פסק הדין במשפט אלאור אזריה, הוא פומפוזי, מנותק מהמציאות, ואינו מוסיף כבוד לצה"ל, למפקדיו ולחייליו

עוד בטרם החלה ביום א' 30.7, הקראת פסק הדין בבית המשפט הצבאי העליון לערעורים במשפטו של החייל אלואר אזריה, היה מי שהדליף לכתבים הצבאיים והמשפטיים של כלי התקשורת, כי זה יהיה פסק דין היסטורי שצריך יהיה לשנון כל מילה שלו וללמד אותה ביחידות צה"ל  שנים רבות.
מאחר וקשה להעלות על הדעת שמישהו מחמשת השופטים שישבו בדין הסכים להדליף את פסק הדין מראש, מעניין מי עיין בו לפני פרסומו, ומי דאג מראש להכתיב קו זה לאורך כל ארבעת השעות של הקראת הכרעת גזר הדין.
זו היא כמובן הנחה צבועה ומתחסדת, שכן חמשת השופטים עצמם שלא החסירו קלישאה אחת באוצר במילים וההגדרות הפומפוזיות בקוד האתוס הלאומי הישראלי, הוכיחו במשך כל  שעות ההקראה המייגעות, כי אכן זו הייתה כוונתם-ללמד ולחנך אותנו.
כל בית משפט רציני, ובוודאי בית משפט צבאי עליון,  יכול לומר את דברו במשך רבע שעה עשרים רגע, כפי שנוהגים בדרך כלל בבתי משפט עליונים בעולם, כולל בישראל.
איש לא מינה את שופטי בית המשפט במשפט אזריה להיות קבוצת מחנכים אידיאולוגית, שתחזור ותטיף לנו שאסור לירות באיש פצוע גם אם הוא מחבל על מנת להורגו, כאשר הוא מוטל פצוע בזירת פיגוע ומוקף בחיילים.
זה ברור ועל זה אין כל וויכוח. ואין צורך ללכת, כפי שהשופטים קבעו, עד דויד בן גוריון, כדי לדעת זאת.
וגם אין כל צורך להוקיע את החייל אלאור אזריה כמונופולטיבי קר רוח, שידע בדיוק מה הוא עושה. הוא הוריד את הקסדה או לא הוריד אותה, קרא לחיילים לזוז, כיוון את הרובה אל ראשו של המחבל בזווית כזו או אחרת, והוסיף כדור אחד לששה הכדורים שכבר היו נעוצים בגופו.
מה בדיוק השופטים רוצים או דורשים מאזריה, שהוא יתנהג בהיסטריה ויאבד את עשתונותיו. מה הם היו אומרים אז על מעשיו?
אבל השופטים לא היו מוכנים להשאיר אבן  חינוכית אחת על מקומה.
רק לפני שבועיים ביום ו' 14.7 ישבנו כולנו והסתכלנו בסרטי הווידיאו של הפיגוע שביצעו שלושת המחבלים מאום-אל פאחם בהר הבית. שם נראית בבירור זירת הפיגוע.
אחד המחבלים, שרצח שני שוטרים ישראליים, שכב שרוע על  רצפת הר הבית כשהוא פגוע מאש חיילי מג"ב. המחבל הפצוע ניסה לקום ואז חזרו וירו והרגו אותו. השופטים קבעו כי המקרה הזה איננו רלבנטי למקרה של אלאור אזריה.
אותם הדברים אמורים לגבי המקרה של חייל יחידת 'עוקץ' ע' אשר ביריה אחת של אקדח מבעד לחלון נטרל ופצע את המחבל שרצח את בני משפחת סלמון מחלמיש. ע' הסתפק בירייה אחת, ובזה שראה את המחבל נופל, ובכך העלה מחדש את הוויכוח הישן והאינסופי  בישראל, אם צריך לתת פסקי דין מוות למחבלים בישראל או להשאירם בחיים, אבל ברור בניגוד לכל הדיבורים האינסופיים שנשמעו לאחר הקראת פסק הדין, כי מקרה אזריה עמד לנגד עיניו של ע'. כאשר הסתפק בירי של כדור אחד.  
מצבים אלה ופסק הדין מעלים כמובן את השאלה, מה יקרה או יתרחש באם יחידה של כוחות מיוחדים ישראלית תפעל מאחורי קווי האויב  במטרה לחסל תא טרור? שם היא תצטרך להרוג בהפתעה אנשים ישנים לא פצועים? מה יחידה זו תעשה עם הפצועים של האויב? תשאיר אותם חיים בשטח? 
כל מקרה ונסיבותיו שלו, ואי אפשר להסיק ולהקיש מזירה אחת של טרור, למה שמתרחש או יתרחש בזירה אחרת-כפי שהשופטים עשו.
גם שופטים עד כמה שיהיו חכמים, נבונים ובעלי ניסיון קרבי, אינם יכולים לרדת בדיוק למה שהתרחש באמת באותן שניות בזירת הקרב ובמוחותיהם של החיילים.
הקביעה המתחסדת חסרת השחר של אב בית דין השופט צבי סגל, שכל קצין וחייל צריך לשאת 'מצלמה פנימית' בתוכו שתתעד את פעולותיו ותבצע סינכרוניזציה עם הקודים המבצעים והמוסריים של צה"ל, היא הזויה ומנותקת לא רק מהמציאות של חיילי צה"ל ומהמציאות של רוב המשרתים בכוחות הביטחון הישראליים, אלא גם מהמציאות של זירת  הקרב.
השופטים בעצמם קבעו, כי בזירת הפיגוע בחברון נחצו והופרו כל הפקודות והנהלים,  ואף אחד מהמפקדים במקום ומחוצה לו, לא דאגו להפעילה לפי הוראות צה"ל. איש לא בודד את הזירה, איש לא הציב צלף כנדרש, ואיש לא פינה את האזרחים שגדשו את המקום. כלומר הפקודות לא מולאו. יתרה מזאת, המפקדים ובייחוד מפקד הפלוגה, לפי קביעת השופטים שיקרו בבית  המשפט.  קצינים בצה"ל משקרים לגבי פעולות מבצעיות?
כלומר, אלאור אזריה פעל בסביבה מאוד מסוימת, ולא הוא לבדו או בעצמו קבע את מה שהתרחש בה.
זה איננו בדיוק מצב בו השופטים  וגם הרמטכ"ל רב אלוף גבי אייזנקוט, יכולים לומר  לכולנו כי מדובר  בפסק דין שעל כולנו לשנן, וללמוד ולומר אחריו אמן!
אחת משניים.
או שצה"ל עומד לדין, או שאלואר אזריה עומד לדין. הניסיון להפריד בין השניים נכשל כשלון חרוץ!
אם אלאור אזריה נאשם ברצח בדם קר, מדוע השופטים לא אמרו זאת וקבעו לו העונש המגיע בחוק. אבל אם הוא איננו נאשם בהאשמה כל כך חמורה, אז במה בדיוק הוא נאשם –בהפרת הקוד האתי של צה"ל?
הפסיחה הנדנדה הזו, חוסר ההחלטה הזאת, היא מקור התופעה שראינו ביום א' בבית המשפט העליון הצבאי כאשר שוב ניסו לחנך את ההמונים ולומר להם מה עליהם לחשוב ולעשות.
אם אלאור אזריה אשם הוא היה צריך לקבל עונש הרבה יותר חמור ממה שנפסק לו. אבל אם הוא פעל כפי שהוא הבין שצריך לפעול נגד מחבלים, היה צריך לזכות אותו.
הרמטכ"ל של צה"ל איננו אפיפיור שאם יפנו אליו הוא ישקול ברצינות חנינה. גם נשיא המדינה לא!
אם אפשר לחון את אלאור אזריה היה צריך לחשוב על כך לפני המשפט ולא לאחריו. 
האתוס הלאומי הישראלי איננו זקוק להצגות חינוכיות כאלה.
יש לו מספיק דילמות משלו.

Print Friendly, PDF & Email

22 תגובות עבור “פסק הדין במשפט אלאור אזריה, הוא פומפוזי, מנותק מהמציאות, ואינו מוסיף כבוד לצה"ל, למפקדיו ולחייליו

 • יול 31, 2017 @ 9:05 at 9:05
  Permalink

  99% מהחיילים הקרביים ששירתו לאחר מלחמת לבנון הראשונה בלבנון אמורים להישפט בעוון הריגה ע"פ פסק דין הזוי זה. בסופו של דבר כל מערב שהיתמקם פתח באש על כל תזוזה בין השיחים. לא מדובר על מחבלים שכבר הרגו או פצעו אלא היה מדובר בחלק מהמיקרים ברועי צאן או אפילו במחבלים מעמל או חיזבאללה שעדיין לא עשו כל פשע, רק היסתובבו בשטח בלילה. המשפט הוא פארסה אחת גדולה עצימת עיניים צביעות ורשעות של שופטים ממגדל השן השמאלני.

 • יול 31, 2017 @ 13:18 at 13:18
  Permalink

  5 השופטים שוב שגו לרעה. מחבל שלישי צילם בשטח צבאי סגור, ללא התייחסות השופטים. ראש ממשלת ישראל יצחק שמיר הכריז רבות, כי אין לאפשר למחבל לצאת חי מזירת הפיגוע. ישראל גובלת במדינות איסלמיסטיות לוחמניות וכאן זה לא שווייץ. זה תפקידו של חייל. חייל איננו שר בממשלה ולא כירורג. המחבלים הישראלים יסדו את דאעש, אל קעידה וחמס ולהם קשרים מודיעיניים עשירים עם כל מדינות ערב והאיסלם. הן מדינות אויב. 5 השופטים לא למדו שלא לחטט באפם בציבור, אבל הם ממונים לחנך את כל הציבור, בבחינת אור לגויים.

 • יול 31, 2017 @ 17:38 at 17:38
  Permalink

  בית משפט של פעילי חמאס

 • יול 31, 2017 @ 22:09 at 22:09
  Permalink

  כתבה לעניין.

 • יול 31, 2017 @ 22:18 at 22:18
  Permalink

  צר לי אבל אתם נותנים יותר מדי קרדיט "אידיאולוגי" לפיקוד של צה"ל ולשופטים בשתי הערכאות. יש כאן מצב ברור של כסת"ח שבו כל המערכת הצבאית התגייסה לחפות על מחדלים ברורים של הפיקוד בשטח ועוד יותר על מחדלים ברורים של הפיקוד הבכיר בהגדרה של הציפיות מהחיילים, למעשה טשטוש מכוון של הפקודות כדי להבטיח את עצמם מבחינה "משפטית" ומבחינת התדמית הבינלאומית. לכן אלאור עזריה הוא לא גיבור וגם לא פושע – הוא פשוט הש"ג הפראייר שכל המערכת משתמשת בו כדי לחפות על עצמה ולהסיט את השיח הציבורי לכוון כביכול "ערכי" שנוח לה איתו.

 • אוג 1, 2017 @ 3:32 at 3:32
  Permalink

  צילום של "בצלם" פגע במדינה שלמה לאחר ששר הבטחון והרמטכ"ל נחפזו להחליט על טיפול משפטי במקום טיפול בנוהל פיקודי, וע"י כך הפך שר הבטחון דאז בוגי יעלון למשרתו הנאמן של "בצלם", וחבל.

 • אוג 1, 2017 @ 9:21 at 9:21
  Permalink

  אפשר לחלוק על השופטים,
  אבל לומר שמישהו הכתיב להם את פסק הדין נראה לי כמו הגזמה פרועה שלא מבוססת על דבר פרט לדמיון של כותב המאמר

  • אוג 20, 2017 @ 17:39 at 17:39
   Permalink

   הרי הרמטכ"ל עצמו, העיז לומר לחיילים ימים ספרים לפני בסיקת בג"צ הצבאי בעיין שאלאור עזריה פושע, בבית משפט אזרחי קוראים לזה "סובידיצה" וזו עבירה אבל בבית משפט צבאי כנראה שלרמטכ"ל מותר להכתיב וגם לומר מה הסיקה הרבה לפני שהשופטים קובעים.
   בושה וחרפה, זה הרמטכ"ל הכי הזוי שהיה לנו, מחכה שייסיים את תפקידו וילך הביתה כמו יעלון

 • אוג 1, 2017 @ 10:48 at 10:48
  Permalink

  פסק הדין במשפט אלאור אזריה, הוא שקול , מדויק ומכבד את צה"ל, מפקדיו וחייליו כצבא הפועל לפי פקודות ולא אספסוף של כנופיות ופלנגות כמו האויב שנגדו אנו נלחמים . אל-אור אזריה טעה בשיקול דעתו ועל כך נענש .

  • אוג 3, 2017 @ 15:33 at 15:33
   Permalink

   לא מכבד ולא נעליים!!! אם לפני 20 שנה היו שופטים את חיילי וקציני צה"ל כמו ששופטים היום, חצי מהצבא אם לא יותר היה נכנס לכלא!!!! וכמובן שיש גם את הפן העדתי-גזעני ואף אחד לא יכול לשלול באמת שזה לא השפיע- אלאור אזריה הוא חייל מזרחי מהפריפריה! חייל המשתייך לאוכלוסייה חלשה ומוחלשת ואני בטוח ב-100% שאם היה מדובר באשכנזי מבית מבוסס כל הסיפור היה נראה אחרת לחלוטין!!! יש לא מעט סיפורים וידיעות על בכירים לשעבר וקצינים שעשו דברים דומים בעבר אך ידעו תמיד לטייח ולסיים את הסיפור בשקט! אני בעצמי בתור לוחם וקצין ששירת בעזה ראיתי דברים חמורים אבל כאמור, לא היה צלם שתיעד את האירועים ולכן הצבא לא היה צריך להתעסק עם זה! אלאור אזריה משלם את המחיר על מדיניות דפוקה ומצב בלתי נסבל שהצבא והמדינה כושלים בטיפול שלו!!!!

  • אוג 3, 2017 @ 20:24 at 20:24
   Permalink

   טעה בשיקול דעתו
   אנשים בקרב תמיד טועים בשיקול דעת, כך גם נהרגים חיילים שלנו, כך גם נהרגים אזרחים תמימים
   ההתנהגות של אור אזריה קיימת מימים ימימה, ולבוא ולהפיל עליו את כל כבוד המדינה, זה באמת להאשים את השג

   ישנהם הרבה מאוד אלאור אזריה בצהל, החט היחיד של אלאור זה שהוא טיפש
   לא הבין שאנחנו בתקופה שכל דבר יכולים לצלם, ועל זה כן מגיע לו עונש על טיפשות, אבל לבוא ולומר שזה תפוח רקוב זה שטויות במיץ עגבניות
   זו מלחמה ובמלחמה כמו במלחמה מלכלכים את הידיים,]

   ומי שחושב שזה המקרה האחרון טועה, יהיו עוד אלאור עזריה, רק מה בפעם הבאה החיילים יעשו זאת בתחבולות, ידאגו שיראה הצדק ימצאו את הדרך לירות על מנת להרוג ושיראה שהמחבל לא נהג "כשורה"

   לכל אותם יפי נפש גם האבירים באמת לא ניהלו דו קרב
   גם במערב הפרוע דו קרב לא היה הוגן
   אין מלחמות הוגנות במלחמות נהרגים אנשים משני הצדדים, זו כוונת הצדדים להכאיב לצד השני
   אז נכון יש לנו סייגים שאין לאוייב
   אבל לקחת את זה למקומות של איזה דו קרב מימי הביניים בין אבירים שספק אם היה קיים, צריך להיות על חומר טוב על מנת לאמץ גישה כזו

  • אוג 20, 2017 @ 17:42 at 17:42
   Permalink

   אם זה פסק דין שקול, אז אירן צריכה להתגאות בבתי המשפט שלה,
   בושה וחרפה, איזה כיסוי תחת, מ"פ ביחדה כזו ששיקר בחקירות קודם במקום להשפט – העוול זואק לשמים

 • אוג 1, 2017 @ 18:39 at 18:39
  Permalink

  מה רצית שיעשו ?
  שיזכו אותו?

 • אוג 1, 2017 @ 21:26 at 21:26
  Permalink

  הבעיה היא ברוח התבוסתנות של צה"ל. צבא מנצח במלחמות רק אם הוא אכזר, דורס את האויב, לא מרחם על אף אחד בנתיב התקדמותו ולא לוקח שבויים. רק אז נוצרת הרתעה ויראה אצל אוכלוסיית האויב, שתנוס על נפשה ברגע שתשמע כי כוחותינו נעים לכיוונה וכך יחסכו חייהם של "החפים מפשע" ולא נצטרך לתת תירוצים לתמונות התשקורת.

 • אוג 2, 2017 @ 18:10 at 18:10
  Permalink

  בושה וחרפה מי שצריך לעמוד לדין זה הצבא אשר לאור המצלמות מתחסד ולדעתי בכלל תדע כל אם ערביה שבנה יומת אם יעשה אן ינסה לעשות פיגוע ורצוי שתייצר עוד כל עוד זה הליין זה המסר שהיה צריך להיות !

 • אוג 2, 2017 @ 20:03 at 20:03
  Permalink

  רגע. אין עוד מסקנות מהאירוע? הרי הערבי המצלם חזר לאשתו כגיבור ובידו שלל – סקופ וידאו על אירוע מבצעי של צה"ל. הוא צילם גם נוהלים, פני חיילים וקצינים, שמות… לדעתי יש לחוקק או לקבוע פקודת שטח שאין לצלם פעילות מבצעית של צה"ל, עם ענישה מהחרמת ציוד וקנס כבד ועד מאסר. שיירתעו המצלמים שכיום מתרבים ומזיקים. חבר'ה – זה איסוף מודיעין על צה"ל בתוך המדינה. זה לא חיזבאללה מעבר לגבול. זכותינו להגן על צה"ל וחייליו. הבנתי שחייל ניסה וידוא הריגה שם הרבה לפני שאלאור ניסה אך היה לו מעצור בנשק. זה ערבי עם מצלמה שהתחיל את הבלגן, שורש של אירוע מצער.

 • אוג 5, 2017 @ 15:29 at 15:29
  Permalink

  מערכת דבקה אתם טועים ומטעים כל חייל קרבי יודע היטב מה הם הוראות פתיחה באש לפני כל פעילות עוברים על הפקודות. אלאור אפילו לא היה קרוב למצב של סכנת חיים אלה פעל מתוך סערת רגשות .כל המתלהמים שיוצאים נגד הרמטכל והצבא פוגעים אנושות בסמלי המדינה בצבא וביטחון ישראל. אין קשר בין כל המקרים הרבים שהיו בשנתיים האחרונות ובהם נוטרלו בירי עשרות מחבלים לבין המקרה של אלאור מכיוון שבכל המקרים בהתאם לפקודות נוטרלו המחבלים בזמן אמת ולא על ידי יחייל מכח חפק 11 דקות אחרי הארוע עובדה שאף אחד לא חשב להעניש אף חייל או שוטר בכל המקרים האלו כולל בחיל שירה בזמן הקרב וניטרל את המחבל שאחרי עשר דקות אלאור וידא עליו הריגה .יצא לי לדבר עם הרבה חיילים קרבים לא מצאתי אחד שחושב שאלאור פעל עפ הנחיות והפקדות למרות שחלקם הבינו את סערת הרגשות שלו.

 • אוג 5, 2017 @ 16:28 at 16:28
  Permalink

  הבעיה העיקרית היא ש"שופטינו" הנכבדים עדיין לא הפנימו את העובדה שאנחנו נמצאים במלחמה ! רוצים לספר לנו שצה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם ? רוצים "לחנך אותנו" ? זה מה שקורה כשמכינים צבא מסואב ורחוק ממקצועיות שכל תפקידו הוא לתת "תנאי שרות" והזמנות למעשיות הבטחוניות. אבל כשפורצת מלחמה הוא עושה את כל הבזיונות האפשריים.

 • אוג 5, 2017 @ 23:45 at 23:45
  Permalink

  הפרקליט וייסמן, הפרקליטות, ראשי מערכת הבטחון, התקשורת והשופטים, כולם פעלו יחד, כיד אחת, כדי להרשיע את הנאשם. זה לא היה משפט צדק. לא היה לאזריה שום סיכוי. נגרם עוול גדול לו, למשפחתו, לכל חייל צה"ל ולכל מי שאכפת לו מהמדינה הזאת. לא צריך להיות שופט גדול כדי להבין שמחבל, חי, בזירת פיגוע, עם נפגעים הוא מסוכן. ואי אפשר להגדיר מחבל שיכול לזוז ולהפעיל מטען כמחבל מנוטרל. וזו הטעות הגדולה. הטעות השנייה היא שאף אחד לא יכול לדעת מה באמת הסתובב לאזריה בראש ואי אפשר להפוך אותו לשקרן, כמו שנעשה פה. החייל חש סכנה, פעל כמו שנדרש ממנו. בצורה חדה ומדוייקת ונטרל את האיום. בדיוק בשביל זה נתנו לו נשק.

 • אוג 8, 2017 @ 9:45 at 9:45
  Permalink

  פסק הדין אינו פומפוזי אלא מדוייק בסרגל של אמת משפטית.
  א. הוכח שהחייל שהגיע לאחר תום הקרב לא חש מאויים אלא כתרוץ בואך בית המשפט.
  ב. החייל הזדהה עם מיליציה חברונית פרטית והתחבר לגופים פולטיים עם סדר יום מגנה צ.הל וקציניו.
  ג. היה מצופה שיגיד כגבר "טעיתי ואני נכון לשאת בתוצאות" ורק מול זה היה נכון לצבא להקל עליו.
  ד. הצטרפותו של עו"ד שהגן על פושע נאצי הייתה יריקה בפרצוף של הציונות והייתה מיותרת.

 • אוג 8, 2017 @ 11:08 at 11:08
  Permalink

  ברגע שראשי המערכת מסמנים משהו, כל המערכת מישרת קו ולא חשוב מה היא האמת

 • אוג 21, 2017 @ 21:46 at 21:46
  Permalink

  "חייל ממצפה הילה, טנקיסט, שנפל בשבי ללא קרב? שלא עשה את המוטל עליו??? זה ילד של כולנו…
  ואלאור אזריה?????גר בלוד, לוחם, חובש, חייל מצטיין. שטיפל בחייל פצוע וחיסל מחבל בזירת פיגוע.
  זה ילד של מישהו אחר??? איפה התקשורת כשהצבא כושל ערכית ומוסרית, שמפקיר חייל שלו???? למה כולם מיישרים קו עם הצבא???? למה לא שומעים את גלעד שליט מתבטא ומסייע לאזריה???? לאחר כל המחבלים שהחזירו בשבילו…. אני מתבייש במדינה שלי. לא למדנו כלום מהשואה.
  ישראל זו המדינה הכי גזענית בעולם.

Comments are closed.