פוטין נערך להתערב צבאית בלוב. סיוע אווירי תמורת בסיס


( הגנרל הלובי חליפה אפטר)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביצע ביום א' 27.11, צעד מכריע לקראת הרחבת המעורבות האווירית והימית הרוסית במזרח התיכון. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי פוטין מבקש להעתיק את הנוסחה של המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה  הנמצאת במזרח הים התיכון  אל לוב הנמצאת במרכזו.
אם אכן מהלך זה הנמצא בתחילתו יסתיים בהצלחה, תקים רוסיה בסיס ימי אווירי שני בים התיכון, שיהיה במרחק של 700 ק"מ בלבד מאירופה
תמורת סיוע אווירי וימי לכוחותיו של הגנרל הלובי-אמריקני חאליפה אפטר Khalifa Hafter, שבאופן רשמי הוא המפקד העליון של צבא לוב, נערכים פוטין וחיילות האוויר והים הרוסיים להקים בסיס אווירי וימי רוסי בחוף הים התיכון ליד בנגאזי Benghazi , שיהיה דומה לבסיס המיימים Hmeimim Air Base שליד לטקיה.
באורח רשמי אפטר הוא המפקד העליון של צבאות לוב, אולם למעשה הוא מפקד על מליציה צבאית לובית הנתמכת בעיקר על מצרים וכמה ממדינות המפרץ הפרסי. חיילות האוויר של מצרים ושל איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE , מגישים לכוחותיו של אפטר סיוע אווירי מבסיסים  אוויריים מצריים במדבר המערבי. אפטר איננו מכיר בממשלה הלובית שהקים האו"ם והיושבת בטריפולי.
אפשר וצריך להניח כי גורמים במצרים ובמפרץ הפרסי דחקו באפטר לצאת למוסקבה ולקבל  מרוסיה סיוע צבאי.   
כדי לקדם את התוכנית הזאת הגיע ביום א' גנרל (התואר הצבאי הרשמי שלו הוא פילדמרשל), חליפה אפטר למוסקבה, כדי לדון בעזרה הצבאית שרוסיה מוכנה להגיש לכוחותיו.
זו פעם שנייה שאפטר מגיע למוסקבה  בששת החודשים האחרונים לאחר שהיה שם בחודש יוני השנה, כאשר הוא נפגש עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שוייגו Sergei Shoigu, ועם היועץ לביטחון לאומי הרוסי ניקולאי  פטרושב Nikolai Patrushev.
אז הרוסים עדיין לא היו מוכנים להגיש לגנרל הלובי עזרה צבאית גלויה.

אולם עתה עם היבחרו של דונלד טראמפ לנשיאה הבא של ארצות הברית וכניסתו הקרובה בחודש ינואר לבית הלבן (ב-20.1.17),  והדיבורים על שיתוף פעולה אמריקני-רוסי במלחמה ב-ISIS בסוריה, מאותת פוטין כי הוא מוכן להרחיב שיתוף פעולה זה גם ללוב.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה  מדווחים, כי רוסיה מציעה עתה לגנרל אפטר לחמש את כוחותיו במטוסי קרב, מסוקי תקיפה, שריון, וטילים מסוגים שונים. כן מציעים הרוסים ללובים סיוע אווירי במלחמתם ב-ISIS.
לפי ההצעה הרוסית יגיעו המטוסים הרוסיים ללוב בטיסה ישירה מהבסיס שלהם ליד לטקיה, מרחק של כ—1,500 ק"מ,  או מנושאת המטוסים הרוסית 'אדמירל קוזנצוב' Admiral Kuznetsov, המשייטת עתה במזרח הים התיכון מול חופי סוריה.
נושאת המטוסים הרוסית יכולה להפליג  מסוריה אל מרכז הים התיכון ולהתייצב לצורך פעולה כזו מול בנגאזי.
אם אכן מהלך כזה יתרחש זו תהייה הפעם הראשונה שנושאת מטוסים רוסית תפעל מבצעית בחלקים אלה של הים התיכון.    
הקרבות המתחוללים בשבועות האחרונים  לאורך חוף הים התיכון בין המיליציות הצבאיות הלוביות השונות ביניהן המיליציה של הגנרל אפטר ו-ISIS, הם למעשה קרבות שליטה על הטרמינלים הלוביים לייצוא הנפט. מי שיכריע קרב זה ישלוט גם בשדות הנפט הלוביים הנמצאים לידם.
אין ספק כי מעיניו של נשיא רוסיה פוטין לא נעלמה העובדה, כי אם מוסקבה תעזור לגנרל אפטר לנצח בקרב זה,  רוסיה תקבל בפעם הראשונה דריסת רגל בתעשיית הנפט הלובית.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות