פעולת טרור נוספת בפריס. שני שוטרים נורו. שוטרת נהרגה מירי של שני חמושים. אחד נתפס, שני נמלט

שני שוטרים צרפתיים נורו, ביום ה' 8.1 בבוקר ברובע מאלקוף Malakoff, בדרום פריס, על ידי שני חמושים שהשתמשו ברובים אוטומטיים. שוטרת נהרגה. אזרח-עובד עירייה-פצוע קשה. חמוש אחד נתפס, אולם חמוש שני  הצליח להימלט לתחנת המטרו הקרובה, לעלות על הרכבת התחתית ולהעלם. דיווח אחר מוסר, שהחמוש נמלט במכונית, אחריה מתנהל מצוד. 
תחילה ניסו השלטונות להכחיש כי יש קשר לירי זה ולמתקפת הטרור על מערכת השבועון הסאטירי 'שרלי הבדו' Charlie Hebdo, אולם מאוחר יותר נמסר, כי המדובר באירוע טרור נוסף בלב הבירה הצרפתית. בצהרים הובאה לאזור יחידת העילית הצרפתית  נגד טרור. ראש ממשלת צרפת מנואל וואל Manuel Valls אמר, ביום ה' 8.1, 'כי עיקר הדאגה שלנו עתה היא למנוע פיגועי טרור נוספים'.
בצרפת נמשך ביום ה' 8.1, המצוד אחר שני אחים ממוצא אלג'ירי, סעיד, בן 34,  ושריף קואג'י בן 32 Saïd and Cherif Kouachi, אשר ביצעו את מתקפת הטרור על מערכת השבועון הסאטירי 'שרלי הבדו' Charlie Hebdo. השניים חזרו בקיץ 2014 משהיה ממושכת בסוריה. המחבל השלישי, שסייע להם הוא חמיד מוראד Hamyd Mourad  בן 18, שהסגיר את עצמו לפנות בוקר בתחנת משטרה 230 ק"מ צפונית-מזרחית לפריס Charleville-Mézières.  הזיהוי המהיר של מבצעי ההתקפה התאפשר לאחר שאחד מהם השאיר במכונית המילוט את תעודת הזהות שלו. 
חוגי מודיעין ולוחמת טרור אירופאים העלו, ביום ד' 7.1, חששות כבדים, כי התקפת הטרור של לוחמים מוסלמיים מקצועיים על מערכת השבועון הסאטירי 'שרלי הבדו' Charlie Hebdo, במרכז פריס, היא רק הראשונה בסדרה של התקפות טרור נוספות העומדות להתרחש בקרוב בצרפת, וייתכן גם בבירות אירופאיות אחרות. בצרפת הועלתה רמת הכוננות בפני התקפות טרור לדרגה הגבוה ביותר. בלונדון, ברלין, מדריד, האג ורומא, ובשדות התעופה המרכזיים באירופה, הועלתה רמת הכוננות בקרב כוחות הביטחון.
בהתקפה בפריס נפגעו 26 איש. 12 מהם הרוגים, ביניהם שני שוטרים צרפתיים. בין 15 הפצועים, ישנם 4 במצב אנוש.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי תכנון הפעולה וצורת הפעולה של התוקפים, המראה על רמת אימון גבוהה ביותר של המתנקשים, מצביעה על כך כי מדובר כפי הנראה בלוחמים של ארגון אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, אשר רכשו ניסיון קרבי רב בזירות הקרב בסוריה ובעיראק.
השבועון הסאטירי 'שרלי הבדו' Charlie Hebdo פרסם לפני שלוש שנים ב-2011, קריקטורות הלועגות לנביא מוחמד. ערב ראש השנה האזרחית פרסם העיתון איגרת ברכה סאטירית לראש ארגון אל קעידה ISIS, אבו באקר אל-בגדאדי שלעגה לו, וייתכן מאוד כי פעולת הטרור הרצחנית הזו בלב פריס היא התגובה של אל קעידה לפרסום.
חוגי ביטחון צרפתיים אומרים, כי דעה זו מתחזקת לאחר שהתברר, כי שני המתנקשים שהיו לבושים במדים שחורים ומסכות שחורות על פניהם, החזיקו בידיהם רשימות של עיתונאים בשבועון, כאשר הם שואלים כל אחד שפגשו המסדרונות המערכת לזהותו. כאשר התברר להם כי המדובר בעיתונאי המופיע ברשימה הם ירו בו בקור רוח.
גם רמת החימוש, הדיוק הרב בירי שלהם, בייחוד על מכוניות המשטרה הצרפתיות שחשו לאזור, וגם דרך המילוט שלהם מזירת הפיגוע, מראות כי מדובר במתנקשים מקצועניים שפעלו בקור רוח, תוך כדי כך שהם צועקים 'אללה אכבר', ו'נקמנו את כבודו של הנביא'.
נשיא צרפת פרנוסאה הולנד כינס בצהרים בארמון  האליזה, ישיבת חירום של ממשלתו. הנשיא אמר כי מספר הנפגעים בהתקפה 'צפוי לעלות'. לדבריו 40 איש 'ניצלו'. הנשיא לא פירט. הולנד הוסיף ואמר, כי בשבועות האחרונים סוכלו מספר פיגועי טרור בפריס. הוא לא מסר פרטים נוספים.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי איך שהנשיא הולנד יציג את ההתקפה, ברור כי כוחות הביטחון ושירותי המודיעין הצרפתיים, הנמצאים כבר בכוננות עליונה מזה חודש ימים, לאחר מספר תקריות ירי על מטרות יהודיות בפריס ובערים מרכזיות אחרות בצרפת, נכשלו במניעת פעולת הטרור המוסלמית הגדולה והנרחבת ביותר.

 
 

Print Friendly, PDF & Email