פיצוץ מסתורי בכור המים הכבדים האיראני באראק. מומחים: הפיצוץ או התאונה בעת ניסוי תדחה את הפעלת הכור

המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי פיצוץ מסתורי אירע בשבוע שעבר בכור הגרעיני של מים כבדים הנבה בעיר אראק Arak במערב איראן.
הפיצוץ עלול לדחות שוב הפעם את זמן הפעלתו של הכור, לאחר שאיראן הודיעה לסוכנות הגרעינית בווינה ה-IAEA, רק לפני חודשיים-באוגוסט  על דחייה נוספת בביצוע השלב הניסיוני הבא בהפעלת הכור. שלב זה הוא ניסוי ההפעלה באמצעות דלק אמיתי.
המקורות של תיקדבקה, מוסרים בדיווח ראשוני בלעדי, שהפיצוץ  התרחש בתוך המפעל, בשעת הכנת הניסוי להפעלת הכור בדלק מדומה ומים קלים, האמור הייה להתקיים בסוף נובמבר.
אין עדיין פרטים מדויקים לגבי מהות הפיצוץ, סיבתו והיקף הנזק. אולם המקורות שלנו מוסרים, כי הפיצוץ אירע כנראה במיכלים הגדולים של חומרי הקירור, ובמערכת ויסות הלחץ למנגנון הסינון של ליבת הכור. הפיצוץ גרם נזק כבד למערכות אלה החיוניות להפעלת הכור.
מומחי הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית, ואנשי מודיעין איראניים בודקים עתה ארבעה סיבות עיקריות שלהערכתם יכלו לגרום לפיצוץ:
1. פעולת חבלה.
2. החדרת וירוס למחשבים המפעלים את המערכות, אשר שבשו את מהלך הניסוי.
3. טעות בחישובים הנדסיים בבניית המיכלים ובלחץ בו הם יכולים לעמוד.
4. נבדקת אפשרות, כי לאיראן נמכר בכוונה סוג פלדה נחות-מזויף שאינו עומד בפני הלחץ הדרוש למנגנוני סינון.
לפי הודעת איראן לוועדה הגרעינית בווינה באוגוסט, הניסוי בדלק אמיתי אמור הייה להוות שלב אחרון לפני תקופת הרצה והפעלה סופית של הכור, אולם שלב זה לא יוכל להתבצע לפני הצלחת הניסוי של הפעלה בדלק מדומה.
הקמת הכור הגרעיני באראק הנקרא 40-IR בעל הספק של 40 מגאווט גורמת לדאגה רבה הן בישראל, מאחר והוא מסוגל להפיק פלוטוניום. המקורות המודיעיניים שלנו מדווחים, כי הנזק שנגרם למערכות הכור הוא כבד, ואין ספק כי יעברו חודשים רבים עד אשר הוא יותקן.

 

Print Friendly, PDF & Email