פוטין מקים מדינת חיץ כורדית עצמאית על גבול סוריה-טורקיה


עוד לא עברו 4 ימים מאז הודיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על הסגת הכוחות הרוסיים מסוריה (יום ב' 14.3), וכבר ביום ה' 17.3, הוא החל  משרטט מחדש את גבולות סוריה והחל לחלק את המדינה הסורית לפדרציות עצמאיות, שתהיינה תחת השפעה רוסית.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי פוטין הוא זה שהוא עומד מאחורי ההכרזה של  ראשי הכורדים הסוריים המוגדים ב'מפלגת האיחוד הדמוקרטי' the Democratic Union Party, ביום ה' על הקמת מחוז פדראלי a federal region בשלוש המובלעות הכורדיות בסוריה: ג'זירה Jazira, הסמוכה לגבול סוריה-עיראק, בה נמצאות שתי הערים הכורדיות הסוריות הגדולות חאסקה Hassakeh, וקמישלי Qamishli. קובאני  Kobani, שבמחוז  אידליב בצפון סוריה על הגבול הטורקי. אפרין Afrin ,שהיא המובלעת הכורדית המערבית הקרובה לים התיכון.
בכיר במפלגת DUP, נוואף חאליל Nawaf Khalil, הודיע כי טכס ההכרזה התקיים בנוכחותם של נציגים משלושת המובלעות הכורדיות.
תיקדבקה: בין שלוש המובלעות האלה ישנם אזורים שבחלקים מהם שולטים צבא סוריה, המורדים הסוריים, וכוחות ISIS.
אם מחברים את שלושת המובלעות הכורדיות, שהכריזו על עצמאות, מהגבול הסורי-עיראקי, ועד למובלעת אפרין, מקבלים מדינה כורדית שאורכה 500 ק''מ בדיוק, לאורך גבולה הדרומי של טורקיה.
חיבור שלוש המובלעות לרצף טריטוריאלי אחד, יהיה צעדם הבא של הכורדים וגם הוא ייעשה בתמיכה רוסית.
מנהיגי טורקיה ובראשם הנשיא טאייפ ארדואן, הכריזו כמה פעמים, כולל בימים האחרונים, כי לא ירשו הקמת מדינה כורדית כזו וימנעו זאת באמצעות פלישה של הצבא הטורקי לסוריה.  אנקרה גם גייסה את ממשל אובמה, כדי שילחץ על הכורדים להמנע התפתחות כזו.
אולם המקורות שלנו מציינים, כי פוטין הבטיח למנהיגי הכורדים כי אם הטורקים יתקיפו אותם, חיל האוויר הרוסי יתערב מולם.

( טכס הכרזת עצמאות הכורדים הסוריים בעיר רמילאן Rmeilan שבצפון סוריה)
במילים אחרות, חיל האוויר הרוסי הוא זה שהקים אזור אסור לטיסה no fly zone בצפון סוריה, דבר עליו ארצות הברית, טורקיה וסעודיה מדברות כבר כמה שנים, אבל אף פעם לא נקטו בצעד זה.
גם משטר אסד והאיראנים התומכים בו מתנגדים לצעד הכורדי, שפירושו התחלת חלוקתה של סוריה לפדרציות אתניות. אולם אפשר וצריך להניח, כי כפי שהטורקים לא ייעזו לפעול נגד התפתחות זו בגלל הידיעה שפירוש מהלך כזה הוא עימות צבאי עם הרוסים, גם משטר אסד וחיל האוויר הסורי לא יעזו לפעול נגד הכורדים מאותה סיבה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי צריך וכדאי לשים לב היכן בוצעה ההכרזה הכורדית על הקמת המחוז הפדראלי העצמאי.
טקס ההכרזה נערך בעיר רמילאן  Rmeilan, שבמחוז חאסקה. ליד העיר הזו נמצא הבסיס  האמריקני היחיד בתוך סוריה, בו מוצבים כוחות מיוחדים ומסוקים אמריקנים.  במילים אחרות, פוטין קובע עובדות בשטח גם מבלי להתחשב בנוכחותם של האמריקנים.
הסטייט דפרטמנט פרסם ביום ה' בלילה, כי ארצות הברית מתנגדת למהלך ולחלוקתה של סוריה לפדרציות. זו כמובן תגובה מוזרה.  באחרונה, הרבה שר החוץ האמריקני ג'ון קארי בפגישותיו עם מנהיגי המזרח התיכון  לדבר על כך שאם שיחות ז'נווה על עתיד סוריה תכשלנה, יש לממשל אובמה תוכנית ב'-plan B. זו הייתה תוכנית לחלוקתה של סוריה לפדרציות!

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות