פומפיו קיצר את ביקורו במזה"ת, לאחר שנכשל לשכנע את מדינות המפרץ במדיניות האמריקנית בסוריה נגד איראן

שר החוץ האמריקני מייק פומפיו קיצר, ביום שני 14.1, את ביקורו במזרח התיכון לאחר שנכשל לשכנע את מארחיו בבירות הערביות השונות, כי הנסיגה האמריקנית מסוריה לא תפגע במאבק שמנהל ממשל הנשיא טראמפ נגד איראן, זאת למרות שבביקורו בקהיר התחייב פומפיו  'להגלות/לוהציא את המגף האיראני האחרון מסוריה', to expel every last Iranian boot from Syria.  
 
פומפיו הודיע על קיצור ביקורו לאחר שנפגש ביום שני בריאד עם מלך סעודיה סאלמאן, ועם יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמאן MbS.
דובר הסטייט דפרמנט הודיע, כי פומפיו נאלץ לקצר את הביקור בגלל הצורך להשתתף בהלוויה משפחתית בארצות הברית. אולם חוגים מדיניים בכירים במפרץ אומרים, כי הסיבה האמתית לביטול הביקור נמצאת בחוסר האמון ששליטי המפרץ ושליטים ערביים אחרים הביעו במפגשים עם שר החוץ האמריקני כלפי צעדיה האחרונים של ארצות הברית והתחלת נסיגתם של הכוחות האמריקנים משם.

המקורות האלה אומרים, כי הציוץ ברשת הטוויטר של הנשיא טראמפ,  מיום ב' 14.1 לפנות בוקר, בו אמר כי ' התחלנו את הנסיגה שהייתה צפויה מזמן מסוריה, והיכנו את השרידים של החליפות של ISIS מצדדים רבים. נתקוף שוב מבסיס קרוב באם יתאוששו. נהרוס את טורקיה כלכלית באם יתקפו את הכורדים,' איננו מהווה תשובה אמריקנית משכנעת לחששותיהם מפני איראן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בדברו בציוץ על אפשרות שארצות הברית 'תתקוף שוב (בסוריה), מבסיס קרוב', התכוון טראמפ לבסיס התעופה האווירי שהצבא וחיל האוויר האמריקני החלו להקים בימים האחרונים ליד עיר הנפט העיראקית קירקוק.
מדובר בבסיס הידוע כ-K1, או בשם בסיס קאיוואן K1 also  known  as Kaiwan Air Base. מבסיס זה יוכל חיל האוויר האמריקני לפעול באזורים הצפוניים והמרכזיים של גבול עיראק עם סוריה.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי בעת שהיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון ביקר בשבוע שעבר בישראל, הוא הזכיר עוד שני בסיסי תעופה אמריקנים בעיראק מהם יכול חיל האוויר האמריקני לפעול בסוריה במקרה ויהיה צורך בכך. המדובר בבסיס טאליל ,Tallil Air Base הנמצא ליד נאסרייה בדרום עיראק, ובסיס עין אל-אסאד Ayn al-Asad Airbase  הנמצא באזור אנבאר במערב עיראק.
דברים דומים שהשמיע פומפיו בעת סיורו באזור והמהווים לכאורה מעין התחייבות אמריקנית לשמור על נוכחות אווירית אמריקנית במרחב האווירי הסורי, לא שכנעו את השליטים הערביים.
מול הדיבורים האמריקנים האלה אומרים בבירות המפרץ, היכן שפומפיו ביקר, כי עיראק אשר רק לפני שבועיים קיבלה רשות מנשיא סוריה סוריה בשאר אסד להפעיל את חיל האוויר שלה בפעולות נגד ISIS בסוריה, והנתונה ללחצים מצד טהרן ודמשק, יכולה לאסור על המטוסים האמריקנים להשתמש בטריטוריה שלה כבסיס לפעולות נגד איראן בסוריה, או לחילופין לדרוש את יציאתם של כל הכוחות האמריקנים בעיראק.  
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי גם הרעיון שהעלה פומפיו בעת סיורו באזור, כי ארצות הברית תכנס באמצע חודש פברואר ( 14-13 לחודש)  בוורשה בירת פולין, וועידה בינלאומית שתדון ביציבות המזרח התיכון, ובמיוחד בתפקיד שאיראן ממלאה באזור, התקבל בבירות הערביות בספקנות רבה. מקורות ערביים אמרו, כי הדבר האחרון שנחוץ הוא ועידה בינלאומית נוספת שתדון בנושא האיראני.
'הסתיים זמן הדיבורים, הגיעה תקופת המעשים', אמרה אישיות בכירה בריאד, על הוועידה המתוכננת על ידי פומפיו.    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות