פוטין מזהיר את ישראל מפני תקיפת מטרות איראניות בסוריה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מודאג מההתקפות הישראליות החוזרות ונשנות בסוריה. כך התברר ביום ג' 29.9 לפנות בוקר, בתום שיחתו בת השעה וחצי עם נשיא ארה"ב אובמה, בשולי עצרת האו''ם בניו יורק. 'אני מבין את דאגות הביטחון של ישראל מהמצב בסוריה, אבל אני מודאג מהתקפותיה שם',  אמר פוטין.
במילים אחרות, נשיא רוסיה הגיב בחריפות ושלח אות אזהרה לישראל, בעקבות תקיפות התגובה הישראליות ביום א' 27.9,  באמצעות טילי 'תמוז', על הירי של שני טילים סוריים ביום ו' ושבת (26.9-25) אל שטחים ריקים אל רמת הגולן.
צה"ל הפגיז מפקדה של אגד ארטילרי השייך לחטיבה מס' 90 הסורית החונה ליד קוניטרה. מקורות בסוריה ובלבנון מסרו, כי סגן מפקד הגדוד הארטילרי הסורי נפצע מהטילים הישראליים.
דבריו של פוטין מאותתים, כי רוסיה איננה מוכנה להשלים עם הירי  הישראלי על מטרות בסוריה, אפילו הם באים בתגובה לירי סורי.
כאן עולות ארבע נקודות:
1. מדוע נשיא רוסיה פוטין מתייחס בעצמו לתקרית ירי כה קטנה ומוגבלת ברמת הגולן-מיד לאחר שיחתו עם הנשיא אובמה?
2. מדוע פוטין כל מודאג מירי התגובה הישראלי על מטרות סוריות, אם רק לפני שבוע, ביום ג' 21.9, הוחלט במוסקבה בינו ובין ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו על הקמת מנגנון תיאום בין הצבא הרוסי וצה''ל, לגבי פעולת שני הצבאות בסוריה?
3. מדוע ביום א' 27.9 מיד לאחר הירי הישראלי פרסם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הודעה ללא שגרתית אשר אמרה כי ישראל לא תסבול הפרה של ריבונותה באמצעות ירי טילים מסוריה.
4. כאשר גם נשיא רוסיה פוטין וגם שר הביטחון משה יעלון מתייחסים 'לזליגת ירי'-כפי שצה''ל הגדיר זאת- מהקרבות בסוריה, צריך לשאול מה באמת קורה באזור קוניטרה מול רמת הגולן?
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כל התשובות לשאלות האלה נעוצות באיש אחד, הבריגדיר-גנרל האיראני סעייד אזאדי Brig. Gen. Saeed Azadi.
משמרות המהפכה האיראניים שומרים בקנאות יוצאת דופן על חשאיות מציאותו  של הבריגדיר-גנרל סעייד אזאדי- בסוריה.
אולם ביום שני 21.9, בעת פגישתם של פוטין עם נתניהו, שלף נתניהו את שמו של הגנרל האיראני והניח אותו לפני פוטין.
נתניהו אמר לפוטין, כי הגנרל האיראני הזה, בא לסוריה במקומו  של הגנרל האיראני עלי אללה דאדי
Gen. Ali Allah Dadi, שחוסל על ידי חיל האוויר הישראלי לפני תשעה חודשים ב-18 לינואר, בהפצצה על שיירה של מפקדי משמרות המהפכה וחיזבאללה ליד קוניטרה.
כפי שתפקידו של הגנרל דאדי היה להקים מערך טרור איראני-סורי-חיזבאללה שיחצה את הגבול ברמת הגולן ויפעל בתוך שטח ישראל, מהלך שנקטע באמצע עם חיסולו, כך הטילה טהרן עכשיו על  הבריגדיר-גנרל האיראני סעייד אזאדי, להשלים את הקמת מערך הטרור ולהפעיל אותו.
נתניהו אמר לפוטין כי ישראל לא תשלים עם מערך הטרור החדש והיא תפעל נגדו ונגד הגנרל אזאדי באם יהיה צורך בכך.
פוטין הגיב ואמר, כי תקיפות ישראליות על המערכים הצבאיים הקשורים עם איראן בסוריה, מהוות בעיה מאחר והן מחלישות את מעמדו של נשיא סוריה בשאר אסד.
נתניהו ויעלון רואים בקצין איראני זה סכנה לישראל. פוטין רואה בו חלק מהמערך הצבאי הרוסי-איראני בסוריה, והוא היה מעדיף שישראל וצה''ל לא יפעלו נגדו ולא ייפגעו בו.
עד כדי כך פוטין רואה בכך אינטרס צבאי עליון רוסי, עד שהוא מעלה אותו בזירה הפוליטית הבינלאומית הגבוה ביותר, מיד לאחר פגישתו עם אובמה.
במילים אחרות, אין הסכמה רוסית ישראלית לגבי תיאום הפעולה בין הצבא הרוסי לצה''ל בסוריה, ופוטין מאותת כי הסובלנות שלו בנושא קצרה מאוד.      
ביום שישי ושבת, לא  היה 'זליגת ירי' של טילים לשטח ישראל, כפי שהדברים נמסרו על ידי צה''ל, אלא ירי מכוון של שני טילים שנורו על פי הוראה של הבריגדיר-גנרל האיראני סעייד אזאדי, אשר ביקש לאותת בכך לישראל כי למרות אזהרותיה לפוטין, הוא עדיין נמצא ופועל בשטח.
נתניהו ויעלון נתנו הוראה לצה''ל להגיב תגובה חריפה ותקפו בטילי 'תמוז' מפקדה סורית. פוטין הגיב לפנות בוקר בניו יורק, כשהוא מגדיר את הירי הישראלי 'כבעיה'.
המשך יבוא.

Print Friendly, PDF & Email