פיקוד העורף: במלחמה, נפנה את כל תושבי גוש דן באם יותקף בטילים לא קונוונציונאלים, וכאשר בתים ייהרסו

בראיון ראשון מסוגו, ביום ג' 12.6, כמותו אף פעם לא ניתן לאמצעי תקשורת בישראל, אמר מפקד פיקוד העורף בגוש דן, אל''מ אדם זוסמן לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP, כי במקרה של התקפת טילים, במיוחד אם אלה יישאו ראשי חץ לא קונוונציונאליים, כל אוכלוסיית תל-אביב וערי הסביבה תפונה מבתיהם. 'התקפה על מרכז ישראל', אמר זוסמן, 'תביא לפינויים המוניים'. אל''מ זוסמן לא אמר לאן יפונו כ-2 מיליון תושבי מה שנקרא 'המעגל הפנימי של גוש דן', הכולל את הערים תל-אביב בת ים, חולון, פתח תקווה, רמת השרון, רמת גן, אזור, גבעתיים, בני ברק, הרצליה, אור יהודה, גבעת שמואל וקריית אונו, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי הרוב יפונו לנגב.
'פינוי כזה יתרחש', אמר אל''מ זוסמן, 'במקרה של התקפה לא קונוונציונאלית, וכאשר בתים יהרסו (בתל-אביב) על ידי טילים'. 
אל''מ זוסמן ציין, כי סכנה מטילים כאלה נשקפת לישראל מאיראן, חיזבאללה, והחמס, אולם הוא הזכיר את סוריה, אלא הסתפק במונח 'בעלי בירתה של איראן'.
'במלחמה הבאה', אמר זוסמן, 'אף אחד לא יוכל יותר לשתות קפה ברחוב דיזנגוף'
.
מפקד גוש דן ציין, כי ל-30 אחוז מהאוכלוסייה הנמצאת בשטח פיקודו אין מסכות גז. כמו כן ציין, כי לישראל יש אחת ממערכות ההגנה האנטי-אוויריות המתקדמות ביותר בעולם, 'אולם אף אחד איננו יכול להבטיח הגנה מוחלטת'.
עד עתה נמנעו חוגים ממשלתיים וצבאיים בישראל לדבר בפומבי על התוצאות של התקפת טילים מרוכזת על גוש דן, על משמעותיה לגבי למעלה מ-3 מיליון ישראל המתגוררים בגוש ובערי השפלה הדרומיות של ישראל.  זו פעם ראשון שמפקד בכיר בצה''ל הממונה על האזור מדבר גלוי על אפשרות כזו.   
רק לפני יומיים, ביום א' 10.6, אמר סגן הרמטכ''ל האלוף יאיר נווה, כי לסוריה יש את מאגרי הנשק הכימי הגדולים ביותר בעולם, וכי יש לה טילים המסוגלים לפגוע בכל נקודה במדינת ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי התוכניות לפינוי תל-אביב, וחלקים מגוש דן, הוכנו כבר לפני שנתיים, לאחר שהתברר, כי קיימת אפשרות כי במלחמה הבאה, תל-אביב וסביבתה יותקפו בטילים נושאי ראשי חץ הבאים: טילים הנושאים ראשי חץ 'מלוכלכים', כלומר פצצות רדיואקטיביות, המסוגלות לזהם בקרינה שטחים נרחבים סדר גודל של עשרות ק''מ מרובעים. טילים כימיים. טילים נושאי גז עצבים. טילים נושאי ראשי חץ ביולוגיים. מלבד ראשי חץ גרעיניים, שיש לאיראנים אם כי במצב לא מבצעי, יתר סוגי הטילים נמצאים בידי איראן, סוריה, וחיזבאללה. צה''ל נערך גם להתקפה גרעינית, או של פצצות מלוכלכות, על תל-אביב שתבוא ממערב, מהים התיכון. 
אל''מ אדם זוסמן, לא מסר כל פרטים, איך ובאיזה אמצעי תחבורה פינוי המוני כזה יתבצע. כמו כן הוא לא מסר שום פרטים, באיזה מסגרות המפונים יקלטו, ומי יספק להם בתקופה הראשונה לפינויים, מזון, מים, ועזרה רפואית.
עוד מציינים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי ההכרה שהבשילה אצל הצמרת הביטחונית הישראלית בחודשים האחרונים, כי במקרה של מלחמה לא יהיה מנוס מפינוי המוני של תל-אביב וערים אחרות במרכז ישראל, הביאה לכך כי החודש מאי הופסקה בנייתו של חדר המלחמה החדש התת-קרקעי במחנה מטכ''ל בתל-אביב. מלבד ההערכה כי חדר מלחמה זה-'הבור' לא יוכל לעמוד במתקפה מרוכזת של טילים אפילו קונוונציונאליים עליו, הסיבה העיקרית היא, כי המטכ''ל לא יוכל להמשיך ולתפקד בעיר שתתרוקן מתושביה.  המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי כבר נמצא והוכן אתר אליו יועבר הפיקוד הגבוה של צה''ל במקרה של מלחמה.  
 

Print Friendly, PDF & Email