ערב פתיחת וועידת בגדאד, איראן הפגועה מפרשת הגנרל אלירזה אשקרי, נוטשת את בשאר אסד.

בלעדי ומיוחד למקורות המזרח תיכוניים והמודיעיניים של תיקדבקה: כאשר בשבת 10.3 תתכנס בבגדאד הוועידה הבינלאומית על עיראק, תופענה בה איראן כשהיא פגועה קשה מפרשת הגנרל האיראני אלירזה אשקרי General Alireza Asqhari בן 63, איש משמרות המהפכה ומשרד המודיעין האיראני, שפורסמה לראשונה בלעדית ב-2.3 בתיקדבקה, וסוריה שבשבועיים האחרונים, העמיק בידודה בעולם הערבי והמוסלמי, לאחר שאיראן החליטה להקריב את האינטרסים של דמשק בלבנון, בתמורה להמשכת הדו-שיח של טהרן עם וושינגטון, וריאד. הצמרת הסעודית, כולל המלך עבדאללה מעריכים כי שתי החוליות החלשות בחזית שטהרן הקימה מול ארצות הברית וישראל במזרח התיכון, הן נשיא סוריה בשאר אסד, והמשטר העלוואי בדמשק. המסקנה הזו התגבשה אצלם במרוצת המשא ומתן שהם ניהלו באחרונה עם האיראנים על לבנון. כאשר הוברר לסעודים כי כאשר היועץ לביטחון לאומי האיראני עלי לאריג`אני אתו נפגשו, אומר להם למעשה כי טהרן איננה מעריכה יותר כי לסוריה ולנשיאה ישנה חשיבות אסטרטגית כל שהיא בהסדר שהוא בלבנון, הוא אומר להם למעשה גם כי אין גם חשיבות לסוריה ולעמדותיה כלפי הסדר שיושג בעיראק. עמדות איראניות אלה התבררו סופית ביום שבת 3.3, בעת ביקורו של נשיא איראן אחמדינז`אד בערב הסעודית. מהלכים איראנים אלה שכנעו את הסעודים כי הגיע הזמן ללחוץ על האמריקנים לתמוך בשינוי המשטר בדמשק.
האיראנים הודיעו לסעודים כי הם מוכנים לעבוד אתם ביחד על נוסחה סעודית-איראנית משותפת שעל בסיסה אפשר יהיה להקים את בית הדין הבינלאומי אשר ישפוט את החשודים ברצח ראש ממשלת לבנון ראפיק חארירי בפברואר 2005. חלק מהחשודים שיובאו לפני בית דין זה, לפי צווים שיוציא סרג ברממרץ Serge Brammertz ראש וועדת האו"ם לחקירת נסיבות הרצח, עתידים להיות כמה מראשי השלטון בדמשק, בני משפחתו של בשאר אסד, וכמה קציני צמרת המודיעין הסוריים.
המקורות שלנו מדווחים כי האיראנים לא השאירו ספק אצל הסעודים, כי אם הנוסחה שתוסכם ביניהם לא תאפשר לתובע להביא בפני בית המשפט אנשים השייכים לתנועת חיזבאללה, הם יהיו מוכנים להסכים למעצרם והבאתם למשפט של האישים הסוריים. במילים אחרות, האיראנים הציעו לסעודים `לשחרר ולנקות` את חיזבאללה מכל מעורבות ברצח, תמורת עזרה בהפללת הסורים.
לכן לא צריך להתפלא כי כאשר נשיא סוריה בשאר אסד דיבר באמצע השבוע בטלפון עם נשיא איראן אחמדינז`אד ושמע ממנו ישירות מה היא עמדתה החדשה של איראן בדבר הקמת בית הדין הבינלאומי, הוא פרץ בצעקות, כפי שדיווח העיתון הכווייתי Al-Siyassa.
המקורות שלנו מוסרים כי הסעודים טענו באוזניהם של האמריקנים כי המדובר במהפך של ממש בעמדה האיראנית כלפי סוריה, וכי ברור כי כפי שארצות הברית התאכזבה מהביצועים הצבאיים של ישראל במלחמה עם חיזבאללה ביולי-אוגוסט 2006, כך איראן התאכזבה מהתנהגותה המדינית והצבאית של סוריה במלחמה, אשר עשתה את כל האפשר כדי שלא להיות מעורבת בה. במצב זה בו טהרן מסירה את תמיכתה המדינית מדמשק וממשטרו של אסד, חושבים הסעודים, כי ממשל ג`ורג בוש לא רק שאיננו צריך לחשוש יותר משינוי המשטר בדמשק , אלא וושינגטון צריכה לפעול במטרה לגרום לו.
יתרה מזאת, הסעודים הדגישו באוזני האמריקנים, כי שינוי המשטר בדמשק הוא לא רק אפשרי, אלא עם הסדר אזורי עם האיראנים או בלעדיו, הוא גם רצוי, ומה שיותר מהר.
בדיון עם האמריקנים על הנושא הסורים הדגישו הסעודים עוד 3 נקודות.
1. יש להמשיך ללחוץ על ישראל שלא להיכנס לשום דו שיח או דיונים עם ישראל על הסדר מדיני בין דמשק וירושלים ופתרון בעיית הגולן. זאת כדי לא ליצור מאסד פתח מילוט מהמצור המדיני המוטל עליו, שעכשיו צריך להדקו.
2. כמו שוושינגטון צריכה להפעיל `שרירים צבאיים במפרץ` כדי להגיע לתוצאה הרצויה לה עם טהרן, כך היא צריכה לפעול במגמה ברורה של מיטוט המשטר בדמשק.
3. מכאן שנקודת הכובד של תהליך `הבראה` ו`התיקון` בעיראק, ושל בלימת איראן, היא קודם כל בדמשק.

Print Friendly, PDF & Email