פרק ב`: האסימון נפל? עכשיו הישראלים וגם האירופאיים מנסים, לעצור אותו באמצע הדרך.

מאז שראש ממשלת ישראל אריאל שרון יצא, ביום ה` 7.2 מהבית הלבן מפגישתו עם נשיא ארצות הברית ג`ורג בוש, מתפתחת בארץ ובאירופה אסכולה חדשה שעיקרה: אריאל שרון יצא מהבית הלבן כשידיו ריקות. לאסכולה זו יש שלושה סמוכים: א. שרון נכשל בהבאת הבית הלבן לפעול ישירות נגד ערפאת. ב. שרון נכשל לשכנע את ג`ורג בוש להכניס את התנזים, כוח 17, גדודי אל אקצה אל רשימת ארגוני הטרור.ג. הנשיא ג`ורג בוש לחץ על שרון להקל את הלחץ על האוכלוסייה הפלסטינית, ואף הקציב לשם כך 300 מיליון דולר. תת אסכולה אחת, אפילו אמרה כי אריאל שרון נכשל במסעו מאחר והוא בא בידים ריקות לבוש. כאשר בוש שאל אותו מה תוכניותיך המדויקות ומה תהיינה התוצאות שלהן בעוד ששה חודשים, שרון אמר כי הוא לא יכול להיות בטוח בתוצאות לטווח ארוך. האמריקנים שמעו והתאכזבו. כך קבעה תת-האסכולה.
לכל הדיבורים,ההערכות והמסקנות האלה אין שום בסיס ואין אחיזה במציאות. לא הנשיא ג`ורג בוש ולא הבית הלבן וגם לא וושינגטון לא שינו אפילו כהוא זה את החלטתם לפעול ישירות נגד ערפאת וכנגד התנזים, כוח 17 וגדודי אל אקצה. להפך הם החליט להחריף אותה.זאת אפשר היה ללמוד לא רק ממקורות תיקדבקה בוושינגטון אלא מדבריו של הנשיא ג`ורג בוש עצמו שעה שראש הממשלה אריאל שרון ישב מולו, ובוש דבר עם העיתונאים.
להלן התרגום המדוייק של דברי הנשיא ג`ורג בוש: "היה לנו זה עתה דיון מקיף מאוד קודם כל על השאיפה הדדית לשנינו לפטור את העולם מטרור. אני הבטחתי לו ( לשרון) שהאומה שלנו היא רק בתחילת הדרך של השגת המטרה הגדולה, שהיא הכחדת ארגוני הטרור שיש להם נגישות עולמית. ועל ידי שנעשה זאת אני מאמין בנחישות שהעולם יהיה מקום יותר שליו. המטרה היותר חשובה שלי היא להגן על המולדת. (על אמריקה). הדרך הטובה ביותר לעשות זאת הוא לעקור את ארגוני הטרור בכל מקום בו הם מנסים להתחבא ולהביא אותם בפני עשיית צדק". "דבר שני, אני חיזקתי את הבטחותיי לראש הממשלה שאנחנו נתמיד בהפעלת הלחץ על ערפאת, במטרה לשכנע אותו לעשות צעדים מעשיים ואמיתיים להפחית את הפעילות הטרוריסטית בכל המזרח התיכון. היה לנו דיון מעניין אייך אנחנו יכולים לעזור לפלסטינים, שאינם מעורבים בטרור. אני מודאג מאוד מהמצוקה בה נמצא הפלסטיני הממוצע, האמהות, האבות, אשר מנסים לגדל ולחנך את ילדיהם. לממשלתי יש בתקציב 300 מיליון דולר המיועדים להיות מחולקים באמצעות הארגונים הלא ממשלתיים, כדי לאפשר לפלסטינים להבין שיש חיים טובים יותר". סוף ציטוט.
ג`ים הוגלנד, בכיר כותבי המאמרים הפוליטיים של הוושינגטון פוסט, כתב ביום ו` בעיתונו, כי דברי ומלותיו של הנשיא ג`ורג בוש הן חדות, ברורות וצלולות כקריסטל, דבר המשגע את מתנגדיו, בייחוד את האירופאיים. צריך פשוט רק לקרוא בעיון את המילים כדי להבין לאן חותרת המדיניות של הנשיא. ובכן במילים, "דבר שני, אני חיזקתי את הבטחותיי לראש הממשלה שאנחנו נתמיד בהפעלת הלחץ על ערפאת, במטרה לשכנע אותו לעשות צעדים מעשיים ואמיתיים להפחית את הפעילות הטרוריסטית בכל המזרח התיכון." הנשיא ג`ורג בוש אינו חושב יותר כי הטרור הפלסטיני מהווה סכנה רק למדינת ישראל כי אם בכל המזרח התיכון.
הבחירה הזו של מילים אינה מקרית. היא מראה כי ג`ורג בוש השתכנע, כפי שתיקדבקה כותב בשבועיים הקרובים, כי ערפאת והטרור הפלסטיני מהווים עכשיו סכנה גם לחוסני מובראק נשיא מצרים וגם לעבדאללה מלך ירדן. ואנו, אומר בוש "רק בתחילת הדרך של השגת המטרה הגדולה, שהיא הכחדת ארגוני הטרור שיש להם נגישות עולמית." במילים אחרות, צריך סבלנות, אבל אנו גם נגיע אליהם, אל הפלסטינים המאיימים על חלק גדול וחשוב של העולם. מילים אלה של נשיא ארצות הברית הן לא הישג אישי של אריאל שרון, אבל הן תוצאה ישירה של תפיסת האונייה קארין איי על ידי צה"ל, וחשיפת קשריו של יאסר ערפאת עם ההנהגה האירנית על ידי המוסד הישראלי ואמ"ן.
ההישג האישי של אריאל שרון הוא בכך כי נשיא ארצות הברית בחר לומר לו בפניו את הדברים האלה ובכך הסמיך אותו להמשיך ולנהל, בסובלנות ולפי הקוו האמריקני, את מדיניות המצור היומיומית כלפי ערפאת. אבל אם אתם חושבים כי הנשיא ג`ורג בוש היה מרוצה מכל צעדיו של אריאל שרון אתם טועים. הקשיבו למשפט הבא בדברי בוש: "לממשלתי יש בתקציב 300 מיליון דולר המיועדים להיות מחולקים באמצעות הארגונים הלא ממשלתיים, כדי לאפשר לפלסטינים להבין שיש חיים טובים יותר". המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים כי הנשיא ג`ורג בוש וצמרת הממשל האמריקני זועמים על אריאל שרון…כי הוא נפגש עם שלושת המנהיגים הפלסטינים אבו מאזן, אבו עלא ומוחמד ראשיד. בייחוד זועם הממשל על כך כי בפגישה השתתף המיליונר מוחמד ראשיד שהוא יועץ הכספים האישי של יאסר ערפאת. ומדוע הממשל זועם? כי בעיני הממשל ובעיניו של נשיא ארצות הברית, המצור על יאסר ערפאת הוא לא רק מצור של הטנקים הישראלים, אלה הוא גם מצור כלכלי וכספי.
ג`ורג בוש לא אמר כי הוא נתן הוראה להעביר 300 מיליון דולר לפלסטינים, הוא אמר שיש
לו 300 מיליון דולר למטרה זו, אבל אלה עדיין נשארים בידיו הסגורות עד אשר הוא יכול להעביר לידי הארגונים הלא ממשלתיים. זו היא נקודה עקרונית וחשובה ביותר. ג`ורג בוש מוכן להעביר את הכסף לידי ארגון לא ממשלתיים עליהם יש פיקוח של הבנק העולמי בוושינגטון. ג`ורג בוש אינו מוכן להעביר את הכסף לידיו של יאסר ערפאת, מאחר והוא יודע כי אם הכסף יפול לתוך כיסיו של ערפאת הוא ילך למימון הטרור ולא למימון האמהות והאבות הפלסטינים המנסים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר.
מקורות תיקדבקה בוושינגטון מוסרים כי האמריקנים הזועמים אחרו לשרון: מדוע הסכמת לבואו של מוחמד ראשיד לפגישה. אתה מחבל במאמצים שלנו! זה היה הרגע בשיחות עם בוש ששרון גמגם ולא ידע מה לענות. מקורות אמריקנים אומרים כי שרון ענה כי הוא היה צריך לוותר במשהו לשמעון פרס ולדעת הקהל השמאלנית אשר פתחה בשבועיים האחרונים באופנסיבה תקשורתית נגדו ונגד צה"ל בעזרתם של האירופאים, אולם האמריקנים לא קבלו עמדה זו. את המלחמה צריך להמשיך, כך הם אמרו ללא כל סטיות.
וכדי לחזק את הדברים האלה, דוברי הממשל בוושינגטון הודיעו ביום שבת 9.2, כי הם דוחים את ההצעות שהונחו לאישור בפני שרי החוץ האירופאים שהתכנסו במדריד לפיהן הם ממשיכים לראות ביאסר ערפאת את המנהיג הלגיטימי של הפלסטינים, וצרפת קראה אפילו לעריכת בחירות חדשות תוך חודשיים ברשות שללא ספק יביאו לבחירתו של יאסר ערפאת מחדש. הממשל האמריקני אינו מעוניין בהמשך שלטונו או חיזוקו של ערפאת. וושינגטון בכלל, אינה רוצה לקבל שום החלטות לגבי הפלסטינים לפני שהיא תסיים את מהלכים שלה נגד עיראק, אירן וחיזבאללה. האמריקנים חושבים כי לאחר שהם יסיימו את המהלכים האלה הפלסטינים לא רק שיהיו מבודדים, אלה שספק באם ערפאת עדיין יחזיק בשלטון.
זו גם הסיבה מדוע האמריקנים לא שאלו את שרון מה יהיה, לדעתו המצב בעוד ששה חודשים. הם עצמם אמרו לו כי הם עדיין לא החליטו מה יתרחש בעוד שלושה או ארבעה חודשים. תהליך ההחלטות בוושינגטון לגבי המזרח התיכון, כפי שתיקדבקה כתב בשבועות האחרונים, עדיין בעיצומו. הממשל מעוניין בדיוק במה שג`ורג בוש אמר: אנו "רק בתחילת הדרך של השגת המטרה הגדולה, שהיא הכחדת ארגוני הטרור שיש להם נגישות עולמית."
מאחר וערפאת עומד בראש מנגנון כזה, נותרה לו רק ברירה אחת. או שערפאת ישנה בצורה דרמטית את דרכו ואז ג`ורג בוש ישנה את יחסו אליו. אם ערפאת לא ישנה את דרכו, ג`ורג בוש יבחר ב"דרך הטובה ביותר לעשות זאת, והיא לעקור את ארגוני הטרור בכל מקום בו הם מנסים להתחבא ולהביא אותם בפני עשיית צדק." וזה כולל את ערפאת. בדיוק כפי שג`ים הוגלנד מ"הוושינגטון פוסט" אומר, צריך פשוט לקרוא את המילים שג`ורג בוש אומר. האירופאים אומרים שהמדיניות של בוש, היא אבסוליטית, פשטנית ומוטעית. בוש אומר להם כי מסרבים להבין את האבסולטיות של האויב, הטרור המוסלמי, העומד לפניהם. דומה כי גם ישראלים רבים עדיין לא קלטו, מה שג`ורג בוש כבר קלט, על האבסולוטיות של האויב העומד נגדנו. אבל לפעמים תמונה אחת שווה אלפי מילים. התמונה שהתגלתה, בשבת, לעיני העם בישראל של מאות ערבים ישראליים, תומכיו הפוליטיים של ח"כ אחמד טיבי, מכרכרים באקסטאזה לפני הראיס וצועקים בגרון ניחר , מיליוני שאהידים בדרך לירושלים, מראה לנו בדיוק היכן אנו נמצאים, לפני מה אנחנו עומדים ולמה בדיוק ג`ורג בוש מתכוון.

Print Friendly, PDF & Email