הסתיים המשבר עם ירדן. כל אנשי השגרירות כולל המאבטח חזרו לישראל. הירדנים הורשו להשתתף בשחזור ותחקור המאבטח הישראלי

הסתיים המשבר סביב שגרירות ישראל בעמן בירת ירדן. זמן קצר לאחר השעה 22:00 ביום ב' 24.7 חזרו כל אנשי השגרירות, דרך גשר אלנבי לישראל, בניהם המאבטח שירה והרג שני ירדנים לאחר שהותקף ונדקר.
ראש השב"כ נדב ארגמן ושליחו המיוחד של הנשיא דונדל טראמפ, ג'ייסון גרינבלט, ביקרו במשך יום ב' בעמאן בירת ירדן, כשהם מנהלים את הקשר בין המלך עבדאללה, וראש הממשלה בנימין נתניהו. כאשר ראש הממשלה שוחח בערב עם המלך עבדאללה, היה זה סימן ברור כי המשבר עומד בפני פתרון.
בעת שהותו של נדב ארגמן בעמאן, הוא ערך שיחזור של האירוע בבניין השגרירות בו נכחו גם אנשי ביטחון ירדניים בכירים. אנשי הביטחון הירדנים השתתפו בתחקיר שנערך למאבטח.
תיקדבקה:
למרות שהמשבר מסביב לשגרירות ישראל נפתר עכשיו, אין זאת אומרת כי נפתר גם הסכסוך הישראלי-פלסטיני הקשור למתרחש בהר הבית ומסביבו.
אם כי אפשר וצריך להניח, כי הושגו גם הסכמות בין ישראל וירדן לגבי סידורי הביטחון בהר הבית שטיבן לא פורסם, עדיין צריך לקבל את הסכמתם של הפלסטינים לגביהן.
במילים אחרות, עכשיו ייפתח השלב השני של המו"מ בין ישראל לפלסטינים על הסדרי הביטחון שיונהגו בהר הבית ומסביבו, לאחר התקפת הטרור שנערכה בו ביום ו' 14.7, בה  נרצחו שני שוטרים ישראליים.

קודם לכן דיווחנו:
בשעה שבירושלים היה מכונס הקבינט מדיני-ביטחוני, ביום א' 23.7, בלילה לדון בהתפתחויות מסביב להר הבית, החלו להגיע ידיעות מעמן בירת ירדן, כי מתרחשת התקפה על שגרירות ישראל בירדן. נמסר על ישראלי אחד פצוע קשה מדקירות, ועל ירדני אחד הרוג מירי.
מהדיווחים השונים, עליהם הוטל במשך שעות ארוכות איפול מוחלט בישראל, עלה כי ירדני תקף ישראלי ופצע אותו בתוך בניין השגרירות.
לפי הגרסא הישראלית שהותר לפרסמה רק ביום ב' 24.7 לפנות בוקר, נמסר כי האירוע אירע בתוך מבנה 'במרחב השגרירות הישראלית', כאשר פועל ירדני שבא לתקן רהיט בבייתו של המאבטח תקף אותו במברג ודקר אותו. המאבטח שלף אקדח וירה ובו ובעוד ירדני שתואר 'כבעל הבית'.
לא נמסר שום הסבר מדוע גם 'בעל הבית' נורה.
הביטחון הכללי הירדני פרסם הודעה  לפיה אנשיו קיבלו הודעה על ירי בתוך מבנה מגורים שנעשה בו שימוש מצד השגרירות הישראלית ושנמצא במרחב שלה. כוח ביטחוני הגיע למקום וכיתר אותו כדי להתחיל לחקור את התקרית ולעמוד על נסיבותיה. הירדנים דיווחו כי שלושה בני אדם נפצעו, בהם אדם עם אזרחות ישראלית.
 נראה כי ההודעה הירדנית תואמה עם ישראל ורב בה הנסתר על הגלוי.
מתחילה לא  היה ברור, באם הירדני הצליח לחדור אל הבניין, הנחשב לאחד הבניינים המבוצרים ביותר בבירה הירדנית, או שמדובר בעובד ירדני של השגרירות. אם מדובר בעובד כזה,  הרי מדובר בפיגוע שבוצע על ידי ירדני שהיה לו סיווג ביטחוני גבוה גם ישראלי וגם ירדני.
מקורות ירדניים תיארו את התוקף כאיש תחזוקה שעבד בשגרירות  והיה מוכר לגורמים הישראלים בירדן.
מקורות חוץ מסרו, כי פרץ ריב בן השניים מסיבה בלתי ידועה, וכי הישראלי שנדקר הועבר במצב  לבית חולים. הירדני נורה מספר פעמים בחזהו.
כל הרובע בו נמצאת השגרירות ראבייה Rabiyeh, הוקף בכוחות ביטחון ירדניים.
במשך הלילה היו ידיעות רבות לפיהן ישראל מפנה את כל צוות השגרירות מירדן ומחזירה אותו לישראל. נראה כי לאחר חילופי דברים בין עמאן וירושלים, שחלקם התנהלו אישית על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו,  לא הגיעו ישראל וירדן להבנה לגבי האפשרות לפנות את צוות אנשי השגרירות  לישראל.
נכון ליום ב' בבוקר, בניין השגרירות מוקף בכוחות ביטחון ירדניים שאינם מאפשרים לאיש לצאת או להיכנס לירדן.  במילים אחרות, אנשי צוות השגרירות הישראלית נמצאים תחת מצור ירדני.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “הסתיים המשבר עם ירדן. כל אנשי השגרירות כולל המאבטח חזרו לישראל. הירדנים הורשו להשתתף בשחזור ותחקור המאבטח הישראלי

 • יול 24, 2017 @ 9:34 at 9:34
  Permalink

  זה כלום חכו עוד שבוע לתשע באב!!!!
  שום דבר שקורה זה לא מקרה, יש תוכנית ועובדים לפי תוכנית!!!!!
  מה שקורה היום בירדן זה התחלה של ניתוק יחסים עם ישראל!!!
  בסופו של דבר הם יתקפו את ישראל מכל הכיוונים וגם מבפנים!!!
  אבל איפה מנהיגי ישראל???
  פשוט יש להם דברים חשובים יותר מבטחון ישראל!!!!

 • יול 24, 2017 @ 10:16 at 10:16
  Permalink

  שובו בשלום גיבורי החייל… אמן

 • יול 24, 2017 @ 12:37 at 12:37
  Permalink

  מעשה זה של ירדן מוכיח דבר אחד. לא היה שלום וגם כניראה לא יהיה .

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות