ערפל הקרב ב'מגן צפוני'. נחשפה מנהרה מס' 2. חיזבאללה שלח חוליות לשטחי הפעולה של צה"ל. צבא לבנון מאתגר את צה"ל להיכנס ללבנון

השתיקה הנמשכת של חיזבאללה, בשבת 8.12, חמישה ימים לאחר שהחל מבצע 'מגן צפוני' (ביום ג' 4.12), הולכת ומתבררת לא 'כהלם', ולא 'תדהמה', אלא כמהלך מחושב של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לגרום לכך כי ישראל וצה"ל יצטרכו לנקוט מהלכים נוספים בשטח, אשר יאפשרו לו בסופו של דבר לפתוח במהלך צבאי שיביא לו ולחיזבאללה הישגים. הזדמנות כזו עדיין לא נקרתה לפניו.
המצב בשבת בחזית הצפונית, שם שורר ערפל כבד, קור עז וגשמים הוא כדהלן:
1. צה"ל ממשיך בעבודות חשיפת המנהרות לאורך כל הגבול ממטולה ועד לגליל המערבי.  היכן שהמחפרים אינם עובדים הציב צה"ל כוחות גדולים  מול התוואי המשוער של המנהרות. בינתיים, כאשר הדגש הוא על 'בינתיים', כל כוחות צה"ל  פועלים בתחום ישראל.   
2. בשבת אחה"צ ניסו שלושה אנשי חיזבאללה, תחת מחסה הערפל להתקדם לעבר הכוחות  הישראליים הפועלים בשטח באזור עמק קדש הנמצא בין היישוביים הישראליים קיבוץ יפתח, רמות נפתלי, וקיבוץ מלכיה. נראה כי השלושה הגיעו מהכפר הלבנוני בליידה, הנמצא בפתח הצפוני-מערבי של עמק קדש.
אפשר וצריך להניח כי השלושה נסו לבדוק באם כוחות צה"ל חבר חצו את גבול לבנון באזור, או לא, או את הציוד אותו מפעיל צה"ל. כאשר נתקלו באש נסוגו.
לאירוע זה מתקשר אירוע הוסף, בו שני מקלעים כבדים שהיו מוצבים על תותח מתנייע שהוצב מול מטרה בלבנון, נעלמו בשבת בצהרים. ההנחה, היא חוליה נוספת של חיזבאללה  או של לבנונים המכירים היטב את השטח, הגיעה עד התותח שלא הוצבה עליו שמירה, ופירקה את המקלעים ממנו. במילים אחרות, מדובר במחדל צבאי.   
3. עם צאת השבת הודיע צה"ל, כי נחשפה עוד מנהרת טרור וכי כוחות צה"ל שמלכדו אותה 'שולטים על התוואי שלה'. צה"ל לא פירט היכן המנהרה נמצאת ואיך שליטה זו מתבצעת.  צה"ל נמצא למעשה בשליטה על תוואי מנהרות נוספות, אולם הוא מעדיף לפרסם זאת בהדרגה, לפי ההתפתחויות בשטח.
4. הסיבה העיקרית לכך היא המהלך שצה"ל נקט ביום ה' 6.12, כאשר דרש ממפקד כוחות יוניפי"ל בלבנון הגנרל האיטלקי סטפאנו דל קול Maj. General Stefano Del Col, להיכנס לכל היישובים הלבנוניים בהם יש מנהרות, ולפעול ביחד עם צבא לבנון להרוס אותן. צה"ל ידע מראש כי למהלך כזה אין שום סיכוי, אולם הדרגים המדיניים הישראלים היו זקוקים לו, זאת כדי שיוכלו להראות לממשל הנשיא טראמפ, כי צבא לבנון, איננו צבא עצמאי בלתי תלוי, אלא הוא צבא הממלא אחר הוראותיו של חיזבאללה.
5. מפקד יוניפי"ל נפגש, ביום שישי 7.12 בביירות, עם הרמטכ"ל הלבנוני הגנרל ג'וזף עוואן General Joseph, והציג לו את הדרישה הזאת. בשבת בבוקר כבר הגיעה התשובה הלבנונית. מבלי להתייחס לדרישה של מפקד יוניפי"ל כי כוחותיו ייכנסו לאתרי המנהרות כשהם מלווים בצבא לבנוני, אמר מקור לבנוני, כי המנהרות שצה"ל טוען שחשף הן 'ישנות ונטושות' old and deserted, וכי ישראל משתמשת בהן לצרכים פוליטיים.
המקורות הוסיפו ואמרו, 'כי יותר מחצי מהמנהרות האלה  התמוטטו כבר לפני זמן רב,' more than half of which have collapsed a long time ago. במילים אחרות, אין טעם להיכנס למקומות אלה מאחר ומה שיימצא שם אלה רק הריסות.
עמדה זו של צבא לבנון זהה לעמדת חיזבאללה שמנסה כל הזמן 'לגמד' את היקף וחשיבות מבצע 'מגן צפוני'.
6. עמדה זו צבא לבנון, מעמידה את הדרגים הצבאיים והמדיניים הישראליים בפני הבעיה הבאה: אם ישראל וצה"ל רוצים להפריך את טענות הלבנונים, במטרה להוכיח כי כל המאמץ המודיעיני והלוגיסטי שצה"ל השקיע במבצע 'מגן צפוני' הצדיק טיפול במטרה כזו, יש להם רק דרך אחת לעשות זאת: להעביר את המבצע ואת הכוחות המשתתפים בו לתוך שטח לבנון.
במילים אחרות, חיזבאללה וצבא לבנון משאירים בידי צה"ל את ההחלטה באם להיכנס ללבנון ולהתחיל לחשוף את המנהרות שם, פעולה שבוודאות תתנהל תחת אש של צבא לבנון וחיזבאללה.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות