פגישת פוטין נתניהו על טילי ה-S-300 בסוריה ללא תוצאות. אזהרה רוסית לישראל לא לתקוף יותר מטרות בסוריה

בביקורת מרומזת על שתי התקיפות של חיל האוויר הישראלי ביום ו' 3 במאי, וביום א' 5 במאי, על מטרות בתוך סוריה ובדמשק, אמר ביום ג' 14.5, נשיא רוסיה ולדמיר פוטין לאחר פגישתו בעיירת הנופש סוצ'י, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי 'חשוב להימנע מפעולה שעלולה לסבך את מלחמת האזרחים בסוריה'. במילים אחרות,  מה שישראל בצעה סיבך את המלחמה, ואל לה לבוא ולטעון עכשיו כי הרוסים אינם צריכים לספק נשק, קרי טילי S-300 לסורים. ראש הממשלה נתניהו אמר כי המצב באזור הוא נפיץ.
פוטין הוסיף ואמר: 'כי הוא מזהיר בפני צעדים אשר יכולים ליצור אי יציבות בסוריה, Russian President warned “against any moves that would further destabilize the situation in Syria".  'בתקופה קריטית זו, זה חשוב במיוחד להימנע מכל מהלכים אשר יכולים לזעזע את המצב', אמר פוטין. In this crucial period it is especially important to avoid any moves that can shake the situation. דבריו של פוטין יכולים להתפרש כאזהרה רוסית לישראל שלא להמשיך בתקיפות האוויריות, או אחרות, בסוריה.
להתפרש כאזהרה רוסית לישראל שלא להמשיך בתקיפות האוויריות, או אחרות, בסוריה. לראש הממשלה נלוו היועץ לביטחון לאומי האלוף (מיל.) יעקוב עמידרור, וראש אמ''ן האלוף אביב כוכבי. מולם השתתף בפגישה ראש שירות מודיעין החוץ הרוסי מיכאיל פראדקוב Mikhail Fradkov-SVR Director.
לפני הפגישה בין שני המנהיגים דאגו הרוסים לבצע שני צעדים:
1. הם הדליפו באמצעות דיפלומטים רוסיים לעיתונות הערבית בלונדון, כי הם כבר סיפקו טילים אלה לסורים, והטילים נמצאים כבר בסוריה. העיתון 'אל קודס אל ערבי' Al-Quds Al-Arabi, דיווח כי רוסיה כבר סיפקה לסוריה 200 משגרים (הכוונה כנראה ל-200 טילים), כאלה והסורים כבר מסוגלים להפעיל אותם בעצמם. כלומר, נתניהו צריך לדעת כי אין תועלת בנסיעה שלו, וממלא שאלת הפעלת הטילים נגד מטוסי חיל האוויר הישראלי איננה יותר בשליטתה של מוסקבה, אלא נמצאת בידיהם של הסורים.
2.
מומחה אסטרטגי במוסקבה, ויקטור קרמניוק Viktor Kremenyuk, שהוא סגן מכון המחקר הרוסי לנושאי ארה''ב וקנדה USA and Canada Institute, אמר ביום ג', כי נתניהו הגיע לסוצ'י כדי להזהיר את פוטין, כי טילי ה-S-300 שיוצבו בסוריה לא ירתיעו את חיל האוויר הישראלי, ואם יהיה בכך צורך הוא ישמיד אותם כאשר יתחילו להרכיב אותם. ציטוט המקור: Indirectly, he is letting him know that Israel would destroy the S-300 when they get delivered and start being assembled. הערות כאלה אינן נשמעות במוסקבה במקרה, בייחוד מצד סגן ראש המכון המייעץ להנהגה הרוסית בנושאי המדיניות האמריקנית.
לכן המקורות של תיקדבקה במוסקבה מניחים, כי דברים אלה של המומחה הרוסי, נועדו לאותת לנתניהו, כי אין לו מה לדבר על הנושא עם פוטין, ובמקום להפעיל לחץ על המנהיג הרוסי עליו להפעיל לחץ על נשיא ארה''ב באראק אובמה, לשנות את מדיניותו כלפי המלחמה בסוריה והמשך שלטונו של בשאר אסד. במילים אחרות, על אובמה להסיר את האיום במעורבות צבאית מערבית בסוריה. פוטין רואה בהתקפות חיל האוויר הישראלי, את יריית הפתיחה במעורבות כזו.
את אותו המסר אמר פוטין לשורה של מנהיגים מערביים, ביניהם שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון שביקרו אותו בימים האחרונים במוסקבה ובסוצ'י
הפגישה בין פוטין ובין נתניהו נמשכה קצת למעלה משעתיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי קשה מאוד להניח, כי בפגישה חפוזה כזו, יכלו שני הצדדים לדון ברצינות בהנחת היסוד לכללים מוסכמים מראש לפיהם הקצינים הרוסיים המפקחים על הסוללות הרוסית האלה המוצבות בסוריה לא יפגעו במטוסי חיל האוויר, והמטוסים הישראליים לא יפגעו בטילים הרוסיים.
 

Print Friendly, PDF & Email