פעולה ראשונה של כוחות קרקע אמריקנים בסוריה. אל קעידה תוקף ב-3 חזיתות בסוריה

מקורות אמריקנים מדווחים, בשבת 16.5, על פעולה קרקעית ראשונה מסוגה של כוחות מיוחדים אמריקנים בתוך שטח סוריה במלחמה נגד ארגון אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS.  כוחות מיוחדים אמריקנים תקפו במזרח סוריה, באזור דיר א-זור Deir ez-Zour, את ביתו 'שר הנפט' של ISIS, אבו סאייף Abu Sayyaf. מטרת הפעולה הייתה לתפוס אותו חי, אולם האיש נהרג בפעולה האמריקנית. לעומת זה נתפסה אשתו של אבו סאייף, אום סאייף Umm Sayyaf.
המקורות האמריקנים אומרים, כי הכוח האמריקני חזר לבסיסו בעיראק כאשר הוא מביא אתו את אשתו לחקירה.
'שר הנפט' של ISIS, הוא אחד האנשים החשובים ביותר בצמרת ארגון הטרור, מאחר והוא עומד בראש ההשתלטות על שדות הנפט בעיראק וסוריה. הוא אחראי גם על מכירתו של הנפט-מכירה המהווה את מקור ההכנסה העיקרי של ISIS, הנאמדת בכ-5 מיליון דולר ליום. הכנסות אלה ממנות את המאמץ המלחמתי של ISIS.
אם הכוחות המיוחדים האמריקנים היו תופסים את האיש חי, הם יכלו לחקור אותו ולהוציא ממנו פרטים כיצד מגיע הנפט מעיראק וסוריה אל שווקי הנפט העולמיים, מי מעביר אותו לשם, ואיך התשלומים מגיעים לידי ISIS.
מבחינה זו הפעולה האמריקנית נכשלה בחלקה. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הכוחות האמריקנים הגיעו לאזור דיר א-זור מירדן ולא מעיראק.
רשמית  ירדן איננה מרשה לא למטוסים ולא לכוחות מיוחדים אמריקנים לפעול משטח ירדן בתוך סוריה. אולם בירדן נערך עתה זה 10 יום תרגיל צבאי ענק האריה התאב 2015  Eager Lion , בו יותר ממחצית 10,000 החיילים המשתתפים בו, הם מורכבים מיחידות שונות של הכוחות המיוחדים האמריקנים. מטרת התרגיל הוא לתרגל פעולות נגד אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור שלנו מציינים, כי הפעולה הקרקעית האמריקנית בסוריה היא ראשונה מסוגה בכל חמש שנות המלחמה, והיא באה יומיים בלבד לאחר שביום ה' 14.5, הסתיימה בקמפ דיוויד, ועידת פסגה של הנשיא אובמה וראשי מדינות המפרץ ה-GCC, שבין  הנושאים המרכזיים שנידונו  בה היו המלחמה ב-ISIS, והמלחמה בסוריה.  
בשבת הודיעו מקורות בוושינגטון, כי הנשיא אובמה הוא שנתן את ההוראה לפעולה הקרקעית בסוריה, לפי הצעותיהם של ראשי גופי הביטחון הלאומיים האמריקנים– הכוונה כנראה לראשי המועצה הלאומית לביטחון לאומי בבית הלבן.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי הכוחות האמריקנים פעלו באזור בו משתוללים בימים האחרונים קרבות עזים בין הצבא הסורי ו-ISIS. 
המקורות שלנו מוסרים כי ISIS הצליח לכבוש במתקפה זו את הערים אל-סינה, אר-רוסאפה, ואל-אומל  al-Sina’a, ar-Rusafa, and al-Omal. כמו הצליחו כוחות אל קעידה לכבוש את האי סאקר Saker Island , הנמצא במרכז נהר הפרת, צפונית לעיר דיר א-זור. השליטה באי הזה מאפשרת ל-ISIS, להפגיז ולשתק את הבסיס האווירי הגדול של חיל האוויר הסורי במזרח סוריה.
מאחר ולפי המידע הזה הכוחות המיוחדים האמריקנים פעלו באזור רווי קרבות, אפשר וצריך להניח כי הם הגיעו למקום והסתלקו לאחר סיום הפעולה ממנו-במסוקים.
כוחות אל קעידה ISIS, מנהלים בסוף השבוע שלוש אופנסיבות בסוריה:  ליד העיר תדמור Palmyra. גם שם שתי המטרות העיקריות שלהם הן הבסיס האווירי הסורי הגדול ביותר במרכז סוריה, ושדות הנפט באזור.
הבסיס האווירי הסורי בתדמור משמש גם כשדה התעופפה המרכזי בסוריה, בו נוחתים מטוסים איראניים ורוסיים המביאים ציוד צבאי לצבא הסורי.
בחזית השלישית, תוקפים כוחות של אל קעידה ISIS  את עמדות צבא סוריה במזרח חומס.    

 

Print Friendly, PDF & Email