פוטין וארדואן הפתיעו את ישראל. מקימים ציר עם איראן


חששות כבדים בקרב הצמרות המדיניות, הצבאיות והמודיעיניות הישראליות מפני המפגש, ביום שלישי 9.8 בסנט.פטרבורג, בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ובין נשיא טורקיה טאייפ ארדואן. השניים ייפגשו בשולי וועידת הפסגה של ראשי מדינות ה-G-20, לאחר 9 חודשים של  יריבות פוליטית אישית חריפה, מאז 24 בנובמבר 2015, כאשר מטוסי F-16 טורקיים הפילו בטילים את מטוס הקרב הרוסי Su-24, על גבול סוריה-טורקיה.
אולם כבר ב-17 ביולי, יומיים לאחר שארדואן הצליח לדכא את המרד בצבא הטורקי נגדו השתנה המצב הזה בבת אחת מקצה לקצה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה  ארדואן  החליטו לא רק להתפייס אלא לכרות ביניהם ברית אסטרטגית.
בישראל חוששים, כי לא רק שטורקיה הולכת ומתנתקת מארצות הברית ומנאט"ו, אלא שבכוונת פוטין וארדואן להרחיב את הברית ביניהם ולצרף אליה את איראן. כמה ימים לאחר הפגישה עם פוטין בסנט.פטרבורג יצא ארדואן לטהרן להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני. 
אם אכן התפתחות כזו תתרחש  הרי מדובר בהקמת ציר מדיני-צבאי חדש במזרח התיכון אשר יכלול את רוסיה-איראן, עיראק, סוריה, ובעקיפין גם את חיזבאללה.
מבחינתה של ישראל מדובר בהתמוטטות מדיניותה כלפי טורקיה וסוריה.
ההתפייסות הישראלית הטורקית בחודשים האחרונים, הייתה מבוססת על כך, כי טורקיה תמשיך את יחסיה הקרובים, בייחוד הצבאיים והמודיעיניים עם ארצות הברית, וכי היא תהפוך להיות חלק מציר סוני אנטי איראני אשר יהיה מורכב מערב הסעודית, מצרים, איחוד הנסיכויות הערביות ה-UAE, ומירדן.
אולם כל הסימנים מעידים, כי פגישת פוטין ארדואן, עומדת לטרוף את כל הקלפים האמריקנים, הערביים והישראליים, ובמקום ללכת עם הציר הסוני, החליט ארדואן ללכת עם הציר המנוגד לו-כלומר עם הציר הרוסי-שיעי, שבמרכזו עומדת איראן. 
במילים אחרות, שיתוף הפעולה הצבאי המודיעיני בין ישראל וטורקיה שהיה צריך להתחדש עם הפיוס בין שתי המדינות יהיה מוגבל ביותר בגלל שתי סיבות:
1. ישראל תחשוש מהעברת מידע מודיעני וזליגת טכנולוגיות צבאיות ישראלית מטורקיה לאיראנים. חשש זה ליווה את כל תקופת המשא ומתן בין שתי המדינות, כאשר ישראל מחפשת כל הזמן סימנים כי טורקיה מנתקת את קשריה עם איראן.
2. מאז תחילת המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, בספטמבר 2015, ניסתה ישראל באמצעות של הסכמים, חלקם חשאים שהשיגה עם מוסקבה,  לתאם את מדיניותה ופעולותיה הצבאיות בסוריה עם הצבא וחיל האוויר הרוסי. רובם של תיאומים אלה נועדו להרחיק את איראן, הכוחות האיראניים שבסוריה, ואת חיזבאללה מגבולותיה הצפוניים של ישראל.
עתה לפתע מוצאת את עצמה ישראל מול קואליציה רוסית-טורקית שמטרתה לחזק את האחיזה האיראנית בסוריה.
זה הוא מצב הפוך ממה שישראל תכננה ושאפה להשיג במגעים שלה עם טורקיה.  

 

Print Friendly, PDF & Email