פאזול מוחמד: מרצח ראשי התעשייה האווירית הישראלית ועד החיסול בסומאליה

פאזול עבדאללה מוחמד, מפקד אל קעידה בקרן ומזרח אפריקה, האיש אשר הצליח במשך 15 שנה מאז 1996, להתחמק מידי שירותי המודיעין האמריקנים והישראליים, נהרג בסופו של דבר במקרה בידי שומרי מחסום ליד מוגדישו, כנראה ביום ד' 6.6, מבלי שהם יודעים אפילו הם מי הם הרגו.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים כי המשמעות העיקרית של חיסולו המקרי של פאזול היא , כי אחת הזרועות המבצעיות החשובות ביותר של איימן אל-זוואהיירי, מס' 2 באל קעידה, שלא נבחר לרשת את בן לאדן, חוסלה. ללא פאזול, אל קעידה במזרח ובקרן אפריקה, ובסומאליה, איננה מהווה  יותר איום מבצעי גדול. הזרוע המבצעית השנייה של זוואהיירי, הוא סייף אל עדאל, מי שנבחר להיות מ''מ של בן לאדן, והפועל מווזיריסטאן.
מלבד בן לאדן וזוואהרי, פאזול היה איש הטרור היחיד באל קעידה אשר תמיד חשב לא רק בצורה מודיעינית-אסטרטגית לגבי תכנון הפיגועים אשר תכנן, ארגן, וביצע, אבל גם לגבי שיטות ההסוואה וההטעיה, אשר הצליחו להוליך שולל את האמריקנים ואת הישראלים במשך תקופה כזו ארוכה.
כאיש הג'יאהד המצרי האיסלמי, הוא הגיע בשנת 1995, לאיי קומרו Comoros islands, באוקיינוס ההודי מול קניה, שם השתקע בבירה מורוני Moroni, כשהוא מתחפש לדייג, ונושא לאישה את בת המקום. מביתו במורוני תכנן וביצע פאזול שני פיגועים גדולים במטרות העיקריות ששם לפניו, ישראל וארצות הברית.
שנה אחת בלבד לאחר הגיעו לקומרו, ארגן פאזול את חטיפת מטוס נתיבי האוויר האתיופיים טיסה מס' 961 מאדיס אבבה לניירובי, שהונחתה בים מול איי קומרו, תוך רציחתם של חמשת ראשי התעשייה האווירית הישראלית ואיש ביטחון בכיר שנלווה אליהם, שהיו בדרכם לישראל. בין הנרצחים במטוס היו גם סוכנות חשאית אמריקנית בכירה בשם לסלי שהד Leslie Shed, שהייתה ראש תחנת ה-CIA באדיס אבבה, וסגן מפקד חיל האוויר האוקראיני. כל הקבוצה הזו עמדה להשתתף בפגישה בין צוותים אמריקנים, אוקראינים, וישראלים, ביחד עם נשיא אוקראינה ושר הביטחון הישראלי באותה תקופה שעמדה להתקיים במלון המלך דויד בירושלים.
בפגישה זו הייתה צריכה להיות נדונה עסקה סיבובית לאספקת מטוסי קרב אוקראיניים לחיל האוויר האתיופי, שישראל התחייבה לשפץ ולתחזק, וושינגטון התחייבה למממן.
וושינגטון, ירושלים, קייב ואדיס אבבה, הטילו איפול מוחלט, הקיים עד היום על התקפת טרור זו, בעיקר משום שעד היום לא ברור כיצד אל קעידה, וליתר דיוק פאזול מוחמד, השיגו מידע מודיעני רגיש כזה שאפשר להם לבצע את ההתקפה בדייקנות כזו.
אולם המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים כי ארצות הברית וישראל, שילמו מחיר יקר בגלל איפול זה.
מאחר והחקירה בפיגוע נפסקה, שום גורם מודיעני שנלחם בטרור לא עלה על העובדה כי זה לא היה מקרה שהמטוס האתיופי הונחת במים רדודים מול איי קומרו. לאחר שבוצע החיסול של הסוכנת האמריקנית, הישראלים, וקצינים של חיל האוויר האוקראיני, המחסלים ירדו מהמטוס לסירות דייגים שפאזול הכין להם, ונעלמו, מבלי שאיש במערב יודע עד היום מי הם, לבתי מקלט במורוני.
מצב זה אפשר לפאזול להמשיך ולתכנן ממורוני פיגועים נוספים. ב-1998 תכנן וביצע פאזול את הפיגועים הגדולים של אל קעידה בשגרירויות ארצות הברית בניירובי שבקניה, ובדאר סאלם שבטנזניה. רק אז עלו אנשי המודיעין האמריקנים על עקבותיו של פאזול, אולם כאשר באוקטובר 1998 הגיע סוף סוף, באיחור של שנתיים, צוות פשיטה מיוחדת של ה-FBI, אל ביתו במורוני, הוא מצא אותו ריק. פאזול קיבל מידע מוקדם על הפשיטה האמריקנית הנמצאת בדרך.
שנה לאחר פיגועי 9/11 בניו יורק ובוושינגטון, ביצעו ואנשיו פיגוע לא פחות נועז בשתי מטרות ישראליות במומסבה שבקניה.
מכונית תופת התפוצצה בתוך לובי של מלון 'פרדייס' שבו נהגו להתאכסן ישראלים, ומיד לאחר מכן הותקף בנמל התעופה בעיר בטילים נגד מטוסים מטוס נוסעים של חברת 'ארקיע'. הטילים החטיאו כשערה את המטוס בו היו 271 נוסעים ואשר היה במהלך של המראה. הפיגוע במלון היה לפיגוע הראשון, ובינתיים גם האחרון, בו אל קעידה ביצעה התקפה מהאוויר. פאזול שכר מטוס פרטי בו היו הוא וראשי צוות המפגעים. לפני שהם ברחו ממומבסה לסומאליה, הם עברו בטיסה מעל המלון המותקף והעשן וזרקו עליו מטעני חומר נפץ. כמה ימים לפני הפיגועים במומבסה התריעו עליהם המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה.
מאז ועד לחיסולו שהה פאזול בסומאליה.
ב-קיץ 2010, עמד פאזול מאחורי פיגוע המתאבדים שפוצצו עצמם בשורה של בתי קפה באוגנדה, שעה שהיו בהם המונים שצפו בשידור הישיר של גמר הגביע העולמי בכדורגל מדרום אפריקה. המטרה של פאזול הייתה לנקום על חלקה של אוגנדה בכוח הרב לאומי בסומליה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות