פריצה של אנשי אל קעידה בסיני למחנה ה-MFO, בו חיילים אמריקנים רבים, ליד אל עריש. על המחנה הונפו דגלי אל קעידה

עשרות חמושים, בדואיים סלפיים, הקשורים עם אל קעידה,הצליחו בליל שבת 14.9 לפרוץ באש של טילים,  רימונים, מרגמות, ונשק אוטומטי את עמדות השמירה של מחנה הכוח הבינלאומי בסיני ה-MFO, באל ג'ורה, ליד שייח' זוויד, דרומית-מערבית מאל עריש.  דיווחים ראשונים מהמקום מוסרים על נפגעים, מבין התוקפים והכוחות המגנים על המחנה. הנפגעים הועברו לבית החולים סורוקה בבאר-שבע. זו ההתקפה השנייה תוך ארבע ימים של אל קעידה על מטרה אמריקנית במזרח התיכון, לאחר ההתקפה בלוב ביום ג' 11.9, בה נרצחו שגריר ארה''ב בלוב ועוד שלושה אמריקנים. ביום צג' הותקפה מטרה דיפלומטית אמריקנית, ביום ו' תקפה אל קעידה מטרה צבאית. 
מקורות צבאיים מערביים ומצריים, מסרו בליל שבת 14.9, כי לוחמי אל קעידה הגיעו למחנה ה-MFO, בשעות המוקדמות של הערב, בשיירה של כ-50 מיני-וואנים עליהם היו מוצבים מקלעים כבדים ומרגמות. התוקפים פתחו באש כבדה על המחנה והצליחו לחדור לתוכו כשהם משתלטים על מצבורי נשק ותחמושת גדולים שנמצאו במקום. בתוך המחנה התפתחו קרבות אש בין התוקפים ובין  הכוחות הנמצאים בו, חלקם כוחות אמריקנים. מיד לאחר החדירה של הקבוצה הראשונה של התוקפים למחנה, הגיעה לשם קבוצה שנייה של התוקפים שמנתה בין 60 ל-70 תוקפים. בעת  מסירת ידיעה זו,  נמשכים הקרבות. מקורות מצריים מסרו, כי התוקפים אומרים כי התקפתם על מחנה ה-MFO, היא חלק מגל המחאות בעולם המוסלמי נגד ארה''ב, עקב הפרסום נגד הקוראן והנביא מוחמד. המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי בהתקפות בלוב ובסיני, על מטרות אמריקניות, השתמש אל קעידה באותה טקטיקה, של חלוקת כוחותיו לשתי קבוצות של תוקפים שביצעו שני גלי התקפה. 
קודם לכן דיווחנו: מאות פלסטינים התנגשו ביום ו' 14.9, עם שוטרים בתום תפילות יום השישי בהר הבית ופוזרו בכוח רב. המפגינים צעדו מהר הבית לכיוון שער שכם, שם  החלו ליידות אבנים על שוטרים. לאחר מכן נעו המפגינים לעבר הקונסוליה האמריקאית ושם פוזרו ברימוני הלם ופרשים שהסתערו עליהם. קבוצת מפגינים נוספת  התרכזה בשער הפרחים ויידתה אבנים על כוחות הביטחון. כמה שוטרים נפצעו באורח קל וארבעה מהמפגינים נעצרו. 
גם ברצועת עזה וברהט  בישראל התקיימו הפגנות בגנות הסרט האנטי איסלאמי  הפגנות סוערות ואלימות  נמשכו במשך כל יום ו', מסביב שגרירות האמריקאית בקהיר. המפגינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר השוטרים המגיבים  בירי רימוני הלם וגז מדמיע. הפגנות אלימות פרצו גם בחרטום בירת סודן, שם המפגינים תקפו את שגרירויות בריטניה וגרמניה. המפגינים פרצו לשגרירות הגרמנית והעלו אותה באש. קודם לכן הודיעה ברלין היא סוגרת כמה מהשגרירויות שלה במזרח התיכון, או מצמצמת את הסגל הדיפלומטי בהן. גם בצנעא בירת תימן, נמשכו ההפגנות נגד השגרירות האמריקנית. הפגנות אנטי אמריקניות היו גם בלבנון, בנגלדש, ותוניס.  
ביום ה' 13.9 דיווחו המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, תחת הכותרת 'כוננות במשטרה ובצה''ל, עקב צפי למהומות אנטי אמריקניות בריכוזי ערביי ישראל, ואצל הפלסטינים' את הפרטים והניתוח הבאים:
כוננות הוכרזה ביום ה' 13.9, בכוחות צה''ל בגדה ומול רצועת עזה, ובקרב משטרת ישראל בתוך ישראל, לאחר שהתקבלה התראה מודיעינית, כי ערביי ישראל והפלסטינים מארגנים הפגנות אנטי אמריקניות, אשר יכולות לגלוש גם להפגנות ומהומות נגד מטרות ישראליות.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי גורמים ברשות הפלסטינית החלו לארגן בערי הגדה, כולל במזרח ירושלים, הפגנות אנטי אמריקניות, שמטרתן להפנות את הזעם ברחוב הפלסטיני נגד יו''ר הרשות אבו מאזן, וראש ממשלת פלסטין סאלפ פאייד, כלפי ארה''ב. במקביל, פנתה הנהגת האחים המוסלמיים בקהיר אל ראשי החמס בעזה, בדרישה לארגן  הפגנות גדולות בעזה נגד הסרט המצרי-אמריקני התוקף את האיסלם ואת הנביא מוחמד, שתתקיימנה באותו זמן בו תתקיים ביום ו' 14.9 הפגנה גדולה של האחים בקהיר.
כבר ביום ה' היו סימנים להתארגנות של גורמים מוסלמיים קיצוניים בתוך ערביי ישראל  להפגנות כאלה, כאשר כמה עשרות פעילים של הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית הפגינו מול שגרירות ארה"ב בתל אביב, כשהם קוראים קריאות נגד ארה"ב ותמיכה בנביא מוחמד.
החשש בקרב כוחות הביטחון  בישראל, כי ביום ו' ייעשה מאמץ גם אצל ערביי ישראל, וגם אצל הפלסטינים להוציא לרחובות הפגנות גדולות שתצטרפנה לשורה של הפגנות, חלקן אלימות, שהתרחשו ביום ב' בתשע מדינות מוסלמיות, רובן במזרח התיכון, לוב, תוניסיה, מצרים, סודן, איראן, תימן, מרוקו, בנגלדש ועיראק.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי ביום ה' 13.9, התרוצצו בבית הלבן ובגופי ההערכה האמריקנים הקובעים את המדיניות האמריקנים בעולם המוסלמי ובמזרח התיכון שתי אסכולות:
אסכולה אחת אמרה, כי לאחר רצח השגריר האמריקני בלוב, והמהומות האנטי אמריקניות במדינות העיקריות בהן התחולל המרד הערבי, אשר רק התגברו ביום ה' 13.9 בעיקר בלוב, מצרים, ותימן,  לא רק מעמדה של ארה''ב בארצות אלה בסכנה, אלא גם מעמדם של שליטיהם המוסלמים החדשים.
הכוונה היא בעיקר למעמדו של נשיא מצרים איש האחים המוסלמיים מוחמד מורסי.

המקורות שלנו בוושינגטון מציינים, כי אסכולה זו קובעת, כי תחת הכסות של ההפגנות האנטי אמריקניות, מנסים גורמים קיצוניים מוסלמיים, החל מהסלפיים, וכלה בקבוצות המשתייכות, או מקורבות לאל-קעידה, מנסים להפיל את שלטונם של האחים המוסלמיים המתונים יותר, אתם ועליהם ממשל אובמה מנסה להשתית את יחסי ארצות הברית  עם העולם הערבי שלאחר המרד הערבי. 
זו הסיבה מדוע המצדדים באסכולה זו ממליצים לנשיא אובמה, להמשיך בקו של תמיכה פוליטית ופיננסית של וושינגטון בראשי מדינות מוסלמיות אלה, ובייחוד במוחמד מורסי נשיא מצרים, כדי שיוכלו להתמודד עם גל איסלמי קיצוני זה.
האסכולה השנייה, טוענת בדיוק את ההפך. השליטים המוסלמיים 'המתונים' כביכול, כמו איש האחים המוסלמיים מורסי בקהיר, לא רק שאינם נמצאים בסכנה  מצד הגורמים המוסלמיים הקיצוניים, אלא הם מנצלים את זעם ההמונים ברחוב על הסרט האמריקני נגד האיסלם והנביא מוחמד, כדי לחזק את אחיזתם בשלטון, על חשבון מעמדה של ארצות הברית בעולם המוסלמי.
בהקשר זה מעלים המצדדים באסכולה זו שלוש דוגמאות:
1. נשיא מצרים מוחמד מורסי, אף פעם לא נסוג, לפחות לא בפומבי, מעמדתו כי פיגועי אל קעידה בספטמבר 2001 בניו יורק ובוושינגטון, לא היו פעולת טרור של אל קעידה, אלא קשר של ארצות הברית נגד האיסלם. במילים אחרות, ארה''ב היא שארגנה וביצעה  בעצמה פיגועים אלה, כדי שתוכל להלחם באיסלם.
2.
ביום ד' 12.9, יום לאחר רציחתו של שגריר ארה''ב בלוב כריס סטיוונס Chris Stevens, ועוד שלושה אמריקנים בבנגאזי, לא גינה מורסי את רצח האמריקנים ולא העביר את תנחומי העם המצרי לוושינגטון. מורסי גם לא גינה את הנפת דגלי אל קעידה השחורים על בנין השגרירות האמריקנית בקהיר, אלא הורה לשגרירות מצרים בוושינגטון להיערך להגשת תביעה נגד יוצר הסרט, שלמרבה המבוכה המצרית התברר כאזרח מצרי נוצרי-קופטי.
3.
אתרי האינטרנט של האחים המוסלמיים במצרים נוקטים בשעות האחרונות ביום ה'- שתי עמדות. באתרים בשפה האנגלית, קוראים ראשי האחים לאיפוק, ומשבחים את העובדה כי בקהיר, לא נפרצו שערי השגרירות האמריקנית, ולא נפגע אף אמריקני.  באתרים של האחים בשפה הערבית, מופיעים מסרים הפוכים, הקוראים להמונים לצאת להפגין נגד הסרט הפוגע באיסלם.
המבחן כמובן יהיה ביום ו' 14.9, כאשר האחים המוסלמיים ינסו להוליך הפגנת המונים שקטה שמשתתפיה לא יתקפו מטרות אמריקניות. במילים אחרות, הפגנה זו מיועדת להחזיר את השליטה ברחובות קהיר לידי האחים המוסלמיים, יותר מאשר לנסות ולהרגיע את ההפגנות האנטי אמריקניות.
זו היא הסיבה העיקרית מדוע הנשיא אובמה אמר ביום ה', כי מצרים איננה יותר בעלת של ארה''ב, אבל גם אינה האויב שלה, ציטוט המקור: Egypt is no longer an ally – but not an enemy. בהקשר זה הזכיר הנשיא אובמה את מחויבותם  של האחים המוסלמיים לשמור ולקיים את חוזה השלום בין מצרים-לישראל. 
גם בוושינגטון, כמו בירושלים, קיימת הערכה, כי אנו עומדים רק בפני הגל הראשון של המהומות האנטי אמריקנית, כאשר עדיין לא ברור איזה כיוון ואופי הן תקבלנה בסוף השבוע המתקרב, שהוא גם ראש השנה החדשה, בישראל.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות