פיצוץ, חבלה או התקפת סייבר? בתחנת כוח במרילנד גרמה להפסקות חשמל בבית הלבן

ההסבר שניתן ביום ג' 7.4 בלילה בוושינגטון, לפיו "פיסת מתכת שנשמטה על קו מתח, גרמה לפיצוץ ולאחריו קצר חשמלי" A piece of metal that broke loose and fell off a power line 43 miles from D.C. temporarily knocked out electricity to the White House…, בתחנת השנאה הממוקמת בדרום מרילנד, באחד ממתקני חברת SMECO    Southern Maryland Electric Cooperative, הממונה על ייצור החשמל המקומי והולכתו למרכז הבירה האמריקנית , מעוררת כמה סימני שאלה, לאור מרחב ההשפעה של ה'תקלה' לעומת סיבתה, לכאורה.
 האירוע החל בפיצוץ ושריפה בתחנת כוח במדינת מרילנד
Southern Maryland Electric, שגרמה  להפסקות חשמל נרחבות במרכז וושינגטון, כולל בבית הלבן, הסטייט דפרטמנט,  גבעת הקפיטול ומערכת התחבורה הציבורית כולל הרכבות.
פקידים אמרו, כי הפסקות החשמל החלו כשאר אירע פיצוץ קטן בתחנת הכוח ומיד לאחריו פרצה שריפה שהוגדרה 'שריפה קטנה' 
small fire .
דובר המשרד הגנת המולדת אמר, 'כי בשלב זה אין סימנים לכך כי הפסקות החשמל  הם תוצאה של פעולה שנועדה לגרום לנזקים מכוונים',
At this time, there is no indication that this outage is the result of any malicious activity.  אבל דובר הפנטגון היה זהיר יותר ואמר, 'כי עדיין מוקדם לקבוע את סיבת התקלה'.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי רשתות חשמל, בעיקר במדינות מערביות מתקדמות, לא כל שכן בארצות הברית בנויות ממקטעים הנמדדים ונשלטים באופן רציף על ידי מרכזי בקרה ופיקוד ומנוהלים מרחוק.
מכיוון שיש להניח שגבעת הקפיטול, הבית הלבן, המוזיאונים הלאומיים, הסטייט דפרטמנט ואוניברסיטת מרילנד המקומית נשענים על יותר מאשר מקור מתח אחד, קשה מאוד לקבל את ההסבר לסיבת הפסקת החשמל המרחבית כתקלה בתחנת השנאה המרוחקת עשרות ק"מ מהבירה וושינגטון
DC.
מרכז הבקרה, הפיקוד והשליטה של תחנת הכוח האזורית היה אמור למתג
To Switch את ההולכה  Transmission של זרם החשמל מתחנות משנה אחרות או מתחנות כוח סמוכות ולנטרל את הקו, שמקורו, תחנת המשנה בה פרצה השריפה, נפגע.
העובדה שבמשך שעות ארוכות, לא נותב זרם חשמלי ממקורות כוח אחרים, חלופיים לקו שנפגע, אל מבני השלטון הקריטיים ביותר של ארצות הברית, הבית הלבן, מחלקת המדינה וגבעת הקפיטול, מעידה כי היה, ככל הנראה, כשל נוסף, במערכת הניהול, הבקרה והמיתוג של קווי ההולכה, ויכולת שינוי הניתוב וחידוש הזרם – שובשה.
לא פחות חמור מהאירוע הנסיבתי של הפסקת החשמל, היא העובדה כי מקורות מתח עצמאיים כגון גנרטור או תחנות כוח זעירות הנמצאות במתחם הבית הלבן, לא נכנסו מייד לפעולה ושיתקו למעשה את יכולות הניהול של המעצמה מס' 1.
במתקני שלטון חיוניים, כגון אלו בדיוק, נמצאים מארזי ענק של סוללות, הנטענות כל העת ממתח החשמל הסדיר ובהיעדרו, בשעת הפסקה בדיוק כמו זו שקרתה היום, המתח הישר (
DC) המופק מהן מומר invert למתח חילופין AC אשר היה אמור לספק את כל צרכי הבניינים והמשרדים בבירה, עד כניסת גנרטורים לפעולה.
האירוע המביך של חושך הנופל בשעת התדריך היומי של מחלקת המדינה כפי שמופיע בתמונה, היה חייב להימנע, אילו מערכות הגנרציה היו נכנסות לפעולה מיידית ובתוך פחות משניה היו אמורים מקורות החשמל של סמלי השלטון האמריקניים לשוב לעבודה סדירה.

Print Friendly, PDF & Email