פיגוע התאבדות ליד שיירת השגריר הבריטי בצנעא בירת תימן. השגרירות נסגרה. אל קעידה בתימן התחזק לאחר שהגיעו אליו כספים אמריקנים

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: מחבל או כמה מחבלים מתאבדים פוצצו את עצמם הבוקר (יום ב' 26.4) ליד שגרירות בריטניה בצנעא. פיגוע ההתאבדות התרחש ליד שיירת השגריר הבריטי טים טורלוט Tim Torlot, שלא נפגע. כמו כן נפתחה אש על בנין השגרירות, והיו חילופי אש עם השומרים. בידיעות ראשונות נמסר על הרוג אחד.
עצם העובדה שבמרכז הבירה התימנית שם ישנה נוכחות גדולה של גורמים צבאיים ומודיעיניים מערביים, בייחוד אמריקנים ובריטים, מצליח אל קעידה לבצע פיגוע התאבדות נגד שיירת השגריר הבריטי ובנין השגרירות, מצביעה על התדרדרות נוספת במצב הביטחון במדינה, ובכישלון של המלחמה באל קעידה בתימן לא רק של נשיא תימן עלי צלאח, אלא גם של ארצות הברית ובריטניה.
זה כמה ימים שיש התראות על התקפה מתקרבת של אל קעידה על שגרירויות מערבית בצנעא, ובעיר ננקטו אמצעי ביטחון חמורים, שעתה התברר כי הם לא הועילו. באתר 'הפורין אופיס' –משרד החוץ הבריטי מופיעה כבר כמה ימים הודעה המזהירה מפני התקפה כזו.
האזהרה אומרת: 'קיים איום גבוה של פעולות טרור בתימן, כולל נגד מטרות מערביות, ומטרות בריטיות'. ציטוט המקור: There is a high threat from terrorism in Yemen including against western, and British, interests.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים כי השבועות האחרונים ישנה התחזקות והתגברות הפעולות של גורמי אל קעידה בתימן, בעיקר בגלל שנשיא תימן עלי צלאח העביר להם סכומי כסף אמריקנים גדולים. וושינגטון העבירה את הכספים לנשיא תימן כדי לשקם את הריסות המלחמה שלו עם המורדים ההוטים בצפון תימן, אולם עלי עבדאללה צלאח העביר חלק מכספים אלה לידי אל קעידה.
המקורות שלנו מדווחים בלעדית כי נשיא תימן קרא אליו את ראשי השבטים התימניים שמתוכם אנשי אל קעידה פועלים, והציע להם, בתארו את הלחץ האמריקני הכבד עליו לפעול נגד אל קעידה, כי הוא יעביר לראשי אל קעידה את הכספים הדרושים להם לשם ארגון מעברם לסומאליה. גם ראשי השבטים וגם ראשי אל קעידה קבלו את הצעתו של צלאח, ובתחילת אפריל הועברו אליהם הכספים שהיו במקורם אמריקנים. אין בידי המקורות שלנו אומדן מדויק של היקף הכספים שהועברו, אולם מקורות במפרץ הפרסי אומרים, כי המדובר בין 15 ל-25 מליון דולר שהגיעו לראשי אל אל קעידה בתימן.
ב-7 אפריל הופיעה בסומאליה משלחת של כ-12 ראשי אל קעידה בתימן, המכנים את עצמם 'אלקעידה בחצי האי ערב'- AQAP, ובידיהם סכומי כסף גדולים.
דוברים של תנועת אל שאבאב al-Shebab השולטת בחלקים של מוגדישו הבירה, ורוב שטחי מרכז ודרום סמואליה, ואשר יש להם קשרים מבצעיים עם ארגון אל קעידה בחצי האי ערב, ובקרן אפריקה, הציגו את בואה כביקור לצורך ייעוץ צבאי לכוחותיהם מול האיומים של הממשלה הפדראלית הזמנית של סומאליה Somali Transitional Federal Government-TFG, השולטת בחלקים מזרחיים של מרכז המדינה הגובלים באוקיינוס ההודי, לפתוח עליהם במתקפה כללית.
אולם המקורות ללוחמת טרור שלנו מדווחים כי ראשי אל קעידה התימניים עדיין ממשיכים את ביקורם בחלקי סומאליה הנמצאים תחת שליטת אל שאבאב , כאשר הם בודקים מקומות בהם יכולים להקים בסיסים עבורם הם מוכנים לשלם בכספים אמריקנים. בסיסים אלה עומדים לשמש רק כבסיסי אימון של אל קעידה בתימן, ולא לשם עזיבתם את תימן כפי שהנשיא עלי עבדאללה צלאח תכנן.
גופי המודיעין האמריקנים בתימן יודעים זה כבר זמן רב על הקשר המבצעי והלוגיסטי הקיים בין 'אלקעידה בחצי האי ערב'- AQAP, ובין תנועת אל שאבאב al-Shebab בסומאליה. בחקירת ניסיון הפלת מטוס הנוסעים האמריקנים של חברת 'דלתא' Delta, שטס בחג המולד 2009 מאמסטרדם לדטרויט על ידי הניגרי עומר פארוק עבדולמוטאלב Umar Farouk Abdulmutallab, הובררכי לא רק שהוא יצא לפיגוע מסומאליה, ולא מתימן כפי שסברו במערב, וכי גם את מטען חומר הנפץ המשוכלל שלו הוא קיבל בסומאליה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות