פאניקה בגרמניה. צעיר איראני-גרמני רצח במינכן 9 אנשים


כל הממסד  הפוליטי-ביטחוני-מודיעני הגרמני, הראה במשך שבע שעות,
ביום שישי 22.7 בלילה, כיצד המעצמה האירופאית החזקה והעשירה ביותר, נתקפת פאניקה, ומצויה בבלבול מוחלט, כאשר צעיר איראני אחד בעל אזרחות גרמנית, כלומר פליט שהגיע לגרמניה לפני שנתיים  ב-2014,  ביצע פיגוע טרור בלב בירת בוואריה מינכן-מטרופולין אירופאי בו מתגוררים 1.5 מיליון איש.
לפאניקה היו שלוש סיבות עיקריות:
1. למרות הכוננות של גופי הביטחון והמודיעין הגרמניים מפני פעולות טרור  של ISIS, ברגע שהפיגוע התרחש, הם לא ידעו מה לעשות, כיצד לנהוג, וכיצד לסיים את האירוע במהירות ובצורה מקצועית וחלקה. בשבת לפנות בוקר 23.7, התברר לעיני כל העולם, כי הם הפעילו את כל עוצמתם כדי להלחם בטרוריסט אחד שירה בעצמו, לאחר שהרג 9 אנשים ופצע 16.
הסיבה היחידה המקלה להתנהגות זו, הייה הפיגוע הדקירה והגרזן שביצע פליט אפגאני ביום ב' 18.7, ברכבת באחד הפרברים בעיר. כוחות הביטחון הגרמניים העריכו כי מדובר ב'פיגוע פתיחה' שאחריו יגיעו נוספים.  
2. אחת הסיבות העיקריות לצורת התנהגות מוזרה זו, הייתה המוטיב הפוליטי שמאחורי כל פעולת כוחות הביטחון והמודיעין הגרמניים. הדרג הפוליטי והביטחוני הגרמני כלכל את צעדיו, לא לפי מה שמתרחש בזירת הטרור, אלא לפי הכלל שאסור לפגוע במדיניות ההגירה של קנצלרית גרמניה אנג'לה מארקל, אשר הורתה לקלוט בשנתיים האחרונות 1.8 מיליון מהגרים.  במילים אחרות, המוטיב הפוליטי בא לפני המוטיב הביטחוני.
3. מצד אחד ההנהגה  הפוליטית הגרמנית לא רצתה להודות בפומבי כי מדובר במעשה טרור. מהצד השני גרמניה הודיעה בערוצים דיפלומטיים ומודיעיניים לעולם כולו כי היא מצויה תחת התקפת טרור. המידע הגרמני הזה הביא לא פחות מאשר את הנשיא אובמה, ושורה של מנהיגים אירופאים אחרים, להכריז שארצותיהם עומדות הכן להגיש עזרה לגרמניה בשעתה הקשה. הכול בגלל טרוריסט אחד בלבד, שעדיין לא ידוע ולא ברור מדוע החליט לבצע את הרצח, ומדוע החליט לבחור לו למטרה ילדים גרמניים.
להלן כמה דוגמאות לפאניקה ששררה במשך הלילה בגרמניה.

  • עם התחלת האירוע בקניון 'אולימפיה' שבמינכן Olympia-Einkaufszentrum , shopping mall דווח על שלושה אנשי טרור  הנושאים רובים אוטומטיים.
  • דווח על אירועי ירי במקומות שונים בעיר, כולל במטרו של מינכן.
  • בחלקים מרכזיים של העיר הופסקה התנועה. תנועת כל הרכבות והאוטובוסים במטרופולין הופסקה. נחסמו האוטו באן-האוטוסטרדות המפורסמות המוליכות לעיר וממנה.
  • ברבעים שונים בעיר הופעלו צופרי האזעקה. כל תושבי העיר קבלו הוראה לא לצאת מהמקומות בהם הם נמצאים ולחפש לעצמם מקלט.
  • מכל רחבי גרמניה זרמו למינכן כוחות ביטחון ורפואה גדולים, פעולה שחשפה ערים אחרות בגרמניה להתקפות טרור.
  • גופי הביטחון הגרמניים המרכזיים התכנסו לישיבות ההערכה. באף אחת מפגישות אלה הקנצלרית אנג'לה מארקל לא לקחה חלק. היא נעלמה.
  • שר הפנים הגרמני ששהה בחופשה בניו-יורק יצא מיד בטיסה מיוחדת חזרה לגרמניה.
  • אין תשובה מי דאג לכך להבליט במשך כל האירוע כי מדובר בפעולות טרור של חוגים ימניים גרמניים, וכי לא מדובר בפעולה של טרוריסט מוסלמי.

גם בשבת לפנות בוקר, כאשר שלטונות הביטחון נתנו כבר את אות ההרגעה, רוב  השאלות שהתעוררו במהלכו של אירוע הטרור נשארו ללא תשובה.  
 

 

 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות