פיצוץ מסופי הדלק בבריטניה-תאונה או פעולת טרור?

תיקדבקה: המשטרה הבריטית אומרת `כי אין בידיה `ברגעים אלה,` סימנים אחרים לגבי התפוצצות במסופי הנפט באונספילד Buncefield ליד ליוורסטוק Leverstock בדרום-מזרח בריטניה ביום א` 11.12 מאשר אלה המצביעים על תאונה. אולם מי ששם לב לניסוח המדויק של הדברים באנגלית מבין כי המשטרה הבריטית אומרת למעשה כי היא איננה יודעת את הסיבה להתפוצצות. המשטרה גם לא תדע את הסיבה בימים הקרובים בגלל חוסר יכולתה להגיע אל מוקד ההתפוצצות והשרפה. לכן אפשר בשלב זה לקבוע, כי האפשרות של מעשה טרור שפגע במסופי הדלק העיקריים של שדות התעופה הבריטים העיקריים, ביניהם נמל התעופה היתרו, עדיין קיימת, ויש לה את אותה דרגת אמינות שיש להשערה שמדובר בתאונה.
קביעה זו מבוססת על שלוש נקודות עיקריות.
1. ב-17 לספטמבר הקליט היימן אל זוהייארי, סגנו של אוסמה בין לאדן, קלטת אשר שודרה רק בשבוע שעבר. בין השאר הוא אמר את המשפט הבא: ` אני קורא ללוחמי הג`יהאד לרכז את פעולותיהם נגד הנפט הגנוב של המוסלמים.` `רוב הרווחים ממנו הולכים אל אויביו של האיסלם.` (סוף ציטוט)I call on the holy warriors to concentrate their campaigns on the stolen oil of the Muslims, most of the revenues of which go to the enemies of Islam.
2. מספר גדול מאוד של המועסקים בשירותי האספקה השונים למטוסים בשדות התעופה הבריטיים, כמו אספקת דלק, אוכל, שירותי ניקיון, הם בריטים מוסלמים. יכול מאוד להיות שאיש מהם אינו מעורב בהתרחשות זו, אולם אין לשלול את האפשרות כי יחיד או כמה מהאנשים העובדים במערכת שירותים זו שמע את קריאתו של אל זוהייארי, ופעל לפיה. אין ספק כי אפשרות זו נבדקת כעת ותיבדק בימים הקרובים.
3. אופייה של התפוצצות. מסופי הנפט מסוג זה מצוידים במערכות ומנגנוני הגנה שנועדים לעצור התפשטות התפוצצויות או תאונות כאלה לחלקים אחרים של המסוף. העובדה שהמסופים התפוצצו כולם בבת אחת מבלי שמנגנונים אלה יופעלו מראה על התרחשות קטסטרופאלית שהתרחשה בזמן קצר ביותר. תאונה הייתה צריכה להיות מוגבלת באופייה לזירת מצומצמת מאוד של המסופים.
אפשרות אחרת היא שאחד הארגונים המבצעיים הקשורים עם אל קעידה יפרסם בשעות או הימים הקרובים, הודעה על לקיחת אחריות על ביצוע פיגוע במסופי הנפט. בקשר לכך צריך לזכור כי בעת פיגועי ההתאבדות ב-7 ביולי ברכבות התחתיות ובאוטובוס בלונדון, לקח שבועיים עד שאל קעידה פרסמה הודעה כזו.
קודם לכן דיווחנו: יום א` 8:20: פיצוצים במספר ערים מסביב ללונדון, ביניהם המל המפסטד Hemel Hemstead, וסנט אולבנס St. Albans. הסיבה עדיין איננה ידועה. הפיצוצים היו בעוצמה כזו שהם הורגשו בחלקים של לונדון וכל מזרח בריטניה. ידיעות על בניינים שהתמוטטו ועולים באש ליד מסופי נפט הקרובים לעורק התנועה המרכזי של בריטניה M1. נראה כי התפוצצו או פוצצו מסופי הנפט הראשיים המספקים דלק לכל שדות התעופה במרכז בריטניה, ביניהם נמל התעופה בהיתרו, ובלוטון. עדים מוסרים על רעם מתגלגל אדיר שנשמע לפני ההתפוצצות, דבר המעיד כי מטוס התרסק או רוסק אל תוך מסופי הנפט. המדובר במסופים הנקראים באונספילד Buncefield . 11:00: יש דיווחים על אלפים רבים של אנשים בערים סמוכות הנמלטים מבתיהם ואינם יודעים לאן לפנות. המשטרה מזהירה מפני התפוצצויות נוספות. שלוש שעות לאחר ההתפוצצות הממשלה בלונדון שותקת ואיננה מפרסמת שום פרטים או הסברים. בחלק מהמקומות המשטרה מורה לתושבים להסתגר בבתים, להגיף את כל החלונות והפתחים, ולא לצאת החוצה. עורק התנועה המרכזי של בריטניה ה- M1 נסגר לתנועה משני הכיוונים. עד עכשיו דווח על 36 נפגעים והרס רב.

Print Friendly, PDF & Email