פוטין נערך לבקר בקהיר. אל סיסי נערך להוציא את האחים המוסלמים מחוץ לחוק. ארה"ב במאמצי בלימה במצרים

בלעדי לתיקדבקה: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין החל בהכנות לבקר עוד השבוע בקהיר, לאחר שראש שירותי המודיעין הסעודיים הנסיך באנדר בין סולטן שהגיע במיוחד ביום ד' 31.7 למוסקבה, אמר לו כי עבדאללה מלך סעודיה תומך בביקור כזה. הכוונה היא שהביקור ייערך ביום ד' 7.8. המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי פוטין ובנדר גם דנו באפשרות כי במהלך ביקורו של פוטין בקהיר תחתם עסקת נשק גדולה בין רוסיה ומצרים שסעודיה תממן אותה.
במקביל, מוסרים המקורות שלנו, כי שר ההגנה המצרי הגנרל פאתח אל-סיסי, הצבא המצרי והמערכת המשפטית במצרים, נערכים להוציא את האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק.
הברית הבלתי כתובה בין ראשי צבא המצרי ובין ראשי המערכת המשפטית המצרית היא היום הכוח הפוליטי המרכזי הפועל במצרים, ושום כוח אחר, גם לא האחים המוסלמים, אינם מסוגלים לעצור אותם.

הוצאת האחים מחוץ לחוק תבוצע בשני שלבים. קודם לכן יפוזרו בכוח עשרות אלפי תומכי האחים המוסלמים הממשיכים בשביתת השבת ובהפגנות שלהם ברובע נאצר סיטי בקהיר, בתמיכה בשחרורו של נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי ובהחזרתו לשלטון.
המקורות שלנו מוסרים, כי ההכנות לכך נכנסו כבר להילוך גבוה כאשר ביום ד' 31.7 הוכרזה שביתת השבת ככזו המסכנת את הביטחון הלאומי במצרים. לחיילי דוויזית המשמר הרפובליקני המצרי, האחראית על ביטחון נשיא מצרים ואשר עליה תוטל המשימה לבצע את הפינוי, חולקו כבר מדי משטרה מצרית, כדי שלא יראה כלפי חוץ כי הצבא הוא הפועל נגד האחים המוסלמים.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הנחישות של הגנרל פאתח אל-סיסי לפעול במהירות וביד קשה נגד האחים המוסלמים, מהווה רקע מתאים לביקורו של נשיא רוסיה פוטין בקהיר. זה יהיה ביקורו השני של נשיא רוסיה בקהיר לאחר שביקר שם בפעם הראשונה בתקופת נשיאותו של הנשיא חוסני מובראק ב-2005.
פגישה בין פוטין לאל-סיסי, תאפשר לנשיא רוסיה להפגין לפני דעת הקהל בעולם, אבל בעיקר בעולם הערבי והמוסלמי, כי רוסיה היא המעצמה היחידה מבין חמשת המעצמות העולמיות המוכנה להתייצב בגלוי נגד המחנה הקיצוני בעולם המוסלמי ולעזור לכל שליט ערבי המוכן להצטרף למלחמה זו.
מהלך כזה יעזור לפוטין גם להכשיר ולהסביר לדעת הקהל את מהלכיו בסוריה שם הוא תומך במלחמה שמנהלים נשיא סוריה בשאר אסד, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, נגד האחים המוסלמים וארגוני אל קעידה.

ביקור בקהיר ייצור לפוטין תדמית ככזה התומך במלחמה בטרור המוסלמי בשני המדינות הערביות העיקריות מצרים וסוריה, כאשר תמיכת שליטיהם מובטחת לו.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי מזווית הראייה של פוטין, ביקור בקהיר בתחילת אוגוסט, כאשר הוא מתכונן לביקור בטהרן בשבוע השני או השלישי של אוגוסט, יפגין כלפי דעת הקהל, כי רוסיה ולא ארצות הברית היא המעצמה הקובעת עתה במזרח התיכון.
צעדים אלה גם מתקשרים לצעדיו האנטי-אמריקנים של פוטין, אשר העניק השבוע אשרת כניסה זמנית לרוסיה לתקופה של שנה לאיש הביון האמריקני לשעבר אדוארד סנודאון, אשר חשף את סודות מערכות האזנה האמריקניות והבריטיות.
החיבור בין הביקור המתקרב של פוטין בקהיר, והמהלך של הגנרל פאתח אל-סיסי להוציא את האחים המוסלמים מחוץ לחוק, היא מכה קשה לנשיא ארה''ב באראק אובמה ולמדיניותו במזרח התיכון.
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי המודע להתפתחויות אלה ולכישלון של מסעם לקהיר בשבוע האחרון של מתאמת פעולות החוץ של האיחוד האירופאי קתרין אשטון, ושל שר החוץ הגרמני גידו ווסטרוולה, לשכנע את אל-סיסי להימנע מצעדים אלה, מיהר ביום ו' 2.8, לשלוח לקהיר את סגנו ואת בכיר הדיפלומטים האמריקנים וויליאם ברנס. ברנס ייפגש בשבת 3.8, עם שר החוץ המצרי נביל פאהמי עדיין צריך להמתין ולראות עם ברנס ייפגש גם הגנרל אל-סיסי או לא, ומה תהיינה תוצאותיה של פגישה כזו באם תתקיים.
זה הוא ביקורו השני של ברנס בקהיר בשבועיים האחרונים, לאחר שביקר בבירה המצרית ב-15 ביולי, כאשר הוא יוצא משם בידיים ריקות.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות