פיצוץ מבוקר בבסיס צרפתי, ששחזר את זירת הפיצוצים בה נרצח ראפיק חארירי, מקרב את הפיצוץ הפנימי בלבנון, או/ו את ההתנגשות בין חיזבאללה לישראל

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: משרד התובע הכללי בבית הדין הבינלאומי המיוחד לחקירת ראש ממשלת לבנון לשעבר ראפיק חארירי ה-STL, הודיע ביום ג' 19.10 בלילה, כי ערך בנוכחותם של צוות מומחי חומרי נפץ בינלאומיים, 'ניסוי בפיצוץ מבוקר' controlled explosive experiment, בבסיס חיל האוויר הצרפתי קפטייה Captieux בדרום-מערב צרפת ליד בורדו. המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים כי נשיא צרפת ניקולא סרקוזי מנע בחודשיים האחרונים את עריכת השחזור בטענה כי הדבר יביא להתפרצותה של מלחמת אזרחים בלבנון, או להתנגשות צבאית בין חיזבאללה לישראל.
אולם המקורות של תיקדבקה בוושינגטון, פריס, וביירות, מדווחים, כי עם כישלון ביקורו של נשיא איראן אחמדינז'אד בלבנון, הפגיעה הקשה ביוקרתו ובכוחו של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, וכשלון שיחותיהם ביום א' 17.10, של מלך סעודיה עבדאללה, ונשיא סוריה בשאר אסד, בהן דחה עבדאללה את בקשותיו של אסד להפסיק את פעולת בין הדין הבינלאומי, החליט סרקוזי, לאחר התייעצויות עם וושינגטון לתת אור ירוק לביצוע השחזור.
המקורות שלנו למלחמה בטרור מציינים, כי השחזור נועד לקבוע את הדרך בו קציני המודיעין של חיזבאללה הניחו את חומרי הנפץ, הפעילו אותם, והביאו בכך ב-14 לפברואר 2005 למותו של מי שהיה ראש ממשלת לבנון ראפיק חארירי, ועוד 22 איש נוספים שהיו בשיירה.
כדי לבצע את השחזור נבנה בבסיס הצבא הצרפתי דגם של הרחוב במערב ביירות בו נעה שיירתו של ראפיק חארירי. הוכנו מכוניות משוריינות דומות לאלה שנסעו בשיירה שהותקפה לפני 5 שנים. נחפרו מנהרות תת-קרקעיות זהות לאלה בהן הוטמן חומר הנפץ, והוצבו מכוניות תופת שהתפוצצו, בדיוק כפי שאירע בהתקפה על חארירי.
מיד לאחר הפיצוץ החלו המומחים הבינלאומיים שהשתתפו בו לערוך בדיקות ולאסוף סימני זיהוי פלילי forensic, בזירת השחזור.
לשכת התובע בבית המשפט המיוחד דניאל באלמאר Danielle Bellemare, פרסמה לאחר הפיצוץ המבוקר הודעה מיוחדת בה נאמר כי 'הניסוי הוא חלק מהמנדט (שניתן לבית הדין), לזהות ולהביא למשפט את אלה האחראים על ההתקפה'. ציטוט המקור: experiment is part of its mandate, "which is to identify and prosecute those responsible for the attack.
בניסיון למנוע תגובות קשות ואלימות בלבנון, הוסיפה לשכת התובע ואמרה כי לא השיטה ולא המטרה בהן השתמשו בניסוי יכול להיות משווה לשחזור פשע. ציטוט המקור: "Neither in its method nor in its purpose can the experiment be compared to a crime reconstruction," the statement said.
אולם המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מילים דיפלומטיות אלה לא תעצורנה את עליית המתיחות הפנימית בלבנון, ולאורך גבול ישראל לבנון לשיא חדש. חיזבאללה טוען כי לא אנשיו, אלא ישראלים הם שביצעו את רצח חארירי, וכי הוא אף פעם לא יסכים להסגיר את אנשיו לבית הדין הבינלאומי המיוחד.

Print Friendly, PDF & Email