פשיטת הרגל של מדיניות הביטחון של נתניהו וברק, וההרתעה של צה"ל

במשך עשרת הימים האחרונים, מאז הפיגוע בכביש אילת ב-18.8, התרחשו חמישה אירועים אשר הצביעו לא רק על פשיטת הרגל של מדיניות הביטחון של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, ובעקבות זאת על שחיקה נוספת ביכולת ההרתעה של צה''ל, אלא שהשניים חצו קו אדום, שבו הם מוכנים להקריב אזרחים ישראליים בעד מילוי מדיניותם הכושלת.
עד היום ישראל וצה''ל לא הגיבו על הפיגוע בכביש אילת בו נרצחו שמונה ישראלים ונפצעו  33, פיגוע שאפשר היה למנוע אותו, מאחר ובידי נתניהו וברק היה מידע מוקדם ומדויק על מקום המצאות חוליית המחבלים בתוך שטח מצרים, והם החליטו לא לפעול נגדה. כלומר חייהם אזרחים ישראליים הוקרבו כדי שלא לא להרגיז ולא למתוח את היחסים עם ראשי הכת הצבאית במצרים.
כתוצאה מכך, יש כבר שבוע ימים התראה חדשה, לא פחות חמה, על חולייה חדשה של הג'יהאד האיסלמי, אשר יצאה מרצועת עזה, ואשר מתכוונת לבצע פיגוע בעוטף עזה, או במטרה ישראלית הקרובה לגבול ישראל-מצרים. זו שלעצמה הטעייה.
המדובר לא באחת משתי האפשרויות, אלא מדובר בפיגוע משולב העומד להתבצע בו זמנית. פיגוע אחד בגבול ישראל-מצרים, ופיגוע שני בעוטף עזה. במלים אחרות, הג'יהאד האיסלמי, שרק ביום ו' 19.8 הכריז על הפסקת האש, התעודד כל כך מחוסר התגובה של ממשלת ישראל וצה''ל על הפיגוע הראשון, ועל ירי 155 טילי 'גראד' וקסאם על עריה הדרומיות של ישראל לאחריו, שהוא החליט להמשיך בפיגועים.
ביום ב' 29.8 בבוקר פורסם כי המידע הזה הועבר למצרים. אולם המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי המידע הועבר לקהיר כבר בשבוע שעבר. אולם מאחר ועד לכתיבת שורות אלה המצרים לא עשו מאומה כדי לעצור את החוליה, וההתראה הלכה ונעשתה חמה וממוקדת יותר, הוחלט לפרסם זאת ברבים, אולי הדבר יביא את המצרים לעשות משהו בנושא. בינתיים ישראל הריבונית מודיעה על הפסקת התנועה האזרחית והביטחונית, בשני עורקי תחבורה עיקריים, כביש מס' 12, וכביש מס' 10, ומפרסמת הודעות האומרות, כי גם אלה שמקימים את גדר הביטחון בגבול ישראל-מצריים אינם יכולים לבצע את עבודתם, אלא אם ילוו בהסדרי ביטחון מיוחדים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי מאז סוף שבוע הבא,ישנן התראות חמות ביותר על פיגועים בירושלים. איננו יכולים למסור פרטים על פיגועים מתקרבים אלה, מלבד שסייענים שתפקיד להכין את הפיגועים כבר פעלו בתוך ירושלים, וסימנים בולטים לכך נחשפו בשטח על ידי כוחות הביטחון.
הנימוקים שנשמעים על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, אשר רק ביום א' 28.8 הציג את עצמו בראיון ברדיו בקול נמרץ, כאיש שחושב באמצעות הראש, ולא באמצעות תחושות הבטן, כי בגלל הפנייה של הפלסטינים לאו''ם ב-20 לספטמבר, והמתרחש במזרח התיכון במרד הערבי, על ישראל וצה''ל לשמור על איפוק, הן לא רק שאינן נכונות, אלא הן גם אבסורדיות.
קודם כל בדברים פומביים אלה נותנים נתניהו וברק אישור לכל ארגון פלסטיני, לבצע פיגועים, בידיעה מראש כי צה''ל לא יגיב. גם הנימוק העיקרי של שני המנהיגים הישראליים למדיניות חוסר תגובה זה, כי ישראל לא תעודד בפעולות תגובה את הרצון הפלסטיני ללוות את הדיון באו''ם בשפך דמים ובאש, הוא מופרך.
המדיניות הישראלית, או ליתר דיוק חוסר המדיניות הישראלית, מובילה בדיוק לכך כי הפלסטינים ביודעם כי צה''ל לא יגיב, יגבירו את פעולות הטרור ככל שהדיון באו''ם יתקרב, וידאגו לכך כי לקראת ה-20 בספטמבר, ותוך כדי התקופה שהדיון באו''ם יתקיים, כלומר בסוף ספטמבר והתחלת אוקטובר, פעולות הטרור תגענה לשיאן. במילים אחרות, נתניהו וברק, מאפשרים את גלישתה של ישראל לאינתיפאדה מס' 3, כאשר הם אינם נוקפים אצבע.
זוהי בדיוק המדיניות הכושלת שבה נקט אהוד ברק בשנת 2000 לפני 11 שנה, כאשר הסתיר מתושבי מדינת ישראל, כי כאשר יצא ל'וועידת השלום' בקמפ דיוויד באוגוסט, עם הנשיא ביל קלינטון ועם יאסר ערפאת, כבר היה בידיו מידע מודיעני מדויק, כי ערפאת לא יחתום על חוזה שלום משום שהוא הכין כבר מלחמת מתאבדים בישראל, והוא נחוש בדעתו לפתוח בה. כדאי וצריך לזכור כי זו היא גם אותה מדיניות בה נקט ברק חודש לאחר מכן בספטמבר 2000. כאשר הקרבות באינתיפאדה השנייה כבר היו בעיצומם,  נתן ברק הוראה לחיילי צה''ל שלא לירות ישירות לעבר העמדות הפלסטיניות, אלא בשטחים ריקים שלפניהן.
זמן קצר לפני פיגוע הדריסה והדקירה בתל-אביב, ביום א' בלילה, אמר בכיר ביטחוני באוזני עיתונאים זרים, כי ישראל לא תוכל לפגוע בתוכנית הגרעין האיראנית במכה אחת. יש לארצות הברית סיכויים טובים יותר לעצור באמצעים מדיניים את תוכנית הגרעין של טהרן, הציע הבכיר. אולם הבכיר הוסיף עוד משפט אחד להסבריו. ארה''ב יכולה להשיג מטרה זו מאחר ואיראן מפחדת ממנה. במילים אחרות, איראן מפחדת מכוחה הצבאי של ארצות הברית, אבל איננה חוששת מכוחה הצבאי של ישראל. זו היא ההודעה/הודאה הרשמית הישראלית הראשונה כי צה''ל איבד את כושר ההרתעה שלו.
בנימין נתניהו וסיעת הליכוד נבחרו בבחירות האחרונות לכסנת, כאשר הסעיף העיקרי במצע שלהם הוא עצירת התוכנית הגרעינית האיראנית. מאז שנתניהו נכנס לכהן כראש ממשלה ב-2009, הוא לא עשה מאומה לא רק כדי לעצור את התוכנית הגרעינית, אלא כדי לעצור את העמקת התפשוטה של איראן במזרח התיכון. הדבר היחיד שנתניהו כן עשה  היה לפנות לארצות הברית בדרישה כי זו שתעצור את התוכנית הגרעינית, ביודעו מראש כי כי נשיא ארצות הברית באראק אובמה, איננו מוכן לעשות זאת. אותה מדיניות 'איראנית', מפעילים נתניהו וברק, גם מול הפלסטינים.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות