פוטין שנתקל במכשול הקרקעי-פוליטי ושמו אסד-רץ לטהרן


נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
נתקל בתחילת השבוע במכשול כביכול בלתי צפוי-אבל למעשה צפוי מאוד-במלחמה בסוריה: נשיא סוריה בשאר אסד.  
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים  בלעדית,  כי מתיחות קשה נוצרה ביחסים שבין פוטין לאסד, ובין ההנהגה הצבאית הרוסית המנהלת את המלחמה בסוריה לצמרת הפוליטית והצבאית הסורית בדמשק, לאחר שאסד דחה את כל ההצעות הרוסיות לסיום המלחמה בדרכים פוליטיות-דיפלומטיות.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי אסד דחה את ההצעות הרוסיות רק לאחר שקיבל תמיכה חשאית מטהרן בעמדותיו אלה כלפי הרוסים.
לאחר שנשיא רוסיה פוטין קיבל מידע מודיעיני על המגעים החשאיים האיראניים-סוריים שהתנהלו בימים האחרונים בהם הוחלט להתנגד להצעות הרוסיות (פירוט בהמשך), שלח פוטין לטהרן ביום א' 21.2, בבהילות את האיש שמפקד על האסטרטגיה והמלחמה הרוסית בסוריה-שר ההגנה הרוסי  סרגיי שויגו Sergei Shoigu.
מיד עם בואו נפגש שויגו עם נשיא איראן חסן רוחאני. שויגו פרש בפני רוחאני את כל מה שצבא רוסיה ביצע עד כה בסוריה, מה הוא עתיד לבצע, ואיך רוסיה ואיראן יכולות וצריכות להפיק ביחד ממהלכים אלה את מירב ההשפעה האזורית. שויגו גם הציג בפני רוחאני את העמדה הרוסית, שאיננה חדשה, כי בסופו של המהלך על נשיא סוריה בשאר אסד לפרוש מהשלטון.
זהו העיקרון עליו מושתת ההבנה בין הנשיאים אובמה ופוטין, המשתפים ביניהם פעולה בסוריה.   
בתום הפגישה פרסם רואחני הודעה האומרת:  
'המשבר בסוריה יכול להיפתר אך ורק דרך מו''מ מדיני ומתן כבוד לממשלה ולעם בארץ זו, שהם המקבלים את ההחלטות לגבי עתידם'. ציטוט המקור: . The crisis in Syria can only be solved through political negotiation and respect for the rights of the country’s government and people, who are those taking the final decision regarding its future.
 תשובת רוחאני היא למעשה דחייה של ההצעות הרוסיות. איראן איננה מסכימה כי טהרן ומוסקבה, כפי שמציעים פוטין ושויגו, יכפו הסדר מעל ראשו של נשיא סוריה בשאר אסד. 
זה לא אומר כי איראן דוחה את כל הצעותיה של רוסיה, לגבי עתיד ופתרון המלחמה, אולם רוחאני מאותת, כי על פוטין להגמיש את עמדותיו ולקרבם לעמדות האיראניות והסוריות, ולהרחיקן מהעמדות האמריקניות.  
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בשלב זה ההצהרה האיראנית איננה פותרת דבר במתיחות שהשתררה ביחסים הרוסיים-איראניים-סוריים.
השאלה המרכזית היא לא האם המלחמה תגיע לסיומה במהלכים פוליטיים, על כך כולם מסכימים, אלא באיזה מהלכים מדובר.
הרוסים רוצים לנקוט במסלול אחד של צעדים בו הם יאטו את המהלכים הצבאיים ויעברו בהדרגה למהלכים מדיניים-פוליטיים. ההנהגה הנוכחית הסורית והאיראניים רוצים לנקוט בנתיב שני של צעדים-רובם צבאיים.
לפי תפישת מוסקבה על בשאר אסד לבצע שורה של וויתורים אשר יסללו את הדרך להפסקת אש כוללת במלחמה, כאשר במרכז הוויתורים היא הסכמתו להקים בדמשק ממשלת מעבר בה יהיה לקבוצות הגדולות מבין המורדים הסוריים ייצוג. ככל שממשלת המעבר תקבל עליה יותר אחריות על ניהול החיים בסוריה, ככה אסד יעביר אליה בהדרגה את סמכויותיו.  
לא אסד ולא האיראנים מסכימים להקמת ממשלה כזו בדמשק בשלב זה של המלחמה. 
אסד סבור, כי יש להמשיך במערכה הצבאית מול המורדים ולהביס אותם סופית קודם בצפון סוריה ואח"כ בדרומה. רק לאחר תבוסתם המוחלטת אפשר וצריך יהיה לדעתו לבדוק את האפשרויות למציאת פתרון פוליטי למלחמה.  איראן תומכת, בשלב זה, בעמדה זאת.
הנקודה שכדי להבטיח שהמלחמה בסוריה תימשך בצורה בה היא מתנהלת בחודש האחרון, כלומר הישגים צבאיים גדולים לצבאות אסד, איראן וחיזבאללה בחזיתות השונים, טהרן, דמשק וביירות זקוקות לצבא ובייחוד לחיל האוויר הרוסי בסוריה, איננה באה לידי ביטוי בעמדות האיראניות והסוריות מהסיבה הפשוטה: ההנהגות האיראניות והסוריות יודעות, כי לא פוטין ולא הצבא הרוסי בסוריה יכולים להפסיק בשלב זה של המלחמה את המהלכים הצבאיים בפתאומיות במטרה ליצור לחץ עליהם לקבל את העמדות הרוסיות.
לאחר חמישה חודשים, החל מ-1 באוקטובר 2015, בהן פוטין הגיש להנהגה האיראנית ולאסד  שורה של ניצחונות בשדה הקרב על כנפי מטוסי חיל האוויר הרוסי, נתקל המנהיג הרוסי במכשול האנטי טנקי  הקרקעי האיראני-סורי, אותו אף אחד לא הצליח עדיין לחצות במשך חמש השנים בהם המלחמה נמשכת בסוריה.

 

 

Print Friendly, PDF & Email