרך לטהרן )
המתיחות ששוררת כבר שבוע בין וושינגטון לאנקרה, בעקבות פלישת צבא טורקיה לצפון סוריה, ביום ד' 24.8, והמלחמה הטורקית בכורדים הסוריים PYD-YPG, הגיעה ביום ג' 30.8 לשיא חדש. דובר ארמון הנשיאות בטורקיה איברהים חאלין Ibrahim Kalin, קרא לארצות הברית לשנות את מדיניותה כלפי הכורדים, ולהפסיק לתמוך בהם.
'ארצות הברית חייבת לשנות את המדיניות של תמיכה בכוחות הכורדים' U.S.must revised its policy of supporting Kurdish forces, אמר הדובר הנשיאותי.
ההודעה הטורקית אשר אין ספק כי נוסחה וקבלה את אישורו של נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, בא כמה שעות בלבד לאחר שפקידים בכירים אמריקניים קראו בוושינגטון לשני הצבאות, הצבא הטורקי והצבא הכורדי ה-YPG, לעצור את פעולותיהם ולא לזוז יותר מהעמדות שלהם.
במילים אחרות: האמריקנים קראו לטורקים להקפיא את פעולותיהם הצבאיות בתוך סוריה, ולכורדים להפסיק לשלוח תגבורות ונשק כדי להגן על העיר מאנביג' Mnbij.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי גם הטורקים וגם הכורדים נערכים לקרב על מאנביג' ומתייחסים אליו כאל  הקרב המכריע אשר יקבע את תוצאות הפלישה הטורקית בצפון סוריה.
נשיא טורקיה והמטה הכללי הטורקי מעריכים, כי אם הם יצליחו לכבוש את מאנביג' מיידי הכורדים, הם יאלצו אותם בכך לסגת מזרחית לנהר הפרת.  הכורדים מעריכים, כי  אם הם יצליחו לעצור את הטורקים בשערי  העיר, פירוש הדבר יהיה כשלון הפלישה הטורקית לצפון סוריה, וניצחון גדול עבורם.
ממשל אובמה מנסה בכל כוחו למנוע את הקרב הגדול הזה. כבר בשבוע שעבר כאשר סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ביקר באנקרה (24.8), הוא איים על הכורדים כי באם הם לא ייסוגו מזרחית לנהר הפרת הם יאבדו את תמיכת ארצות הברית.
הכורדים התעלמו מהאולטימאטום של ביידן, ובמקום לסגת המשיכו להזרים ולהציב כוחות מול הכוחות הטורקיים. הטורקיים סבורים כי למרות ההודעות האמריקניות, וושינגטון ממשיכה לתמוך בחשאי בכורדים, בעיקר על ידי אספקת נשק.
האמריקנים חוששים, כי התנגשות טורקית-כורדית תערער את כל המצב הצבאי בצפון סוריה ובצפון עיראק, וכי כל מאמציהם לשכנע את הכורדים לעמוד בראש הכוחות הקרקעיים שיילחמו  ב- ISIS יעלו בתוהו.
קודם לכן, ביום ב' 29.8 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה על ההתפתחויות במלחמה תחת הכותרת: 'מחריפה ומתרחבת המלחמה הטורקית-כורדית. ברזאני בדרך לטהרן'.
המלחמה הטורקית-כורדית אשר התעצמה ביום א' 28.8  בצפון סוריה, הביאה למעשה לשיתוקה בשלב זה של המלחמה נגד ISIS בסוריה ובעיראק, ולביטול התוכניות של ארצות הברית לכיבושן הקרוב של ערי הבירה של ארגון המדינה המוסלמית- ראקא Raqqa בסוריה, ומוסול Mosul בעיראק.
הסיבה: הכוח הקרקעי העיקרי שהיה צריך להלחם ב-ISIS-הכורדים גם בסוריה וגם בעיראק מעורב עתה המלחמה נגד טורקיה.  
תוצאות מרכזיות נוספות של המלחמה הזו היא התחזקות ההשפעה האיראנית בכורדיסטן העיראקית ( האוטונומיה הכורדית העצמאית העיראקית KRG ) שבירתה אירביל, ודחיקת רגליה של ארצות הברית לא רק מצפון סוריה אלא גם מצפון עיראק.
להלן  תשע ההתפתחויות העיקריות במלחמה ביום א':

  • הטורקים הטילו למלחמה מול כוחות ה-YPG הכורדים, המונים כ-35,000 חייל, עוד כוחות שריון ואוויר טורקיים גדולים. עתה לא מדובר כבר על 'פעולה צבאית גדולה', כפי שהטורקים הגדירו אותה בימים הראשונים לפלישתם, אלא על מלחמה של ממש, המתנהלת לאורך חזית שרוחבה כמעט 100 ק''מ בתוך סוריה ועומקה בין 15 ל-17 ק''מ.
  • הטורקים הטילו למערכה כמה אלפים של כוח המורדים הסוריים שהם אמנו וציידו כדי להלחם בכוחות נשיא סוריה אסד וב-ISIS. המדובר 'בצבא הסורי הדמוקרטי'-SDF. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי על היחידות הסוריות האלה מפקדים קצינים טורקיים ובתוכן יש אלמנטים של הכוחות המיוחדים הטורקיים.
  • הטורקים הטילו למערכה גם יחידות קרביות של חיל ההנדסה הטורקי המצוידות באמצעי צליחה. הכוונה היא לאפשר לכוחות הפולשים לחצות את נהר הפרת מזרחה. הידיעות הבאות ממקורות טורקיים, כאילו הכוחות הסוריים הפרו-טורקיים חצו ביום א' את נהר הפרת והדפו את הכורדים, אינן נכונות. הטורקים חצו את הנהר רק בגזרה אחת צרה מאוד מזרחית לעיר ג'ראבולוס  Jarablus. עיקר הכוח הכורדי נמצא מדרומה של העיר ולא ממזרחה.
  • כמו כן הידיעות הטורקיות המדברות כאילו 'הכוחות הסוריים' בהם הם תומכים כבשו כבר את העיר מאנביג' Manbij, הנמצאת כ-35 ק''מ דרומית לג'ארבולוס, אינן נכונות.

  • הכוחות הטורקיים והסורים התקדמו ביום א' מג'ארבולוס לכיוון מאנביג'  רק  כ- 10 עד 15 ק''מ.
  • קרבות קשים התנהלו במשך יום א' סביב קבוצת כפרים באזור ביר קושסאה Beir Khoussa, וסביב הכפר עמארנה Amarneh, שם הטורקים נאלצו לסגת כמה פעמים בגלל התקפות נגד של הכורדים. כמה כפרים נהרסו כליל ועלו באש מהפצצות חיל האוויר והפגזות הטנקים הטורקיים.
  • מספר ההרוגים הכורדים הוא כ-150.  מספר ההרוגים הטורקיים הוא כ-60.
  • המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי ביום א' אפשר היה לראות הכנות של יחידות המסוקים והכוחות המיוחדים האמריקנים בבסיס האווירי רימילאן Rmeilan, ליד העיר הכורדית-סורית חאסקה Hasakah, נערכים לפינוי המקום במקרה שהקרבות יחריפו. הכוחות האמריקנים יפונו מסוריה לצפון עיראק.
  • כוחות של הצבא הכורדי העיראקי הפשמרגה Peshmerga forces שפשטו את מדיהם וקבלו מדים של לוחמי ה-YPG הסוריים החלו חוצים ביום א' את גבול עיראק  סוריה בדרכם מערבה להצטרף אל הלוחמים הכורדים בסוריה.
  • נשיא האוטונומיה הכורדית העיראקית KRG מסעווד בראזני Masoud Barzani, עומד לצאת בימים הקרובים לטהרן, כדי לבקש את עזרת איראן נגד האמריקנים והטורקים. אם אכן יושג הסכם בין טהרן ואירביל, אפשר לצפות כי משמרות המהפכה האיראניים יקבלו בפעם הראשונה בסיסים צבאיים בכורדיסטן, ורשות מעבר של כוחות צבאיים איראניים מאיראן דרך כורדיסטן לסוריה.  

 
 
 

Print Friendly, PDF & Email