פיצוץ חזק בתוך שטח לבנון, מול מוצב צה"ל ברמים. שני הצדדים מגששים במטרה ללמוד על כוונותיו של השני

כל יום א' 25.1, התנהלו על ידי צה''ל וחיזבאללה פעולות גישוש לאורך גדר המערכת בגבול הצפון, כאשר רובן התרכזו מסביב לרכס רמים, שם צה''ל מחזיק בצד המזרחי של הרכס, כאשר הנקודה הגבוהה שלו מתנשאת לגובה של 900 מטר, ואילו חיזבאללה המחזיק ברוב שטחו של הרכס שולט בצידו המערבי. מבחינת ישראל הרכס חולש על כל ישובי וכבישי עמק קדש, ביניהם אביבים, מרגליות, יפתח, רמות נפתלי, מלכיה, ויראון.
מבחינת חיזבאללה מדובר בערוץ כניסה לתוך שטח לבנון. זו היא אחת הסיבות מדוע חיזבאללה ביצר בתים רבים בכפרים המצויים בשטח, ובייחוד בעיירה הלבנונית א-טייבה הנמצאת מול רכזס רמים, המשמשים עתה עמדות השולטות על השטח.
במשך יום א', התחלפו גוררי הטנקים הכבדים, בגוררי בנטונדות, שלא נראו כבר שנים רבות באזור.
צה''ל הניח את הבטונדות ברווחים קצובים שאינם עולים על כ-250 מטר. בכל נקודה הוצבו שלוש ארבע בטונדות צמודות זו לזו,  כאשר מטרתן הוא לספק מחסה למכוניות או לקבוצות חיילים מפני אש שתיפתח עליהם מהצד השני של הגבול.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי נראה שצה''ל מנסה למנוע הישנות של תקרית האש שהייתה באזור לפני חמש שנים, ב-3 לאוגוסט 2010, כאשר צלפים של צבא לבנון, שפעלו בשירות חיזבאללה, טמנו מארב לקבוצת פיקוד של צה''ל שערכה סיור באזור. מהאש לבנוניות נהרג אז סא"ל דב הררי, בן 45 מנתניה, ונפצע קשה גם קצין מילואים, סרן עזרא לקיה, בן 30 מכפר הרי"ף. הצלחה דומה של חיזבאללה לפגוע עתה בקבוצת פיקוד או חיילים כזו של צה''ל, יכולה להיחשב בעיני חיזבאללה כתשובה חלקית מוצלחת לתקיפה הישראלית מה-18.1 בגולן הסורי, שם חוסלה ליד קוניטרה חבורת הפיקוד המשותפת של איראן וחיזבאללה באזור.  
ביום א' בלילה התרחש פיצוץ גדול בתוך השטח בו מחזיק חיזבאללה, מבלי שאיש מבין חיילי צה''ל המוצבים באזור ידע את פישרו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי במשך יום א' התרוצצו באזור שמועות פראיות על המתרחש כאשר אף אחד איננו יכול לאשרן או להכחישן.  אחת השמועות אמרה, כי נשמעו פיצוצים הקשורים למנהרת טרור שהתגלתה. אולם מלבד סרטון שהעלתה באינטרנט תושבת שתולה, ובה צולם מטבחה כאשר מתוך הכיור עולים קולות רעש של פעילות תת-קרקעית, רמז למנהרת טרור של חיזבאללה, לא היה לכך שום אישור, או סימן אחר בשטח.
בשעות הערב המוקדמות הוכרז על מצב כוננות בכבישים המוליכים אל רכס רמים, מכיוון מצודת כוח מדרום, וממטולה מצפון, משם יוצא כביש צבאי המגיע עד לכביש הצפון, לאחר שהובחנו דמויות המתקרבות לקראת גדר המערכת.
לאחר זמן מה הכוננות הוסרה, והכבישים נפתחו מחדש לתנועה.
ביום א' החל חיזבאללה להעביר בפעם הראשונה תגבורות לאזור מתוך כוחותיו בסוריה.
במצב זה, בו שני הצדדים מרכזים כוחות יותר ויותר גדולים, העומדים זה מול זה כאשר רק גדר המערכת בגבול ישראל לבנון מפרידה ביניהם, אי אפשר יהיה למנוע עוד זמן רב, התנגשות צבאית רחבה או מוגבלת ביניהם. 

 

Print Friendly, PDF & Email