עריקת הצלם של אחמדינז'אד לארה"ב, בוצעה בתיאום עם ה-CIA. הביא מידע, הקלטות וצילומים של אתרי הגרעין והטילים הסודיים ביותר

המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה חושפים בלעדית, את אחד ההישגים הגדולים ביותר של המודיעין האמריקני במלחמה בתוכנית הגרעין האיראנית, ואת אחד הכישלונות הגדולים ביותר של ההנהגה והמודיעין האיראניים.
מדובר בעריקתו של צלם טלוויזיה איראני שהייה אחד מבין 140 איש שליוו את אחמדינז'אד בנסיעתו האחרונה לניו-יורק, במטרה לשאת נאום בעצרת האו"ם. האיש הוא חסן גולבנקחאן Hassan Golbankhan, שדבר עריקתו בניו יורק נודע ביום שני 1.10. מאז מסתתר גולבנקחאן במקום בלתי ידוע. אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי הוא נמצא בבית בטוח safe house, כאשר סוכנים אמריקנים מגנים עליו.
האיש הוא לא סתם צלם חדשות, אלא איש שליווה במשך תקופה ארוכה את נשיא איראן אחמדינז'אד בכל ביקוריו, כולל הסודיים ביותר, באתרי הגרעין הרגישים של איראן והצליח להבריח  עתה לארה''ב כמות גדולה מאוד  של סרטי צילום מאתרים הסודיים ביותר של תעשיית הגרעין האיראנית.
המזוודות של פמליית נשיא איראן לא עברו שום ביקורת לא ביציאה מטהרן ולא בכניסה לניו-יורק. לכן הצליח  גולבנקחאן להביא אתו לניו יורק שתי מזוודות גדולות תחת מסווה של ציוד לצילום. המזוודות כללו כמות גדולה של סרטים שהוא צילם במתקנים הרגישים ביותר של הגרעין ובסיסי משמרות המהפכה באיראן בזמן ביקוריו של אחמדינז'אד באתרים אלה.
גולבנקחאן הייה במשך שנים רבות אחד משני הצלמים האישיים האיראניים של מנהיג איראן האייטוללה עלי ח'אמנאי, ואחמדינז'אד, שזכו לסיווג הביטחוני הגבוה ביותר באיראן והיו מורשים לצלם בכל מקום שאחד האישים האלה ביקר בו.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי הסרטים שהוברחו לארה"ב, ונמצאים עתה בידי המודיעין האמריקני כוללים צילומים מתוך האתרים הצבאיים הסודיים ביותר, תעשיית הטילים והתעשייה הצבאית של איראן, וכן מתקני הגרעין במקומות שונים. חלק מן האתרים הם מתקנים שאיראן לא גילתה את קיומם בפני פקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA
הסרטים כוללים צילומים בלעדיים מן האתרים הגרעינים כגון נאטאנז Natanz, והמתקן התת-קרקעי הגרעיני בפורדו Fordu , המחנה הצבאי של פארצ'ין Parchin  וכן הכור המחקר האטומי הקטן ברח' אמיר-עבאד  Amir-Abad בטהרן.
חלק מן הסרטים צולמו כשמפקדי התע"ש האיראני ומשמרות המהפכה מפרטים בפני המנהיג או הנשיא את הישגיהם הצבאיים ומגלים תוך כדי כך פרטים סודיים ביותר, כאשר דבריהם מוקלטים על ידי גולבנקחאן.

עוד מוסרים המקורות שלנו, כי שבוע לפני הנסיעה לניו-יורק, בסוף ספטמבר, דאג הצלם  לשלוח את אשתו וילדיו לטורקיה תחת מסווה שהם נוסעים לבקר קרובים. ההנחה היא כי המשפחה כבר עזבה את טורקיה והיא נמצאת בארצות הברית.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מוסרים, כי גולבנקחאן שירת שנים רבות במסגרת כוחות  הבאסיג' Bassij ולכן זכה לאימון רב  בקרב אנשי הביטחון. לפני כעשר שנים נתמנה כאחד משני הצלמים המלווים את המנהיג ואת הנשיא למקומות הרגישים ביותר.
הביקור הנוכחי בניו יורק היה ביקורו השני בעיר בלווית הנשיא.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי במהלך ביקור בשנה שעברה, הצליחו סוכנים מודיעין אמריקנים ליצור קשר עם האיש ולשכנע אותו לערוק ולהעמיד לרשותם את הסרטים שצולמו בתוך האתרים הגרעיניים הרגישים.
דבר עריקתו של גולבנקחאן Golbankhan פורסם בארה''ב לפני כמה ימים, אולם שלטונות איראן ממשיכים למלא את פיהם מים ומסרבים להתייחס לידיעה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות