פקחי האו"ם ינסו לאסוף רסיסי פגזים או טילים, שם מצויים עדיין עקבות של חומרים כימיים. התקיפה המערבית עוד השבוע

משלחת האו''ם לבדיקת השאלה האם ומי השתמש ביום ד' 21.8 בנשק כימי במזרח דמשק, תנסה להתרכז כאשר תכנס ששה ימים לאחר מכן לאזור, ביום ב' 26.8, באיתור רסיסי פגזים או טילים שנורו על ידי חטיבה מס' 155 של הצבא הסורי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי כך הוחלט בדיוניים קדחתניים שהתנהלו בלילה בין מזכירות האו''ם והבית הלבן, לאחר שמומחים צבאיים אמריקנים לנשק כימי ייעצו, כי שני המקומות היחידים בהם עדיין נשארו היום עקבות של חומרים כימיים הם רסיסים, או פצועים.
מאחר וההנחה היא שמשטר אסד לא יאפשר גישה לשלושת בתי החולים באזור, שם מאושפזים קרוב ל-2,000 מנפגעי ההתקפה, הרי מוטב לנסות לאתר את הרסיסים קודם. הנחה נוספת היא, כי אפילו צבא ושירותי המודיעין הסוריים ביצעו עבודות ניקיון מקיפות בשטח כדי לפנות משם פגזים של התפוצצו, או רסיסים, הם השאירו מאחוריהם כמה רסיסים בהם לא הבחינו. משקיפי האו''ם מצוידים במכשירי ניטור מתקדמים יותר היכולים לאתר ולחשוף אפילו רסיסים קטנים ביותר.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי בדיוניים בין מזכירות האו''ם וושינגטון, הוחלט כי הדו''ח הראשון של הפקחים כבר יוגש ביום ג', או ביום ד' 28.7 בבוקר. האמריקנים הבהירו למזכיר האו''ם באן קי מון, כי הם אינם מוכנים להמתין לבדיקות ולדוחות שביצוען ייקח זמן רב.
ההנחה בוושינגטון היא, כי זמן קצר לאחר שיימצאו הרסיסים הראשונים של פגזים או טילים שיש בהם עקבות נשק כימי, תתחלנה ארה''ב ובעלות בריתה המערביות, ביניהן בריטניה, צרפת, קנדה, טורקיה, וגרמניה, בהתקפתן על מטרות בסוריה. בכל מקרה, על אף הכחשות הבית הלבן כי הנשיא אובמה קיבל החלטה לתקוף בסוריה, התקפה כזו תתרחש עוד השבוע.
פחות ברורה היא עמדתן של מדינות המפרץ הפרסי ובראשם סעודיה.
סעודיה איננה מעוניינת להשתתף במתקפה מוגבלת, כזו שמתכננות ארה''ב ומדינות אחרות במערב. המקורות של תיקדבקה במפרץ הפרסי מדווחים, כי ריאד מעוניינת במתקפה צבאית נרחבת בסוריה אשר תביא להפלתם הקרובה של בשאר אסד ומשטרו.
קיימת אפשרות כי הסעודים, הקטארים, ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות, יתקפו בסוריה בתיאום עם האמריקנים, אולם באמצעים ובאזורים אחרים בהם האמריקנים יתקפו.
כתוצאה מכך יכול להיווצר מצב בשטח, כי בעוד ההתקפה האמריקנית-מערבית תהייה מוגבלת בהיקפה, ההתקפה הערבית תהייה יותר נרחבת ותתבצע על פני חלקים נרחבים יותר של סוריה.
נשיא סוריה בשאר אסד, אמר ביום ב' 26.5 בראיון לעיתון הרוסי 'איזווסטיה' כי כל התקפה מערבית על סוריה תיכשל.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות