פצצה גרעינית איראנית יכולה להיות מבצעית כבר בסוף 2017

הנשיא אובמה אמר, ביום ה' 4.8, כי הממסד הביטחוני הישראלי הוא עתה מאחורי ההסכם הגרעיני עם איראן, וכי הם מכירים ביעילות הישגיו של ההסכם. Israeli defense officials are now behind the deal signed by world powers and Iran, and that they recognize the efficacy of the accord.
המועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילארי קלינטון אמרה, בשבוע שעבר, בוועידת המפלגה הדמוקרטית, כי 'עצרנו את התוכנית הגרעינית האיראנית מבלי שנורתה אפילו ירייה אחת' We put a lid on Iran's nuclear program without firing a single shot.
בשתי הצהרות אלה אין עובדה אחת נכונה. 
עובדה זו צוינה בהודעה יוצאת דופן שפרסם, ביום ו' 5.8 משרד הביטחון הישראלי: 'הממסד הביטחוני הישראלי מאמין בכך שלהסכמים יש ערך רק באם הם מבוססים על המציאות'. 'אין להם ערך' ממשיכה ההודעה ואומרת, באם העובדות בשטח מנוגדות  לאלה עליהן ההסכם מבוסס'. The Israeli defense establishment believes that agreements have value only if they are based on reality. They have no value if the facts on the ground are opposite to the ones the agreement is based on.
על מסתמכת הודעת מערכת הביטחון:
ממסמכים שהגיעו לידי מקורות המודיעיניים של תיקדבקה בשבועות האחרונים, חושפים חלקים מהסכם הגרעין שנחתם ב- 14.7.2015 בווינה בין איראן לארה"ב ולחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון: סין, צרפת, רוסיה, בריטניה וגרמניה, הסכם ה- JCPOA ובשמו המלא Joint Comprehensive Plan of Action.
מניתוח של המידע הרב עולה, כי אין כל בסיס להנחות היסוד שפרסם הממשל האמריקני, לפיהן איראן תוכל להתחיל לפתח פצצה גרעינית רק בתום 10 שנים מרגע חתימת ההסכם ותגיע לבשלות צבאית-מבצעית רק שנה שלמה מאוחר יותר.
המסמכים מראים, כי איראן תהיה מסוגלת להפיק אורניום מועשר המתאים לשימוש בפצצה גרעינית שבועות ספורים בלבד מחלוף 10 השנים – ולא בתום שנה תמימה וגרוע מכך: אם טהרן תחליט להפר את ה-JCPOA, היא תהיה בעלת יכולת גרעינית צבאית תוך חודשים ספורים בלבד.
מי שסיפק את ההסברים הגלויים לקיצור מועד המוכנות הצבאית-גרעינית של איראן טוב יותר מכל מסמך 'חסוי' בהסכם ה- JCPOA היה דווקא ראש תכנית הגרעין האיראנית עלי אכבאר סלאחי Ali Akbar Salehi שאמר כי 'עקב ההפרות הבוטות של ההסכם מצד האמריקנים, טהרן מתכוונת מצידה להחזיר לקדמותו את מערך ההעשרה בנטאנז Natanz והיא תעשה זאת תוך 45 ימים'.
סגנו של סלאחי  הצהיר, כי 'הרפובליקה האסלאמית יכולה להגביר את העשרת האורניום גם פי 20 לרמת הפרדה של  100,000 SWU  Separative Work Units (המתאימה לייצור פצצה גרעינית) תוך שנה וחצי'.
גם אם מדובר בהגזמה ניכרת, שכן איראן תצטרך לשם כך לייצר או להצטייד בצנטריפוגות רבות, ההתבטאות מעידה על הכיוון והמוטיבציה של טהרן להמשיך ולהתמיד במרוץ ההתחמשות הצבאית-גרעינית על אף ה- JCPOA ובמהלכו.
הבעייתיות בקביעה האמריקנית כי 'שנה תמימה מפרידה בין איראן לבין פצצה גרעינית, והשנה הזו תחל רק בתום 10 שנות הסכם ה- JCPOA' נובעת משלוש סיבות עיקריות:
 1.  אמון אמריקני עיוור של ממשל אובמה באיראנים:. מומחי תיקדבקה קובעים, כי בנטאנז ובפורדו Fordo וכן באתרים צבאיים אחרים ברחבי המדינה האיראנית, קיימות היום קסקדות (מערכים, אשכולות) של סרכזות (צנטריפוגות) שייצרו האיראנים בעצמם, מהדור הראשון IR-1 ומהדור השני מסוג IR-2m second-generation centrifuges וכן כאלו שייבאו, מפקיסטן (בעיקר) ומגרמניה, שפקחי ה- IAEA, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לא גילו.
2.  טרם יישום הסכם ה- JCPOA היו בידי איראן 15,420  צנטריפוגות רק באתר ההעשרה בנטאנז, מתוכן 9,156 צנטריפוגות מהדור הראשון IR-1 שהיו פעילות והעשירו בפועל אורניום ועוד כ- 1,000 נוספות מהדור השני IR-2m מותקנות אך לא מופעלות.
עם כניסת ההסכם לתוקף נשארו בנטאנז  5,060 צנטריפוגות IR-1s לא פעילות ומפורקות והן מאוכסנות יחד עם כל ציוד ההזנה feed equipment הרלבנטי, צינורות, מערכות קירור, אלקטרוניקה, וכו'. סלאחי בעצמו אומר כי כל מה שיראן זקוקה לו הם  45 יום בהם כל מערך העשרת האורניום יכול לקום מחדש לחיים.
3. בסיס ההכרזה האמריקנית לחישוב זמן המוכנות לפצצה גרעינית איראנית לקח בחשבון גם את רמת ההעשרה הבסיסית של האורניום, ממנה מתחיל תהליך הייצור. בניגוד להנחות  היסוד האמקיניות, כמות האורניום המועשר ברמה נמוכה low-enriched uranium (LEU) שהוגבל ל- 300 ק"ג בלבד איננה הכמות האמיתית של החומר הנמצאת בידי האיראנים. בידי טהרן כמות בסיסית גדולה הרבה יותר. טהרן מחביאה עוד LEU אצל עומאן שכנתה ואף ממשיכה לייצרו, ברישיון וברשות, בכמויות קטנות ו'לצרכי מחקר'.
מכל שלושת נקודות אלה  עולה, כי הזמן שייקח לאיראן להיות מוכנה עם פצצה גרעינית שתורכב בראש טיל בליסטי, בין יבשתי, שיכול להשמיד ערים באירופה ובמזרח התיכון – מתקצר לשבועות בודדים, לא בתום 10 שנים, אלא כבר בסוף השנה הקרובה.
 

 

Print Friendly, PDF & Email