פיגוע ההתאבדות בקופטים באלכסנדריה עליית מדרגה בטרור המוסלמי מבית במצרים

פיגוע ההתאבדות בשבת לפנות בוקר 1.1.11, ליד הכנסייה הקופטית באלכסנדריה בה נהרגו 21 קופטים מצריים, ונפצעו 79, בוצע על ידי מתאבד מקומי איש הג'יהאד האיסלמי המצרי תושב אלכסנדריה, כך מדווחים המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה. שלטונות קהיר נזהרו שלא להושיט אצבע מאשימה כלפי אל קעידה, אשר הגביר באחרונה את התקפותיו על הנוצרים בעיראק, והגדירו את הפיגוע כ'התקפת חוץ' foreign assault, על מטרה מצרית, בניסיון להתעלם מהטרור המוסלמי מבית. אולם בכך קהיר העלתה מדרגה נוספת את התעלמותה מארבעת איומי הטרור המרכזיים עליה:
1. אל קעידה, לה יש תאי טרור בכמה מערי התעלה בייחוד בסואץ, באיסמעלייה, ובכמה עיירות וכפרים מסביב לאלכסנדרייה.
2. התרחבותו של בסיס הטרור בהרי מרכז סיני, שם יש כשלון מתמשך של כוחות הביטחון המצריים לעקור תאי טרור של אל קעידה, ושל פעילים של הג'יהאד האיסלמי המצרי שנמלטו מהמרדפים אחריהם במצרים. לתאי טרור אלה מצטרפים אלמנטים מתוך שבטי הבדואים החיים באזור כאשר הם הכוח העיקרי המפעיל את ערוצי ההברחות העיקריים של נשק, סמים, וסחר בבני אדם במזרח התיכון.
3.
כשלון כוחות הביטחון המצריים במלחמה נגד ערוצי ההברחות האלה. מדובר בערוץ  שהוא גם ערוץ ההברחות העיקרי של נשק ולוחמים של אל קעידה במזרח התיכון.
ערוץ זה מתחיל בסומאליה שבקרן אפריקה, עובר דרך אריתריאה ומשם לסודן. מסודן ממשיך הנתיב לתוך דרום מצרים, כאשר הוא חוצה בעזרת סירות ורפסודות של מבריחים את תעלת סואץ, המעבירים את המטען המוברח לחצי האי סיני.
בסיני מתפצל הערוץ לשניים. המסלול 'המערבי' מוביל לרצועת עזה, ולגדה המערבית. מסלול שני 'המזרחי' מוביל לירדן, ומשם לסוריה, לבנון, ועיראק.
מאחר וישראל גם כן איננה נלחמת נגד ערוץ זה, גם טהרן משתמשת בו להעברת טילים ומערכות נשק אחרות לחמס ולג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה.
4.
גם מצרים וגם ישראל אינן עושות דבר נגד קבוצות אל קעידה המגבירות באחרונה את פעילותן הצבאית ברצועת עזה. רוב ההתקפות על כוחות צה''ל לאורך גדר המערכת מסביב לרצועת עזה מבוצעות על ידי קבוצות אלה, דבר המאפשר להן לעלות את רמת המיומנות הצבאית של לוחמיהן. חלק מאנשי הג'יהאד האיסלמי שנמלטו ממצרים הגיעו לרצועת עזה הם שמחזיקים ומחזקים את הקשר שבין גורמי הטרור בעזה לבין גורמי הטרור המוסלמיים הפועלים בתוך מצרים.
פיגוע ההתאבדות באלכסנדריה בקרב הקופטים, המהווים כ-8 מיליון איש, שהם כ-10 אחוז מאוכלוסיית מצרים, איננו פיגוע ההתאבדות הראשון של טרור מבית במצרים נגד מטרה שאינה מוסלמית. ב-7 באפריל 2005, פוצץ את עצמו בקהיר מחבל מתאבד ליד אחד השווקים המרכזיים בעיר חאן אל חאליל Khan el-Khalili, שם מרבים לבקר תיירים זרים. 3 תיירים, שניים צרפתים ואמריקני אחד נהרגו. כעבור 3 חודשים ב-30 באוקטובר, קפץ מחבל מתאבד מגשר במרכז העיר לתוך תחנת אוטובוס בה השתמשו תיירים בנסיעותיהם לאתרי התיירות השונים. במקביל פתחו שתי נשים רעולות פנים באש על אוטובוס תיירים שהגיע לאחד מאתרי התיירות הפופולאריים ביותר בבירה המצרית מצודת סאלאדין The Saladin Citadel . את האחריות על הפיגועים קבלו המוג'הדין של מצרים, ובריגדות עבדאללה עזאם Abdullah Azzam Shaheed Brigade, ארגון, שלדעת רבים מחוקרי הטרור איינו קיים. המודבר לדעתם בשם בו משתמשים ארגוני אל קעידה שונים במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי במטרה להסתיר את זהותם האמיתית.
באחרונה קיבל הארגון הזה את האחריות על ירי טילי קטיושה על מטרות בעקבה ובאילת בשנים האחרונות, ועל ההתקפה על המכלית היפנית M Star במצרי הורמוז בחודש יולי 2010. רק לפני חודשיים, פרצו בקהיר מהומות קשות בין מוסלמים לקופטים על רקע הקמת כנסיות חדשות בעיר.
פיגוע ההתאבדות באלכסנדריה, בא לאחר תקופה ארוכה של מתיחות בין מוסלמים וקופטים בעיר, בהם ארגונים מוסלמיים דרשו מהקופטים 'לשחרר', או 'להחזיר' מיד שתי נשים מוסלמיות שנישאו לקופטים והמרו את דתן. נישואים של גברים קופטיים לנשים מוסלמיות, או נישואים של נשים מוסלמיות לגברים קופטיים אסורים לפי החוק המצרי.
עד כמה האיום של הטרור המוסלמי הזה על קבוצותיו השונות התגבר בחודשים האחרונים, תעיד העובדה כי  דווקא הגורם המזרח תיכוני המתייחס אליו בצורה הרצינית ביותר ואף נערך לקראתו בנקטו אמצעים זהירות צבאיים, הוא החיזבאללה בלבנון.
מעבר לרטוריקה הרגילה אצלו בה חיזבאללה האשים את ישראל גם בפיגוע באלכסנדריה, כמי זו שעומדת תמיד מאחורי 'המזימה לפגוע במרקם הרב-גווני של הדתות השונות בעולם הערבי והמוסלמי', המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים כי החיזבאללה נערך בשבועות האחרונים לאפשרות שארגון אל קעידה יתקוף מרכזיים דתיים וצבאיים שלו בלבנון.
ההערכה של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה ושל ראשי מנגנוני המודיעין והביטחון של הארגון היא כי זו רק שאלה של זמן עד שהתקפה כזו תתבצע, אם על ידי אלמנטים לבנוניים הקשורים לאל קעידה, או על ידי לוחמים של אל קעידה שייכנסו ללבנון מעיראק דרך סוריה.
חיזבאללה מעריך כי אל קעידה בעיראק המבצע פיגועים בשיעיים העיראקיים, שם לו למטרה לפגוע באמצעות פיגועי התאבדות, גם בבסיסי הכוח של חיזבאללה השיעי בלבנון.
המקורות שלנו מציינים, כי זו הפעם הראשונה בתולדות המלחמה בטרור, שארגון טרור מוסלמי אחד, נערך לאפשרות של פיגועים שיבוצעו בו על ידי ארגוני טרור מוסלמיים אחרים.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות