פוטין: אין חיילים רוסיים במשתלטים בקרים. תיקדבקה: מדובר בכוחות מיוחדים רוסיים

נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, אמר במסיבת עיתונאים במוסקבה , ביום ג' 4.3, כי הכוחות אשר פועלים בחצי האי קרים, הם לא חיילים רוסיים, אלא מקומיים שלבושים כחיילים רוסיים. 'כל אחד יכול לקנות לעצמו מדים', אמר פוטין.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי למרות דבריו של פוטין, כן מדובר בחיילים רוסיים לכל דבר.
המדובר בחיילים משתי יחידות של כוחות מיוחדים רוסיים שבאו לחצי האי מרוסיה.  המדובר בחיילים מחטיבת הכוחות המיוחדים מס' 22, אשר בסיסה נמצא ברוסטוב און-דון 22th brigade of special forces-Rostov-on-Don, בדרום רוסיה.
ברוסטוב און-דון יש בסיס אווירי גדול ובתוכו יש בסיס של כוחות המעורבות הרוסית המהירים. רוסטוב און-דון, הוא גם המקום בו נראה לאחרונה נשיאה המודח של אוקראינה ויקטור יונוקוביץ', שעה שערך בשבת 1.3, מסיבת עיתונאים.
אין מידע באם ינוקוביץ' ממשיך לשהות ברוסטוב און-דון, ובאם לאור דבריו של פוטין במסיבת העיתונאים, כי הוא עדיין רואה בו כנשיאה החוקי של אוקראינה, שהודח בהפיכה בלתי חוקית 'שביצעו פשיסטים', קיימת אפשרות כי הוא יופיע בחצי האי קרים.
פוטין תיאר בהרחבה כיצד ינוקוביץ' הודח בדרך לא חוקית, והגדיר מהלכים אלה 'כהפיכה' בה רוסיה לא תכיר. 'הוא וויתר על כוחו, אמר פוטין, 'ואמרתי לו כי אין לו סיכוי להיבחר מחדש'. אולם באם לפי דברי פוטין הוא עדיין נשיאה החוקי של אוקראינה, ומוסקבה משתמשת בפנייה שלו, בהצדקה למעורבותה הצבאי בחצי האי קרים, לפי ההיגיון הרוסי, אין לו צורך להיבחר מחדש.  
היחידה הרוסית השנייה הפועלת בחצי האי קרים, לפי המקורות הצבאיים שלנו,  היא הגדוד מס' 25 של הכוחות המיוחדים הרוסים אשר בסיסם העיקרי נמצא בסטאברופול 25th regiment of special forces-Stavropol. סטאברופול עלתה לכותרות,לפני חודשיים בינואר השנה, כאשר בעיר נתפסו או נהרגו כמה מחבלים מתאבדים שהיו בדרכם להצע פעולות התאבדות לפני תחילתה של אולימפיאדת החורף  בסוצ'י.
במהלך מסיבת העיתונאים, הבהיר גם פוטין בצורה שאיננה משתמעת לשתי פנים, כי באם המהומות ואי השקט יתפשטו מחצי האי קרים מזרחה, הוא לא יהסס מלפעול גם מעבר לחצי האי קרים, כדי להבטיח את השקט שם ואת אוכלוסיית דוברי הרוסית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הניסיון של פוטין להכחיש כי המדובר בכוחות צבא רוסיים הפועלים בחצי האי קרים, הוא מהלך מוזר. למרות שכל סימני היחידות הוסרו מעל מדיהם של חיילים אלה, הרי מספרי כלי הרכב המשוריינים בהם הם משתמשים מעידים לאיזה יחידות הם משתייכים.  

 

Print Friendly, PDF & Email