פלסטינים מאל קעידה ביצעו את הפיגוע באלכסנדריה. ישראל צפויה לפיגוע דומה

אין זה מקרה, כי דווקא, ביום א' 23.1, שעה בה השופט העליון לשעבר יעקוב טירקל הגיש לראש הממשלה בנימין נתניהו את מסקנות וועדת החקירה בפעולת צה''ל נגד המשט הטורקי לרצועת עזה, הודיע שר הפנים המצרי חביב אל-הדלי Habib al-Adly, ביום חג המשטרה המצרית, כי ארגון טרור פלסטיני, ג'אייש אל-איסלם-צבא האיסלם Jaysh al-Islam מרצועת עזה, הוא שביצע את פיצוץ מכונית התופת ליד הכנסייה הקופטית באלכסנדריה בערב חג המולד האחרון, פיגוע בו נהרגו 21 איש, ו-79 איש נפצעו.
זה גם לא היה מקרה, כי נשיא מצרים חוסני מובראק שדיבר אחריו, הדגיש כי גורמי חוץ מזרח תיכוניים הם שתומכים בארגוני הטרור האלה הפועלים בתוך מצרים כאשר הוא מושיט אצבע מאשימה כלפי סוריה.
לדבריהם של הנשיא ושר הפנים המצריים יש לפחות 4 השלכות על המלחמה בטרור במזרח התיכון:
1. מה שלא תהיינה המשמעויות של דו''ח וועדת טירקל, קהיר מוכנה להיות בוטה יותר מירושלים בנושא ולהפגין לפני כל העולם הערבי, ודעת הקהל העולמית, במי למעשה תומך ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, כאשר הוא שלח את המשט לעזה, והביא להשתלטות הקומנדו הימי הישראלי על האונייה 'וואי מרמרה' ב-31 למאי 2010. כל עזרה לרצועת עזה, עליה גם מצרים מטילה מצור, היא גם עזרה לארגוני אל קעידה הפועלים ברצועה.
2.
מצרים גם מוכנה לעשות את הקישור, שישראל איננה מוכנה לעשות, בין תמיכת אנקרה בגופי טרור, כולל אל קעידה, באם הם משרתים את מטרות המדיניות האנטי ישראלית שלה, ותמיכת דמשק בארגוני טרור אלה. במילים אחרות, נשיא מצרים מובראק, המתנגד בחריפות לציר המדיני-אסטרטגי הטורקי-סורי-חיזבאללה, שטאייפ ארדואן מנסה לקדם, חושף כי ציר זה איננו נרתע מלתמוך בגופי טרור. לכך יש לצרף גם את הגדרתה של מצרים כלפי חיזבאללה, אותו היא מגדירה כארגון טרור, המתכנן פיגועים בתוך מצרים.
3. הפרסום המצרי מכוון גם נגד החמס. החמס מכחיש, גם בימים האחרונים, כי בעזה פועלות קבוצות טרור פלסטיניות הקשורות עם אל קעידה. אולם שר הפנים המצרי, אמר מפורשות בדבריו כי אנשי 'צבא האיסלם' גייסו, או שכרו לשם מטרת הפיגוע בכנסייה הקופטית באלכסנדריה אזרחים מצריים. במילים אחרות, פעולותיו של צבא האיסלם קשורות עתה עם אל אל קעידה בעיראק, שם בסוף 2010, בוצעו התקפות דומות על כנסיות נוצריות בעיראק. ג'אייש אל-איסלם קיבל גם הוראות וגם כספים מעיראק כדי לבצע את הפיגוע באלכסנדריה. מדברי שני המנהיגים המצריים עולה שזו הפעם הראשונה שמוכח קשר כזה בין אנשי אל קעידה הפלסטינים, ובין ארגוני אל קעידה אחרים במזרח התיכון.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים כי החמס גם טוען כי הוא מפקח על 'צבא האיסלם' המרוכז בשכונת זייתון בעזה, ובמיוחד על תנועותיו של מפקדו מונטאז דורמוש (האיש אשר השתתף בחטיפת חייל צה''ל גלעד שליט ב-2006), בעיקר באמצעות גידור המתחם של משפחת דורמוש ופיקוח על היוצאים והנכנסים משם. אם טענה זו של החמס נכונה כיצד ארגנו מונטאז דומרוש ואנשיו את הפיגוע באלכסנדריה? במלים אחרות, טענות החמס כאילו הוא מגביל את תנועותיהם של אנשי 'צבא האיסלם' אינן נכונות.
4. ולסוף יש בהודעה המצרית גם איתות לישראל. לפני 3 חודשים בנובמבר 2010, חיסלה ישראל 3 מראשי ארגון 'צבא האיסלם' אשר תכננו לבצע שורה של פיגועים בכוחות האמריקניים המשרתים בכוח הבינלאומי ה-MFO בסיני. גם פיגועים אלה תוכננו ביחד עם אלקעידה בעיראק. לא עבר חודש ובוצע הפיגוע בכנסיה הקופטית באלכסנדריה. במילים אחרות, קהיר מאותת לירושלים, כי לא מהנמנע כי 'צבא האיסלם' מתכנן לבצע פיגוע קרוב של אל קעידה בתוך ישראל.
 

Print Friendly, PDF & Email