פוטין החליט להיכנס לעימות עם וושינגטון בנושא הגרעיני האיראני. מוסקבה תספק לטהרן את הדלק הגרעיני הדרוש להפעלת הכור בבושייר, ולייצור פצצות גרעיניות.

איגור איבנוב Igor Ivanov היועץ לביטחון לאומי של רוסיה הודיע ביום א`28.1, לשר החוץ האיראני מנוצ`ר מוטקאי Manouchehr Mottaki , בפגישתם בטהרן, כי מוסקבה תספק בעוד חודשיים במרס 2007 את מוטות הדלק הגרעיני לכור האיראני בבושייר, וכי היא תשלים את כל העבודות הכרוכות בבנין והפעלת הכור עד סוף 2007. בכך הגיעו לסיומן למעלה משנתיים בהם `גררה מוסקבה רגלים` ונמנעה מלהביא את הכור לידי מצב תפעולי. המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים כי בשנה האחרונה הפסיקו האיראנים להעביר את התשלומים המגיעים לרוסים עבור עבודות הקמת הכור, וגם תשלומים אחרים שהיו קשורים בעסקות כלכליות ונשק אחרות, כסנקציה נגד הרוסים בגלל סירובם לסיים את הקמת הכור בבושייר. האיראנים טענו גם כי הרוסים סיפקו להם טכנולוגיות ישנות בחלק ממערכות הכור, בעוד שבידיהם מצויות טכנולוגיות מתקדמות הרבה יותר. האיראנים דרשו אספקת טכנולוגיות מתקדמות אלה. המקורות של תיקדבקה במוסקבה מוסרים כי החלטתו של נשיא רוסיה פוטין לסיים את העימות עם איראן ולספק לה את הדלק הגרעיני שעל ידי עיבודו אפשר להרכיב ממנו פצצות גרעיניות, באה לאחר שוושינגטון הודיעה בסוף השבוע למוסקבה כי היא עומדת להטיל סנקציות על חברות התעשייה הצבאיות הרוסיות אשר סיפקו לאיראן את מערכות הטילים נגד טילים `טור`29 Tor-M1 , אשר הוצבו מסביב למתקנים הגרעיניים האיראנים במטרה לקדם התקפות טילים ומטוסים אמריקניים וישראליים.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי טילי ה- Tor-M1 עשו את הופעת הבכורה המבצעית שלהם באיראן, בימים שני עד חמישי 25.1-22 בשבוע שעבר כאשר השתתפו בתמרון הטילים האיראניים שנערך במרכז איראן. זו הייתה הפעם הראשונה שמערכות אלה נבחנו בתנאי קרב ממשיים.
התמונה המתפרסמת כאן אומרת יותר מכל דיווח אחר על מצב הרוח בצמרת הפוליטית והצבאית בטהרן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים ביום שני 22.1, פתחו יחידות הטילים של משמרות המהפכה האיראנים בפיקודו של מפקד יחידות הטילים של משמרות המהפכה האיראנים הגנרל מאשיד אעיאן Brigadier General Majid Ayine , בתמרון של ירי טילים במרכז איראן בו נורו לפי ההודעה הרשמית טילי `זאזאל` ו`פאג`ר 5`. אולם המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי התמרון נועד למטרה שונה לגמרי. בזירת התמרון הוצבו, כפי שהתמונה מהשטח מראה, מערכות הטילים נגד טילים החדשות שאיראן קבלה בשבועות האחרונים מהרוסים ה- Tor M1. המערכת הרוסית הייתה צריכה להשמיד את טילי הזאזאל והפאג`ר האיראנים שנורו וייצגו בתרגיל את הטילים האמריקנים או הישראלים התוקפים את המתקנים הגרעיניים האיראנים ואת בסיסי ומפקדות משמרות המהפכה.
בתרגיל השתתפו מומחי טילים רוסיים של חברת ייצוא הנשק הרוסי `רוזובורונאקספורט`. Rosoboronexport, אשר מייעצים לאיראנים כיצד למזג את הטילים הרוסיים המתקדמים במערכות ההגנה האנטי אוויריות שלהם.
השתתפות המומחים הצבאיים הרוסיים בתרגילים צבאיים איראנים המדמים הדיפת התקפה אמריקנית, עוררה את זעמה של וושינגטון, והביאה לכך כי דובר משרד החוץ האמריקני שאיין מקקורמאק Sean McCormack , רמז כי העברת טילים אלה לאיראנים היא הפרה של הסנקציות שהוטלו על טהרן על ידי מועצת הביטחון, וכי `ישנן פעולות חוקיות רבות אשר יכריחו את הקהילה הבינלאומית לסקור את מכירות מערכות הטילים נגד טילים הרוסיות לטהרן`. זה היה האיום האמריקני המפורש ביותר עד עתה על מוסקבה בגלל קשריה הגרעיניים והצבאיים עם טהרן. ציטוט: There are many legitimate acts that should force the international community to review the selling of Russian systems for anti missile defense of Teheran
המקורות שלנו במוסקבה מדווחים כי דברים אלו של דובר הסטייט דפרטמנט והאיום האמריקני בהטלת סנקציות על חברות נשק רוסיות, הביאו את הנשיא ולדמיר פוטין להגיב מיד ולשלוח את היועץ לביטחון לאומי שלו איגור איבנוב Igor Ivanov לטהרן ובידו ההבטחה לסיים את בניית הכור והפעלתו.
התרחשויות אלה מראות עד כמה דבריו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, שאמר ביום א` בבוקר בישיבת הממשלה כי `מדינת ישראל לא תאפשר לעולם להתחמק מעימות עם מדינה המדברת בנוסח החמור ביותר וקוראת להשמדת ישראל`, רציניים ומעשיים. בעוד אולמרט מדבר, רוסיה לא רק שמספקת לאיראן את הנשק הדרוש לה להדיפת התקפה על מתקניה הגרעיניים, אלה עתה היא מביאה את הכור האירני בבושייר למצב תפעולי.

Print Friendly, PDF & Email