פצצה מתקתקת נוספת תחת כסאו של אסד. רוצחי חארירי בביירות, הופעלו מדמשק

רק לאחר שמשלחת של בית הדין הבינלאומי של האו''ם ה-STL לחקירת רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר ב-2005 ראפיק חארירי, הגיעה ביום ה' 30.6 לביירות, ומסרה לתובע הכללי הלבנוני את הדו''ח הסופי הכולל כתבי אישום נגד ארבעה בכירים בחיזבאללה, התברר כי ייתכן שבירת לבנון היא רק התחנה הראשונה שלה. מביירות עומדת משלחת בית הדין הבינלאומי לעבור, במועד שעדיין לא נקבע,  לדמשק ולמסור שם את רשימת האישים הסוריים עליהם בית הדין הכריז כחשודים ברצח ואשר הפעילו את אנשי חיזבאללה בביצועו. במילים אחרות, האישים הסוריים הם שתכננו וארגנו את רצח חארירי, והם בצעו זאת באמצעות אנשי חיזבאללה.
בין שמות אנשי חיזבאללה נגדם הוצאו כתבי האישום נמצאים סמי עיסא Sami Issa, סאלים עייאש Salim Ayyash, הנחשבים כאנשים מרכזיים במנגנוני הביטחון של הארגון, ומקורבים ביותר למנהיג חיזבאללה חסן ננסראללה. מוסטפה באדראדין Mustafa Badreddine, שהוא קרוב משפחה של עימד מורנייה, ואשר עומד היום בראש מנגנון ביצוע המשימות המיוחדות של חיזבאללה בחו''ל. שם נוסף לא נמסר
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי אחת ההערכות אומרת כי בראש החשודים הסוריים שבית משפט הבינלאומי דורש את הסגרתם עומדים גנרל אסיף שאוכת Gen. Asif Showkat, המכהן כיום כרמטכ''ל צבא סוריה, והגנרל הסורי רוסטם גאזאלה rostom ghazal, מי שהיה האישיות הצבאית הסורית הבולטת ביותר לבנון בעת רצח חארירי, ועתה הוא שליחו האישי של הנשיא בשאר אסד לדיכוי המרד נגדו בדרום ובמזרח סוריה.
במילים אחרות, בית הדין הבינלאומי הניח לפניו משוכה גבוה מאוד שספק רב באם הוא יוכל להתגבר עליה.
כבר לפני ששה חודשים בתחילת דצמבר 2010 הגדיר מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי את בית הדין ואת כתבי האישום שהוא עומד להוציא 'כבטלים וככאלה שאין להם תוקף' "null and void". חמנאי שראה בבית הדין מכשיר בידי המערב בראשות ארצות הברית וישראל לפירוק הציר המדיני-צבאי טהרן-דמשק חיזבאללה, הכריז עליו מלחמה גלויה.
בדצמבר שנה שעברה עדיין ראה חמנאי בבית הדין מכשיר לסילוק חיזבאללה מהשלטון בלבנון, ולכן מיהר להקים ביחד עם נשיא סוריה בשאר אסד את ממשלת לבנון החדשה בראשותו של נאג'יב מיקאטי, הנחשב כעושה דברם של סוריה וחיזבאללה.
מיקאטי כבר אמר ביום ה' 30.6 לאחר שכתבי האישום הוגשו בביירות, כי כדי שהוא יציית להם ולצווי המעצר של בית הדין הוא צריך לראות 'הוכחות חותכת' לפניו, ועד אז כל החשודים 'זכאים וחפים מפשע'. במילים אחרות, מיקטאי סבור כי בחומר שמשלחת בית הדין הביאה אתה לביירות אין הוכחות כאלה, ולכן הוא איננו מתכוון להסגיר לידם את אנשי חיזבאללה.
אבל עלי חמנאי ובשאר אסד לא ידעו ב-10 בדצמבר כי יעברו עוד שמונה ימים וב-18 בדצמבר יפרוץ בתוניסיה המרד הערבי, ובוודאי שהם לא העלו בדעתם כי ב-15 למרס,לפני ארבעה חודשים, יפרוץ בסוריה המרד נגד בשאר אסד.
לכן, אם באמת משלחת הבית הדין הבינלאומי תגיע לאחר ביקורה בביירות לדמשק, ואם הסורים יאפשרו בכלל את כניסתה לארצם כדי שתוכל להגיש שם את כתבי האישום שבאמתחתה, פירוש הדבר כי לבנון וחיזבאללה נדחקו ממרכז הבמה בפרשת רצח חארירי, וכי בית הדין העלה למרכזה את משטרו של בשאר אסד בדמשק.
המקורות המזרח תיכוניים והצבאיים של תיקדבקה מציינים כי התפתחות כזו, היא לא רק בבחינת השמת פצצת זמן פוליטית מתקתקת מתחת לכיסאו המתנדנד באלו הכי של אסד, אלא אפשר להמשיל אותה להתפוצצות פצצה גדולה במרכז ארמונו של אסד בדמשק, אשר תזעזע את המשטר בסוריה, לא פחות מאשר רצח חארירי זעזע לפני שש שנים את לבנון.
מאחר ואין ספק כי גם סוריה, לבנון וחיזבאללה, יידחו את דו''ח החקירה וצווי המעצר של בית הדין הבינלאומי, הן יתפתחנה בכך את הדרך לפני בית הדין לפנות תוך 30 יום אל מועצת הביטחון של האו''ם, שהקימה את בית הדין, בבקשה להטיל סנקציות על דמשק ועל ביירות עד אשר ימלאו את צווי המעצר ויסגירו את החשודים ברצח לידיהם.
מצד אחד המהלך ביום חמישי של בית המשפט גרם לאיחוד שורות של הגוש טהרן-דמשק- חיזבאללה. מהצד השני, הוא פתח את הדרך להטלת סנקציות על סוריה ועל הנשיא בשאר אסד, מבלי שמוסקבה ובייג'ין תוכלנה להתנגד להן יותר. אחר הכול לא הרוסים, ולא הסינים, רוצים להראות כתומכים בטרור וברצח מנהיגים.
במילים אחרות, בעוד מועמר קדאפי ומשפחתו בלוב מואשמים על ידי בית הדין הבינלאומי בפשעי מלחמה, בשאר אסד ומשפחתו יואשמו על ידי בית הדין המיוחד של האו''ם לנושא חארירי ברצח ובטרור. בכך מצטרף אסד לשורה של המנהיגים הערביים שארצות הברית ואירופה רוצות ופועלות להדחתם.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות