פרשת מסמכי הריגול האמריקנים אחר ישראל. איש איננו יודע איזה מסמכי מודיעין נוספים מצויים בידי המדליף ומתי ולאיזה מטרות הוא יחליט להשתמש בהם

האלוף (במיל. ) אייל זמיר מנכ"ל משרד הביטחון יגיע, ביום חמישי 13.4, לוושינגטון כדי לדון עם פקידים אמריקנים במסמכי הפנטגון אשר דלפו בתחילת השבוע ולפיהם המודיעין האמריקני מרגל אחר ישראל.
במרכז המסמכים  האשמה חמורה ביותר נגד המוסד הישראלי.

לפי האשמה זו אנשי המוסד, או לפחות הישראלים שהמודיעין האמריקני ציטט אותם, שוחחו ביניהם על כך שהמוסד הישראלי תומך במארגני ההפגנות נגד הרפורמה המשפטית ונגד ממשלת בנימין נתניהו.
מאחר והחומר נאסף בשיטת סיגנל אינטליג'נס-מודיעין אותות שהמערכת המודיעין האמריקאית יירטה לא יכול להיות שיש כאן אי הבנה לגבי מה שהמאזינים האמריקנים שמעו כי צמרת המוסד עודדה את עובדיה ליטול חלק במחאה.
יתרה מכך, על המסמך מופיעים ראשי תיבות המסמנים כי המידע נאסף בצו שופט על פי היתר FISA, קרי ה-Foreign Intelligence Surveillance Act , המאפשר ציטוט אלקטרוני לצרכי איסוף מודיעין זר. כלומר, גם הרשות המשפטית האמריקנית וגם המודיעין האמריקני חיפשו חומר המעיד כי צמרת המוסד, או אנשי צמרת של המוסד פועלים נגד ממשלת נתניהו.
אם דברים אלה היו מסובכים מעצם עיסוקם בגופי מודיעין, ובהבנה שקיימת כביכול גם בוושינגטון וגם בירושלים, ששתי המדינות אינן מרגלות אחת לגבי השנייה, הרי שדו"ח המודיעיןן האמריקני, נכתב והופץ ב-1 במרץ.
אבל זה גם התאריך בו פורסם בישראל מכתב שעליו חתמו מאות גמלאי מוסד ברמות בכירות שונות, בהם גם חמישה ראשי מוסד לשעבר, בו התריעו  אנשי המוסד לשעבר כי הם 'חרדים  מפני תוצאות תהליך החקיקה המהיר והבלתי נשלט'. עוד לפני שהתפרסם מכתב הגמלאים פורסם כי ראש המוסד, דוד ברנע התיר לעובדי מוסד 'שאינם עובדים בכירים' לקחת חלק במחאה ולהשתתף בהפגנות, בתנאי שלא יחשפו את זהותם ואת שיוכם לארגון.
במילים אחרות, איך שלא נהפוך ונגלגל את הקובייה הלוהטת הזאת,  ראש המוסד דויד ברנע נתן רשות לאנשי המוסד, כאלה שמשרתים וכאלה ששירתו בעבר להשתמש בשם של המוסד לצרכיהם של מתנגדי הרפורמה המשפטית. מהלך זה  כשלעצמו היה בגדר טעות חמורה של ראש המוסד דויד ברנע מאחר והוא פותח תהליך מסובך למי מותר ולמי אסור להשתתף בפעולות אלה.
ההודעות של משרד ראש הממשלה ולשכת ראש המוסד שהכחישו בתוקף כי המוסד הישראלי מתערב בפוליטיקה פנימית ישראלית לא עוררו אמון רב. יחד עם הכחשות אלה צוטט 'איש בכיר במוסד' המכיר היטב את הזירה האמריקנית שאמר כי האנליסט של המודיעין האמריקני שהקשיב לשיחה של שני אנשי המוסד כנראה לא הבין עד הסוף את השיחה בעברית ואינו מתמצא בנבכי החברה הישראלית. כלומר המודיעין האמריקני מעסיק בהאזנה אנשים שאינם מתמצאים בנושא עליו הם הופקדו.
נושא אחר הקשור לישראל שבו המסמכים  עוסקים הוא נכונותה של ישראל לספק לאוקראינה נשק קטלני , למרות שהצהירה על ניטרליות במלחמה זו.
לפני ( האלוף במיל.) אייל זמיר תפקיד מסובך מאין כמוהו. הוא חייב להוציא מהאמריקנים התחייבות כי  הם אינם ממשיכים לרגל אחר ישראל, התחייבות שכולם יודעים מה הערך האמיתי שלה, אולם הנקודה העיקרית היא שעד היום איש יודע איננו יודע איזה מסמכי מודיעין נוספים מצויים בידי המדליף ומתי ולאיזה מטרות הוא יחליט להשתמש בהם.


Print Friendly, PDF & Email