פוטין מאותת כי הוא מוכן ללכת על הסף עד עימות צבאי עם ארה"ב בסוריה.  היכן ישראל תימצא בהתפתחות כזו?

אם המתקפה הרוסית-האיראנית-סורית, אשר בימים האחרונים הצטרף אליה חיזבאללה, לאחר שהורה לכוחותיו שחזרו ללבנון ממזרח ודרום סוריה, לנוע בחזרה לאזורי חמה ואידליב, תצא לדרך (בינתיים חיילות האוויר הרוסיים והסוריים תוקפים את המורדים הסוריים השולטים באידליב מהאוויר והמתקפה הקרקעית עדיין לא החלה.) והעיר אידליב תיכבש על ידם, יהיה זה לא רק ניצחון רוסי-סורי, אלא גם ניצחון רוסי-איראני.
ניצחון כזה, יטרפד את המהלך האמריקני-ישראלי להוצאת כוחות איראן מסוריה, עליו הוסכם, בשבוע השלישי של חודש אוגוסט כאשר היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון שהה ארבעה ימים בירושלים ונפגש בגלוי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובחשאי עם הרמטכ"ל גדי אייזנקוט וכמה מבכירי אלופי צה"ל במטה הכללי.
זו היא הסיבה העיקרית מדוע ארצות הברית ורוסיה ריכזו כוחות ימיים ואוויריים גדולים במזרח הים התיכון מול חופי סוריה, ובמפרץ.  זו גם הסיבה מדוע כוחות הצי והאוויר של בריטניה וצרפת במזרח התיכון הועמדו במצב הכן, כשהם מוכנים להתערב במהלך צבאי אמריקני בסוריה.
מוסקבה כבר הבהירה/הזהירה בסוף שבוע שעבר, שאם ארצות הברית, בריטניה וצרפת יתקפו מטרות של כוחות איראניים/סוריים שייקחו חלק במתקפה על אידליב, תתקוף רוסיה מטרות צבאיות של כוחות פרו-אמריקנים המוצבים במזרח וצפון סוריה.
מדובר בעיקר ביחידות של הצבא הדמוקרטי הסורי ה-SDF והמליציות הכורדיות של המיליציה YPG. בתגובה על האיומים הרוסיים, הועמדו הכוחות האמריקנים במזרח סוריה במצב כוננות, כאיתות למוסקבה שוושינגטון לא תתיר מהלך רוסי כזה והיא תתערב.
בשבת 8.9 ראש המטות המזוינים של ארצות הברית הגנרל ג'וזף דנפורד  General Joseph Dunford עדכן את הנשיא טראמפ בתוכנית המבצעיות של הצבא האמריקני בסוריה.
במלים אחרות, ביום א' 9.9, הגיעה המתיחות הצבאית בין ארצות הברית, בריטניה, צרפת ורוסיה בסוריה, לשיא חדש.
בישראל, בה שום גורם מדיני או צבאי איננו מדווח, בחג ראש השנה החדשה תשע"ט על התפתחויות אלה, כדי שלא לקלקל את אווירת החג, דעת הקהל בכלל איננה מודעת להתפתחויות אלה ולאפשרות כי מדובר בהתנגשות צבאית על אדמת סוריה בה יכול צה"ל למצוא את עצמו מעורב בה בצורה זו אחרת.        
במצב הנוכחי, בתחילת השבוע והשנה החדשה, קיימת סכנה מוחשית ולפיה אם הכוחות הרוסיים, האיראניים והסורים, בהסכמה אילמת של טורקיה, יתקפו באידליב, ארצות הברית, בריטניה, צרפת וישראל יתערבו, אלא אם נשיא ארה"ב טראמפ ישנה שוב ברגע האחרון את עמדותיו לגבי סוריה.

האמריקנים מסווים איומים אלה בנימוק בו הם מרבים להשתמש בימים האחרונים, כי הם יפעלו באם הכוחות התוקפים באידליב ישתמשו בנשק כימי.
מוסקבה מגיבה בהאשמה, כי האמריקנים והמערב כבר הכינו מה שהם מכנים 'פרובוקציה' וכי גורמים של המורדים הסוריים הקשורים אתם הם שישתמשו בנשק כימי.
התשובה של המערב להאשמות רוסיות אלה הייתה החשיפה של שירותי הביון הבריטיים, בשבוע שעבר, לפיה שני סוכנים של המודיעין הצבאי הרוסי ה-GRU התקשו בהשתמשם בגז עצבים צבאי בחייהם של הסוכן הכפול סרגיי סקריפל ובתו יוליה בעיר סולסברי Salisbury ב-4 למרס.
ראש ממשלת בריטניה תרזה מאי מסרה בהודעה מיוחדת בפרלמנט בלונדון, כי שני האזרחים הרוסיים אלכסנדר פטרוב ורוסלאן בושירוב Alexander Petrov and Ruslan Boshirov,  שהם לפי טענתה סוכנים של המודיעין הצבאי הרוסי ה-GRU, הגיעו ממוסקבה ללונדון כדי לבצע את ההתנקשות, וחזרו מיד לרוסיה, לאחר שהשלימו את המצבע הוטל עליהם.
הפרסום נועד להראות מי משתמש בנשק כימי-המערב כפי שמוסקבה טוענת, או מוסקבה כפי המערב טוען.
בשלב זה עדיין לא ברור אם המעורבות הצבאית האמריקנית-בריטית-צרפתית תהייה התערבות מוגבלת או רחבה, ובאיזה אזורים בסוריה היא תתחולל, ואיזה אופי התנגשות זאת תישא.
הדבר תלוי גם ברוסים ובעיקר במידת התמיכה הצבאית שהם יגישו לכוחות האיראנים ושל חיזבאללה שישתתפו בהתקפה על אידליב.
ככל שהתמיכה הרוסית תהייה גדולה ועמוקה יותר, כך ישראל וצה"ל יגלו כי המאמץ הצבאי הגדול שהם השקיעו בחודשים האחרונים להגביל ולפגוע בנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה לא הועיל, והאיראנים חוזרים ומתבססים, הפעם תחת המטריה הצבאית הרוסית, בסוריה.
זה לא היה מקרה שביום א' 9.9, צה"ל הראה לפתע נדיבות בלתי רגילה ובלתי שגרתית ופרסם פרטים על טייסות הקרב של חיל האוויר הישראלי שהשתתפו במבצע ב-10 במאי נגד יותר מ-50 בסיסים, מפקדות, ומאגרי נשק של האיראנים ברחבי סוריה. שם המבצע היה 'בית הקלפים'.
זה היה איתות ישראלי ברור למוסקבה ולטהרן למה הם יכולים לצפות באם ההתקפה על אידליב תפתח.
בחודש מאי ישראל סברה כי 'בית הקלפים' התמוטט, או לפחות נפגע פגיעה אנושה.
בספטמבר, ישראל וצה"ל מגלים, כי 'בית הקלפים' האיראני עומד על תילו, כאשר הוא נשען על יסודות חזקים-רוסיים.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות