פוטין לטהרן ולדמשק: אתם רוצים להמשיך במלחמה? בלעדיי!


חילוקי דעות חריפים בין מוסקבה וטהרן על עתיד המלחמה בסוריה, וחילוקי דעות לא פחות חריפים עם נשיא סוריה בשאר אסד לגבי עתידו הפוליטי, הביאו את נשיא רוסיה ולדמיר פוטין  להורות,
ביום ב' 14.3 לצבאו, להתחיל לסגת מסוריה. כך מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
למרות הדרמטיות של ההודעה הזו, מציינים המקורות הצבאיים שלנו, צריך עדיין להמתין ולראות איזה חלקים של כוחות הצבא הרוסי ייסוגו מסוריה.
לדברי פוטין עצמו הכוחות הרוסיים בבסיס האווירי המיימין Hemeimeem  ליד לטקיה, ובבסיס הימי בטרטוס יישארו בסוריה. במילים אחרות, רוב הכוח הרוסי הלוחם בסוריה יישאר ולא ייסוג, אלא אם כי פוטין יורה לפנות גם אותו, דבר המוטל בספק גדול.
פוטין לא יוותר על הבסיס האווירי והבסיס הימי אשר מאפשרים לרוסיה נוכחות צבאית במזרח הים התיכון.
צריך לשים לב לכך, כי פוטין שהודיע על תחילת הנסיגה הרוסית מסוריה, לא ציין כמה זמן היא תימשך. כמו כן הוא לא הודיע כי רוסיה לאחר הנסיגה לא תהייה מעורבת יותר בפעולות צבאיות בסוריה.
מיד לאחר דבריו של פוטין נשמעה הערכה בחוגים צבאיים ומודיעיניים, כי במקרה של התפתחות חדשה לרעה במצבו הצבאי של נשיא סוריה בשאר אסד עם התחדשות הקרבות, תוכל רוסיה  לפעול צבאית מרחוק, כלומר מאוניות מלחמה רוסיות בים הכספי ובים התיכון.  
עוד מוסיפים המקורות שלנו, כי כבר לפני חודש באמצע חודש פברואר אפשר היה  לראות סימנים ראשונים להכנות רוסיות לסגת מסוריה, כאשר צבא רוסיה החל ברכבת אווירי וימית גדולה לסוריה אשר הביאה לצבא הסורי בעיקר טנקי מערכה כבדים מתקדמים מדגם T-90 ומערכות ארטילריה כבדה מתנייעות. 
חוגי מודיעין במערב ובמזרח התיכון העריכו, כי פוטין מבקש באספקת מערכות אלה להכריע את המלחמה בעיקר בצפון סוריה מסביב לעיר חאלב, ובדרום סוריה בעיקר על ידי כיבוש העיר דרעא.
אולם עתה מתברר כי הערכה זו לא הייתה נכונה.
 אספקת מערכות הנשק הרוסיות נועדה לאפשר לצבא הסורי ולבעלי בריתו להמשיך את המלחמה בעצמם מבלי שהרוסים יהיו מעורבים בה.  
המקורות שלנו מדווחים, כי בין פוטין והצמרת המדינית והצבאית האיראנית חל קרע מאז ביקורו ב-19 לפברואר של שר ההגנה האיראני הגנרל חוסיין דהגן Gen. Hossein Dehghan, במוסקבה. האיראנים דרשו מפוטין שלא לתת יד למהלך האמריקני-רוסי להביא להפסקת אש בסוריה. מבחינתם המלחמה הייתה צריכה להימשך.
האיראניים שבתחילה חשבו, כי מוסקבה משתפת אתם פעולה בסוריה, נדהמו לראות כי בסופו של דבר פוטין משתף פעולה עם ממשל אובמה, מהלך שהם לא העלו בדעתם.
חילוקי הדעות שיש לפוטין עם אסד מתמצים בנקודה שלדעת הרוסים על בשאר אסד להתחיל לפרוש בהדרגה מהשלטון, ככל שהפסקת האש תתייצב.  לאסד אין תוכניות כאלה.
ייתכן מאוד שלפוטין פשוט נמאס מכל הדו-שיח המתמשך עם האיראניים והסורים שאיננו מוביל לדעתו אלא רק לפתרון אחד והוא המשך המלחמה.
עתה העמיד פוטין את טהרן ואת דמשק בפני עובדה: אם אתם אינכם רוצים להמשיך את המלחמה, אזי בתנאי אחד בלעדי ובלי הצבא הרוסי. 
זו הסיבה, מדוע ביום ב', הדגיש פוטין את הנקודה הבאה: 'הורתי לשר החוץ (סרגיי לברוב) להגביר את ההשתתפות (שלנו), בפתרון של שלום לסכסוך הסורי'. ציטוט המקור: I have ordered the foreign minister to Intensify our participation in a peaceful solution of the Syrian conflict

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות