פוטין הורה להחריף את טון ההתבטאויות והפעולות הרוסיות נגד ישראל וצה"ל. רואה בהפצצה הישראלית פעולה לקראת תקיפה אמריקנית

החל מיום שני 9.4 בבוקר, שעה שמשרד ההגנה הרוסי הודיע, כי מטוסים ישראליים הם שתקפו את לפנות בוקר את הבסיס האווירי הסורי-רוסי-איראני T-4 ליד חומס, מחריפה מוסקבה את טון התבטאויותיה כלפי ישראל וצה"ל.
עצם ההודעה הרוסית כי מטוסים ישראליים הם שביצעו את התקיפה, הייתה צעד רוסי בלתי רגיל. מוסקבה שברה בכך, בפעם הראשונה, את קוד העמימות הישראלית לגבי פעולות צבאיות עליו ישראל מקפידה שנים רבות. מעכשיו אין צורך לחכות עד שצה"ל יודה או יכחיש את דבר הפעולות הצבאיות שישראל מבצעת בסוריה.  מוסקבה תודיע זאת בגלוי. 
לא עברו כמה שעות מאז הודעה זו, ומשרד החוץ הרוסי פרסם הודעה חריפה המגנה את פעולות צה"ל נגד הפגנות החמאס מול גדר המערכת ברצועת עזה.  מוסקבה הגדירה פעולות אלה 'כשימוש ללא הבחנה בכוח נגד אוכלוסייה אזרחית,' indiscriminate use of force against the civilian population.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מעריכים, כי מדובר רק בצעדים ראשונים של התגובה הרוסית ובקרוב יבואו צעדים רוסיים נוספים:
לכך יש חמש סיבות עיקריות:
1. הפעולה הצבאית הישראלית התרחשה ברגע ועל רקע מדיני וצבאי רגיש מאוד עבור נשיא רוסיה פוטין, כאשר ארצות הברית ומדינות המערב מאשימות אותו ואת הצבא הרוסי כאחראיים להתקפות בנשק כימי  בסוריה, ובבריטניה.
2. פוטין לא ציפה ולא צפה שאירועי ההתנקשות בחיי הסוכן הרוסי הכפול סרגיי סקירפאל ובתו יוליה בגז עצבים ב-4.3 בעיר סולסברי שבבריטניה יתחברו עם האשמות שהצבא הסורי, הנתמך על ידי הצבא וחיל האוויר הרוסי, השתמש בנשק כימי ברובע דומא Duma בדמשק. אבל זה בדיוק מה שקרה.
3. עד עכשיו ישראל נמנעה מלהתערב בפרשת ההתנקשות בחיי הסוכן הרוסי הכפול, אולם ההתקפה הישראלית על T-4 פורשה על ידי פוטין, כאילו ישראל נוטשת קו זה, ועתה היא מתייצבת מאחורי האשמות המערביות נגדו-אותן הוא מכחיש בתוקף. 
לכך 'עזרו'  גם כמה התבטאויות לא אחריות של אנשים בכירים בישראל, שאמרו שישראל שלחה בהתקפה גם מסר נגד השימוש שצבא סוריה עשה בנשק כימי.
4. מזווית הראייה של פוטין, התקיפה הישראלית של בסיס T-4, היא התקפה מקדימה-מעין התקפת גישוש אמריקנית על בסיס צבאי סורי-רוסי-איראני, שנועדה לבחון מה תהייה תגובתה של מוסקבה להתקפה נרחבת יותר.  פוטין מעריך שאין לו ברירה אלא להגיב בחריפות על התקפה זו, בניסיון לעצור או לרכך את המתקפה/ות הבאות.
5. פוטין הזהיר כבר ישראל כבר לפני חודשיים, בשבוע השני של חודש פברואר, לאחר ההפצצה הישראלית הנרחבת ב-10 בפברואר שהסתיימה בין השאר בהפלת מטוס F-16 ישראלי, שלא לשלוח יותר מטוסים ישראליים לתקוף מטרות בסוריה, אחרת הוא וחיל האוויר הרוסי יגיבו.  ישראל התאפקה בדיוק חודשיים, עד שכנראה החליטה כי אין לה ברירה אחרת אלא לתקוף מטרה איראנית  בסוריה. במילים אחרות, ישראל ידעה וכנראה לקחה בחשבון מראש כי פוטין ייאלץ להגיב על כך.
מאחר ומדובר רק בצעדים ראשונים של התגובה הצבאית-מדינית הרוסית, יש לצפות לצעדים רוסיים נוספים קשים יותר בעתיד הקרוב.
אחת האפשרויות המדאיגות ביותר את ישראל ואת צה"ל,  היא האפשרות שרוסיה יכולה לתמוך במלחמת התשה סורית-איראנית-חיזבאללה נגד ישראל בדרום ובמערב סוריה.

Print Friendly, PDF & Email

16 תגובות עבור “פוטין הורה להחריף את טון ההתבטאויות והפעולות הרוסיות נגד ישראל וצה"ל. רואה בהפצצה הישראלית פעולה לקראת תקיפה אמריקנית

 • אפר 9, 2018 @ 18:55 at 18:55
  Permalink

  במקום אמריקאים והרוסים נלחמים השליחים הקטנים!!!
  הרוסים גנבו את טורקיה ממדינות המערב ואמריקאים שלחו את ישראל ונתנו איתות לברית הרוסי עם הפעולה בסוריה!!!
  עכשיו פוטין ובני ברית שלו רוצים נקמה כי זה עניין של כבוד וירצו לחנך את ישראל והשאלה איפה ומתי זה יהיה ומי יעשה את זה במקום הרוסים????

 • אפר 9, 2018 @ 19:24 at 19:24
  Permalink

  או 180 מעלות מהפרשנות שלך והכל היה מתואם והתגובה הרוסית בהתאם למצופה.

 • אפר 9, 2018 @ 19:42 at 19:42
  Permalink

  'שימוש ללא הבחנה בכוח נגד אוכלוסייה אזרחית'
  החוצפה של הקצבים פוטין חמינאי ארודאן ואסד!

 • אפר 9, 2018 @ 19:43 at 19:43
  Permalink

  חובה לקרוא את הספר "הכריש" של מישקה בן דוד !! דן בדיוק בסיטואציות דומות – מסע אל הגדר מעזה , התערבות רוסית ועוד .. מומלץ !!

 • אפר 9, 2018 @ 19:55 at 19:55
  Permalink

  אל לנו לחשוש – מעל לכל בטחון המדינה ואזרחיה – זה יותר חשוב אפילו מהמסתננים בתל-אביב

 • אפר 9, 2018 @ 21:05 at 21:05
  Permalink

  הכותרת נכונה !
  בגלל הבצוע של ישראל – אין לטרמפ הרבה ברירות . . .

 • אפר 9, 2018 @ 21:13 at 21:13
  Permalink

  "לתמוך במלחמת התשה סורית-איראנית-חיזבאללה נגד ישראל בדרום ובמערב סוריה."…….
  "החבר של אויבי….אויבי.
  ידענו מזמן……….
  STALINE'CHRUTCHOVE'BREJNEV'
  חייבים "לחתוכ את העשבים מתחת לרגליים
  איך?
  להתיעץ עם הבכיר העליון…………
  לפני הפיצוץ ……….
  אשרי המדבר על אוזן………טארשה………

 • אפר 9, 2018 @ 21:41 at 21:41
  Permalink

  לא יאומן! איזו צביעות! המדינה ששוחטת אזרחים חופשי בסוריה ללא רחם, עם הפצצות שטיח שהם לא חוקיות מימי מלחמת העולם ה2 וידועה באכזריותה לדכא מרידות, עם דיקטטור ליצן שמתמודד מול עצמו בבחירות ,אלו מטיפים לנו מוסר על מה שקורה בעזה??!!!
  נראה אם נתניהו יענה לו בחזרה כמו עם טורקיה ויסתום לו את הפה…

 • אפר 9, 2018 @ 21:47 at 21:47
  Permalink

  אם ארצות הברית תעזוב את סוריה ישראל תישאר בדד מול ציר רשע מתעצם שמרשה לעצמו יותר ויותר.. מכאן הדרך להידרדרות אזורית נכנסת למורד חלקלק….

 • אפר 9, 2018 @ 21:51 at 21:51
  Permalink

  לפי התפתחות העניינים נראה לי(וזו דעתי האישית בלבד):
  1. היחסים בין ישראל לרוסיה לא ישתנו לרעה. נתניהו הינו "צינור חשוב" כעת ובעיקר בעתיד בהעברת מסרים ישירות בין פוטין לטרמפ.
  2. סיכוי קטן שרוסיה תפעל צבאית או תתמוך צבאית בפעולות אירניות נגד ישראל. כי כאשר רוסיה תתערב – ארה"ב תתערב במזרח התיכון וכל ההישגים הרוסים ושליטה רוסית בסוריה ובעיראק ירדו לטמיון. פוטין יודע היטב – עם ארה"ב לא מתעסקים. אחרת תהא מפלה צבאית מקומית וסנקציות כלכליות קשות שעלולים, בתנאים מסוימים, להביא בסוף להפיכה ברוסיה.
  3. איראן יודעת להבחין בין התנגשויות מקומיות עם ישראל לבין התנגשות רבתי. לאיראן אין עוצמה צבאית מספקת כדי לשמש "כוח נגדי" מול העוצמה האדירה של ישראל, בכל התחומים הצבאיים. לא כל שכן, שהיא מסתבכת מיידית עם ארה"ב. משמרות המהפיכה חוששים גם כך מהפיכה ומהתמוטטות המשטר באיראן. אסאד לא שווה את הסיכון של התמודדות מול ישראל והשלכותיה.
  4. ניתן להעריך כי תתרחש התקפה מסיבית ביותר על חלק נכבד ממחנות הצבא האיראנים והסורים (צבא אסאד) כבר השבוע, התקפה בהשתתפות צרפת, בריטניה ובתמיכת סעודיה ומדינות המפרץ. היעד העיקרי – חיסול מערך המבצרים והארמונות של אסאד, מעל ומתחת לקרקע – כאות אזהרה לבאות.
  5. לא מן הנמנע כי לאחר מכן אסאד ומשפחתו יבקשו ויקבלו מקלט ברוסיה, כאשר ארה"ב תובעת להעמידו לדין בינלאומי על רצח עם ופשעים נגד האנושות.
  5. השאלה היא – מה ישראל תעשה בעת ולאחר התקיפה. לא מן הנמנע לשער אפשרות של תקיפה מסיבית וכניסה קרקעית זמנית לאזור קוניטרה – עד למבואות דמשק- לחיסול המעורבות האירנית והסורית בגבול ישראל.
  אז נחיה ונראה…

 • אפר 9, 2018 @ 22:30 at 22:30
  Permalink

  או שרוסיה הפציצה או כמו שאמרתם סוריה הפציצה ורוסיה לא ידעה. איך שלא תסתכל על זה רע.
  למה הפציצו בכימי? אין לי מושג, אולי להפחיד תכורדים? מי עוד נשאר?
  ונרקמת ברית אמריקאית צרפתית. בצרפת יש קמפיין לעזרה לכורדים, הם לא מוכנים לקבל טיהור אתני של הכורדים.
  הכורדים היו היחידים שנלחמו בדעאש וצרפת זוכרת. (הם מדווחים שהמצב בצד העיראקי גם גרוע)
  רוסיה הרי שולטת בשמים. ופתאום באה ישראל, מפציצה איך שבא לה ורוסיה מחכה לתגובה של סוריה ואז של ארה"ב כדי להאשים אותנו…איך שלא תסתכל על זה שוב רוסיה נראית רע.
  אז הוא זורק הכל על השנאה לישראל. הימור בטוח

 • אפר 9, 2018 @ 22:53 at 22:53
  Permalink

  Israel should show the Russian bear it is not going to accept Iranian or Hezbollah forces on the Golan. If the Russian bear does not want to understand, Israel shall make him understand either in a good way or in a bad way. Bibi has gone too many times to Russia now it is time for Putin to come to Canossa.

 • אפר 10, 2018 @ 9:57 at 9:57
  Permalink

  קשקוש בלבוש. אין לך מידע אמיתי ואתה סתם כותב שטויות

 • אפר 10, 2018 @ 10:44 at 10:44
  Permalink

  לא יאומן שדווקא רוסיה היא זו הטוענת כלפי ישראל 'כי הייתה מתקפה חסרת הבחנה נגד אוכלוסיה אזרחית'
  פוטין אתה רציני?
  המטוסים שלך טובחים כבר למעלה משלוש שנים עשרות אלפי אנשים בסוריה ולא משנה אם הם מורדים או לוחמים הכל משוטח מתוך רצון לחסל את כל המתנגדים לשלטון אסד
  אז אתה תבוא ותגיד שישראל תקפה אוכלוסיה אזרחית ללא הבחנה, ועוד בזמן שאתה יודע טוב מאוד שמדובר בבסיסים איראניים המתפעלים אמצעים נגדנו?!
  אתה האחרון שיכול לדבר בכלל

 • אפר 10, 2018 @ 20:28 at 20:28
  Permalink

  ומה כבר אפשר לצפות מכלבים שלא ינבחו אז נבחו והשיירה עוברת כי את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק.

 • אפר 12, 2018 @ 16:15 at 16:15
  Permalink

  דיבורים הם מיותרים, תקיפות נקודתיות הן לא משמעותיות, המהלכים של ביבי עקרוניים וחכמים, אני במקומו מחכה לביטול ההסכם עם איראן , ומיד תוקף את הכורים הגרעיניים.

  האיזור נכנס לפלונטר , צריך לברוד את אסד כדי להשתחרר מהפולנטר, פוטין מצא את מקומו , הוא לא באמת יפריע , פשוט לקום לעשות העבודה.

  קדימה ביבי.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות