פרויקט איראן- 4 המפקדות הצבאיות אמריקניות-ישראליות לתיאום הפעולות וההכנות למלחמה נגד איראן, בפיקוד האלוף ניצן אלון

ראש המטה הכללי הישראלי רב אלוף גדי אייזנקוט היה בתחילת החודש בוושינגטון ונפגש עם עם צמרת צבא ארצות הברית, ביניהם ראש המטות המזוינים הגנרל ג'וזף דאנפורד  Gen. Joseph Dunford ועם מפקד פיקוד מרכז הגנרל ג'וזף ווטאל CENTCOM Gen. Joseph Votel. נילווה אליו בביקור ראש אגף מבצעים בצה"ל.  עבור האלוף ניצן אלון, בן ה-53  זו הייתה צריכה נסיעה אחרונה במסגרת צה"ל, שכן לאחר 34 שנים מאז שהתגייס לצה"ל ומילא בו תפקידים מרכזיים ומגוונים  כמו מפקד של יחידות כוחות מיוחדים וכוחות מיוחדים ששולבו בהם כוחות מודיעין, שפעלו מעבר לקווי האויב, מפקד  של מספר אוגדות קרביות ומפקד פיקוד מרכז של צה"ל שמונה בשנת 2015 כראש אגף מבצעים של הצבא- הוא עמד לפשוט את מדיו.
אולם בעת שהותם של שני הקצינים הבכירים האלה בוושינגטון  שינה הרמטכ"ל אייזנקוט את דעתו והציע לאלוף אלון להישאר בצבא  בתפקיד חדש. אייזנקוט הציע לאלון לקבל על עצמו את הפיקוד על  'פרויקט איראן' שהוא שם הקוד של צה"ל למערך הכוחות הצבאיים המוכן לתקוף את תכניות הגרעין והטילים האיראניות, ואת נוכחותה הצבאית של איראן במזרח התיכון. 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי אחת הסיבות העיקריות שהרמטכ"ל השתכנע בכך כי האלוף ניצן אלון הוא האיש המתאים לעמוד בראש ההכנות לפעולות כאלה, הייתה הערכתו כי במצב הנוכחי של היחסים המתדרדרים בין ארצות הברית ואיראן, ובמצב הנוכחי במלחמה בסוריה, שם כוחות איראניים וחיזבאללה כבר מגיעים לגבולות ישראל וירדן, גברו הסיכויים לפריצת מלחמה עם איראן במזרח התיכון.
ביום ד' 4.7, אמר מפקד גדודי אל קודס של משמרות המהפכה האיראניים, שהוא גם מפקד הכוחות האיראניים בסוריה ובעיראק, הגנרל קסאם סוליימני, כי הוא מקדם בברכה את עמדתו של נשיא איראן חסן רוחאני שאמר השבוע בעת ביקור באירופה כי אם ארצות הברית תפגע בייצוא הנפט האיראני באמצעות אמברגו נפט שייכנס לתוקפו ב-4 לנובמבר, גם ייצוא הנפט של מדינות אחרות ייפגע.  מאחר ואין סיכוי שממשל טראמפ יחזור בו מהסנקציות החדשות על איראן, ומאמברגו הנפט, שוב פעם עולה מחדש האפשרות של מהלך נגד איראני שיכלול החל מסגירת מצירי הורמוז בפני תנועה של מכליות נפט, ובמקביל לה עלו הסיכויים להתקפה איראנית על שדות וטרמינלי הייצוא של מדינות הנפט במפרץ.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי כדי לקדם אפשרויות אלה הוקמו באחרונה ארבע מפקדות צבאיות אמריקניות-ישראליות משותפות, אשר כל אחת מהן ממונה על נושא אחד במערך הכוחות ששתי המדיניות מקיימות לקראת האפשרות למלחמה עם איראן.
ארבע המפקדות הן:
1. מפקדה גרעינית. מפקדה זו עוסקת בכל ההיבטים של הגרעין האיראני החל מנשק גרעיני,  כורים המסוגלים להפיק פלוטוניום, מפעלי העשרת אורניום, ועד המפעלים לייצור צנטריפוגות.
2. מפקדה בליסטית- מפקדה זו עוסקת במערך הטילים הבליסטיים האיראניים. מדובר החל מבסיסי הטילים, כולל הבסיסים התת-קרקעיים שלהם. המפעלים לייצור הטילים, והמכונים והמעבדות האיראניות העוסקות בפיתוח הטילים.
3. מפקדה נגד חתרנות אזורית-מפקדה זו מרכזת את כל הפעולות הגלויות והחשאיות כנגד הנוכחות הצבאית והמודיעינית האיראנית ברחבי המזרח התיכון, כמו בסוריה, לבנון ותימן. בתחום אחריות של מפקדה זו גם מלחמת הסייבר  עם איראן.
4. המפקדה הכלכלית- מדובר במנגנון תיאום אמריקני-ישראלי של כל מערך הסנקציות האמריקנית נגד איראן. עיקר תרומה של ישראל בתחום הזה הוא במודיעין גם על המתרחש בתוך איראן וגם כיצד איראן נערכת לעקוף את הסנקציות האלה.   
כמפקד פרויקט איראן, יקבל על עצמו האלוף ניצן אלון את הפיקוד ואת האחריות על הפעלת מערך המפקדות האלה. האלוף אלון נחשב לקצין צבא לא שגרתי,  ואסטרטג מעולה שתמיד משתמש בדרכים מקוריות  לא שגרתיות כדי למצוא תשובות ופתרונות לבעיות ולמשימות העומדות לפניו.
רק מעטים בתוך ישראל ומחוצה לה שמו לב לכך, כי לאט לאט מבלי למשוך תשומת לב מרובה, הצליח הרמטכ"ל הישראלי רב-אלוף גדי אייזנקוט למרות התדמית של יונה ומחפש פשרות שיש לו, באמצעות של שורה של מינויים חדשים לתפקידים מרכזיים, להקים מטה כללי ניצי המורכב ממשורה של מפקדים השואפים לבצע תקיפות צבאיות הרחק מגבולות ישראל.  המדובר במפקד חיל האוויר החדש האלוף עמיקם נורקין. מפקד פיקוד העומק הישראלי האלוף מוני כץ, אלוף פיקוד מרכז החדש האלוף נדב פדן, וראש המודיעין הצבאי החדש-אמ"ן האלוף תמיר היימן. 
עכשיו מצטרף לקבוצה של קצינים אלה גם האלוף ניצן אלון.

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות עבור “פרויקט איראן- 4 המפקדות הצבאיות אמריקניות-ישראליות לתיאום הפעולות וההכנות למלחמה נגד איראן, בפיקוד האלוף ניצן אלון

 • יול 13, 2018 @ 8:54 at 8:54
  Permalink

  השאלה כמה תהיה מעורבת אשתו של שי ניצן ממנהיגות נשות מחסום ווטש. למנות את שי ניצן זה לתת לחתול לשמור על השמנת. אין פלא שזה המינוי של רמטכל המספרים

  • יול 14, 2018 @ 1:34 at 1:34
   Permalink

   מדובר בניצן אלון ולא שי ניצן. כדאי שתקרא היטב את הכתבה.

  • יול 14, 2018 @ 7:48 at 7:48
   Permalink

   אלוף בצהל שאישתו חברה במחסום ווטש אסור לו ליהיות אלוף
   לדעתי צריך לפטר אותו מזמן
   ,

 • יול 13, 2018 @ 9:45 at 9:45
  Permalink

  באיזה סרט אתה חי!

  • יול 13, 2018 @ 17:36 at 17:36
   Permalink

   יש לנו את הצבא החזק ביותר במזרח התיכון, עם המפקדים הטובים ביותר,מי אתה "איש שלום" שתטיל דופן בזה.

  • יול 14, 2018 @ 5:17 at 5:17
   Permalink

   כנראה שהוא באחד מסרטיו של לואי דה פינס

 • יול 13, 2018 @ 15:59 at 15:59
  Permalink

  איפה מוזכר בכתבה שי ניצן?

 • יול 13, 2018 @ 17:50 at 17:50
  Permalink

  כתבה רשומה בארכיון.
  פה……..משה………."האלוף אלון"(וכל השאר…..)
  מולו………בלעם………" קסאם סוליימני"
  בהצלחה…………
  זה כל מה שמצא לתפוס רק את אישתו???????האדון פא שמאלי?????????

 • יול 14, 2018 @ 1:30 at 1:30
  Permalink

  שי ניצן וניצן אלון הם אותו האיש? או שהתבלבלת?

  ולגופו של עניין עד פגישת פוטין-טראמפ' לא יהיה שום דבר. מאחר וישראל לא יוצאת למלחמה בלי אישור וושינגטון, צריך להמתין מה יחליטו שם. הפעם גם צבאית, לא חשוב מי יתחיל. חשוב איך זה יגמר. כנראה לא הכי טוב.

 • יול 14, 2018 @ 12:10 at 12:10
  Permalink

  לא יאומן שבימין ישנם כאלה החובטים בכל הזדמנות באלוף ניצן אלון. התרומה של חלקיק מהציפורן בבוהן הקטנה שברגלו לביטחון מדינת ישראל גדולה פי אלף מונים מתרומתם של כל המשמיצים החצופים ביחד.

  • יול 15, 2018 @ 1:50 at 1:50
   Permalink

   בשמאל עושים וגם סוחבים את כל המדינה על הגב, בימין יושבים במזגן ומדברים. זה לא חדש לנו.

Comments are closed.