עשרות לוחמים סלפיים ופלסטינים הרוגים בתקיפות חיל האוויר המצרי בסיני. הצבא המצרי מקים אזורי ביטחון בציר פילדפי וברפיח

עשרות לוחמים סלפיים ופלסטינים הרוגים, ועשרות אחרים פצועים, כאשר מסוקי קרב מצריים תקפו ריכוז של לוחמים בכפרים אל מוקטעה וטורנה al-Muqataa and Touma, דרומית לשייח' זוואייד Sheikh Zuweyid, ליד אל עריש. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי תקיפה זו הייתה חלק מפעולה שנועדה לשבור כמה ימים הפגנות סוערות של אלפי בדואיים, ביניהם סלפיים ופלסטינים חמושים רבים, המפגינים נגד פעולות הצבא המצרי בצפון סיני.
ההפגנות הן נגד הפעולות של צבא מצרים, בהן החל בשבת 31.8, להקים שני אזורי חיץ ביטחוניים, אסורים לכניסה לאזרחים, שיחסמו את מנהרות ההברחה מסיני לרצועת עזה, ולא יאפשרו יותר ללוחמי החמס והג'יאהד האיסלמי לעבור מרצועת עזה לסיני, ולחזור מסיני לרצועה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מוסרים, כי בפעולות אלה הצבא המצרי ממלא, בפעם הראשונה אחרי שמונה שנים, את ההתחייבויות הביטחוניות שלקח על עצמו נשיא מצרים לשעבר חוסני מובראק לבצע ב-2005, ערב פינוי רצועת עזה על ידי ישראל, אולם אף פעם לא ביצע אותן.
הצבא המצרי בצפון סיני מבצע עתה שתי פעולות מקבילות:
1. הוא 'מנקה' רצועה באורכה 14 ק''מ, ורוחבה 500 מטר, לאורכו של כל ציר פילדפי, המפרידה בין רצועת עזה לסיני, ואשר קצהו הצפוני הוא מפגש הגבולות מצרים-ישראל-רצועת עזה, באזור מעבר כרם שלום. במסגרת פעולה זו עוקר הצבא המצרי את כל הצמחייה באזור, והורס את כל הבתים שנמצאים ברצועת הביטחון שהוא מקים. תושבי הבתים פונו בכוח והועברו לרפיח המצרית.
2. הצבא המצרי הקים חגורת ביטחון מסביב לרפיח המצרית, בה הוצבו עשרות מחסומים של הצבא המצרי המונעים יציאה וכניסה חופשיים מרפיח המצרית ואליה. במילים אחרות, רפיח המצרית, ואתה גם רפיח ברצועת עזה, נותקו מצפון חצי האי סיני.
שתי פעולות אלה, הניחו חגורה צבאית מצרית לאורך כל גבול מצרים ורצועת עזה, ניתקו את הרצועה מסיני, ומאפשרים לצבא המצרי פיקוח הדוק על מנהרות ההברחה לרצועה.
אלפים מתושבי רפיח. ביר אל עבד, שייח' זוואיד, מפגינים כבר כמה ימים נגד פעולות הצבא המצרי, כשהם מנסים להפסיקן.
ביום ג' 3.9, החליט מפקד הכוחות המצריים בסיני גנרל אחמד וואספי Major General Ahmed Wasfy, להקדים ולהפתיע את המפגינים ותקף את הריכוזים שלהם באמצעות מסוקי קרב, לאחר שקיבל מידע כי גורמים סלפיים חמושים הסתננו אליהם, והם עומדים לתקוף את כוחות הצבא המצרי העוסקים בהקמת שני אזורי החיץ הביטחוניים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות