פצצה שהוטמנה בחדר הישיבות של 'כנופיית ה-8' חיסלה את הצמרת הביטחונית של אסד. התייעצויות חירום בוושינגטון ובירושלים. כוננות בצבאות במזרח התיכון

פצצה, כנראה בת 40 ק''ג, שהוטמנה בחדר הישיבות של הצמרת הביטחונית של משטר אסד אשר התכנסה ביום ד' 18.7 לישיבה היומית שלה, ואשר הופעלה בעזרת שלט רחוק, ולא על ידי מחבל מתאבד כפי שנמסר תחילה, חיסלה לפחות ארבעה מתוך שמונה האנשים אשר מהווים את המטה הראשי לחיסול המרד הסורי נגד בשאר אסד.
בין ההרוגים:  שר ההגנה הסורי  דאוד עבדאללה ראג'יחה, סגן הרמטכ''ל אסיף שואכת, גיסו של אסד. שר הפנים הסורי הגנרל  מוחמד שער, והגנרל חסן טורקמני, מי שהיה  רמטכ''ל ושר ההגנה הסורי בעבר. אין עדיין אישור סופי כי אלה הם ההרוגים וברשימה זו יכולים לחול שינויים, או שהיא יכולה לגדול.
שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, אמר בוושינגטון לאחר פגישה עם שר ההגנה הבריטי פיליפ המונד, 'כי האלימות בסוריה מסתחררת עתה מעבר לכל שליטה' that violence there is rapidly spinning out of control.
אולם מעבר לכך נערכות התייעצויות בלתי פוסקות בבית הלבן, המועצה לביטחון לאומי, הפטנגון, והסטייט דפרטמנט, בהם משתתפים גורמי ההערכה מודיעיניים אמריקנים רבים, כדי לנסות ולקבוע לאן מתפתחים האירועים בסוריה, ומה תהייה תגובתו של נשיא סוריה בשאר אסד.
התייעצויות דומות נערכות גם במערכת הביטחון ובצה''ל בישראל, כאשר משתתפים בהן שר הביטחון אהוד ברק, והרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ. בין השאר משתתפים בדיוניים בישראל מפקד פיקוד הצפון, ראש אמ''ן, ראש אגף התכנון, מפקדי הזרועות השונות בצה''ל.

גם וושינגטון וגם ירושלים, לא הודיעו כי העמידו את כוחותיהם באזור המצב הכן, אולם המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי בקרב הכוחות האמריקנים במזרח התיכון, וצה''ל  הוכרזה כוננות. כמו כן הוכרזה כוננות צבאית בירדן, סעודיה, עיראק, וטורקיה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי במרכז הדיונים האמריקנים והישראליים שני נושאים מרכזיים:
1. האם בגלל ההלם של חיסול של חצי מהצמרת הצבאית והמודיעינית הסורית, נראים סימני התפוררות בצבא ובמנגנוני הביטחון והמודיעין? 
2. האם נשיא סוריה בשאר אסד מתכונן להגיב על הפיגוע הזה?
בעבר התבטאו מקורבים לאסד, 'כי אם לא יהיה שקט בסוריה, כלומר אסד לא ירגיש בטוח יותר באחיזתו בשלטון, גם בישראל לא יהיה שקט'. איומים סוריים אחרים אמרו 'כי המזרח התיכון יעלה כולו באש'.   
עוד ביום ה' שעבר 12.7 בשבוע שעבר ביצע צבא סוריה במסגרת תרגיל גדול של ירי טילים, שיגור ניסיוני של טילים מדגם Scud D, המותאמים במיוחד לנשיאת ראשי חץ של גז עצבים-סארין, וציאניד. למחרת ביום שישי 13.7, הודיעו מקורות צבאיים אמריקנים בוושינגטון, כי סוריה פתחה את מאגרי נשק להשמדה המונית והחלה להעביר אותם ליחידות הטילים והארטילריה שלה.
אין ספק כי הפיגוע האנוש בצמרת הביטחונית והמודיעינית המנהלת את המלחמה בסוריה, הוא מסוג ההתפתחויות בהן בשאר אסד צריך להחליט, עתה לבדו, ללא יועציו הקרובים ביותר שנהרגו, מה תהייה תגובתו, והאם הוא יממש את איומיו.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי משטר אסד בטוח בדבר אחד. פיגוע כזה לא היה יכול להתבצע על ידי המורדים הסוריים, והוא בוצע על ידי גורמי חוץ מודיעיניים. דעה זו מקרבת את החלטתו של אסד לפעול נגד גורמי חוץ אלה, ביניהם: ארצות הברית, ישראל, בריטניה, סעודיה, טורקיה, וקטאר. 

Print Friendly, PDF & Email